Na Zlatiboru voda nije za piće? Pijete na svoju odgovornost, upozorava republički inspektor. Iz vodovoda tvrde suprotno
Republički sanitarni inspektor ponovo je upozorio hotele i ustanove na Zlatiboru da voda iz česama nije za piće, dok iz čajetinskog vodovoda tvrde da je voda istog kvaliteta već decenijama, i da se, na osnovu mišljenja Gradskog Zavoda za javno zdravlje iz Beograda može koristiti bez ograničenja.
Zbog neznatno veće koncentracije nikla u vodi od dozvoljene važećim pravilnikom, govori se o njenoj zdravstvenoj neispravnosti.
Propisana je 0,02 miligrama po litru, dok je na Zlatiboru, 0,025 do 0,028, mada pravilnik Svetske zdravstvene organizacije toleriše koncentraciju nikla i do 0,07 miligrama po litru. Pojava nikla u vodi sa Ribničkog jezera posledica je njegovog prirodnog sadržaja u zemljištu i meštani koriste ovu vodu bez problema decenijama.
Neki od meštana sa kojima smo razgovarali kažu da piju vodu uglavnom iz česme, a neki i iz izvora kod Olimpa.
Vodovod: Prekoračenje malo, ne utiče na zdravlje
- Naša voda u ovom trenutku ima blago povišen nivo nikla u odnosu na maksimalno dozvoljenu koncentraciju koja u ovom trenu iznosi 0,02 miligrama po litru, dakle, to je prekoračenje u nivou merne greške instrumenata i na osnovu mišljenja gradskog zavoda za javno zdravlje iz Beograda to prekoračenje ne utiče na zdravlje ljudi i dali su svoje mišljenje da se voda sa Zlatibora, sa sistema JKP Vodovod može koristiti za piće bez ikakvih ograničenja - kaže Rade Jovanović, direktor JKP Vodovod, Zlatibor.
- U Evropskoj uniji kažu ovako, ako imate takav slučaj, gde ste na ivici neke vrednosti, onda oni kažu dajemo vam devet godina da rešite problem, s tim da svake 3 godine morate da napišete izveštaj šta ste uradili... Turisti nema čega da se plaše, i Svetska zdravstvena organizacija kaže ako ste izloženi nekom zagađenju u kratkom periodu, od mesec dana, da vama se neće ništa desiti... - kaže prof. Božo Dalmacija, PMF Novi Sad.
U zlatiborskom Vodovodu kažu da, kako nema alternativnog snabdevanja, da su proteklih godina, pokušavali različitim tehnološkim postupcima da još smanje vrednost nikla, ali nakon konsultacija sa stručnjacima iz zemlje i inostranstva rešenje je u dodavanju nove tehnološke linije sa jonoizmenjivačkim smolama, za šta je raspisan tender.
(Telegraf.rs/Rts.rs)
Video: Pepeo i garež je sve što je ostalo od dva spaljena automobila na Novom Beogradu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
VESNA
IZVINITE MOLIM VAS !! CENE NA ZLATIBORU KAO U MONTEKARLU !!
Podelite komentar
MIKI
PRENASELJENOST UBIJA ZLATIBOR !!
Podelite komentar
Messi
Zlatibor su unistili , nije ko nekada sto je bio .Izgradilo se ,sve je prenatrpano , kiosci brze hrane na svakom koraku , uzas ...
Podelite komentar