Na Zlatiboru voda nije za piće? Pijete na svoju odgovornost, upozorava republički inspektor. Iz vodovoda tvrde suprotno

  • 8

Republički sanitarni inspektor ponovo je upozorio hotele i ustanove na Zlatiboru da voda iz česama nije za piće, dok iz čajetinskog vodovoda tvrde da je voda istog kvaliteta već decenijama, i da se, na osnovu mišljenja Gradskog Zavoda za javno zdravlje iz Beograda može koristiti bez ograničenja.

Zbog neznatno veće koncentracije nikla u vodi od dozvoljene važećim pravilnikom, govori se o njenoj zdravstvenoj neispravnosti.

Propisana je 0,02 miligrama po litru, dok je na Zlatiboru, 0,025 do 0,028, mada pravilnik Svetske zdravstvene organizacije toleriše koncentraciju nikla i do 0,07 miligrama po litru. Pojava nikla u vodi sa Ribničkog jezera posledica je njegovog prirodnog sadržaja u zemljištu i meštani koriste ovu vodu bez problema decenijama.

Neki od meštana sa kojima smo razgovarali kažu da piju vodu uglavnom iz česme, a neki i iz izvora kod Olimpa.

Vodovod: Prekoračenje malo, ne utiče na zdravlje 

- Naša voda u ovom trenutku ima blago povišen nivo nikla u odnosu na maksimalno dozvoljenu koncentraciju koja u ovom trenu iznosi 0,02 miligrama po litru, dakle, to je prekoračenje u nivou merne greške instrumenata i na osnovu mišljenja gradskog zavoda za javno zdravlje iz Beograda to prekoračenje ne utiče na zdravlje ljudi i dali su svoje mišljenje da se voda sa Zlatibora, sa sistema JKP Vodovod može koristiti za piće bez ikakvih ograničenja - kaže Rade Jovanović, direktor JKP Vodovod, Zlatibor.

- U Evropskoj uniji kažu ovako, ako imate takav slučaj, gde ste na ivici neke vrednosti, onda oni kažu dajemo vam devet godina da rešite problem, s tim da svake 3 godine morate da napišete izveštaj šta ste uradili... Turisti nema čega da se plaše, i Svetska zdravstvena organizacija kaže ako ste izloženi nekom zagađenju u kratkom periodu, od mesec dana, da vama se neće ništa desiti... - kaže prof. Božo Dalmacija, PMF Novi Sad.

U zlatiborskom Vodovodu kažu da, kako nema alternativnog snabdevanja, da su proteklih godina, pokušavali različitim tehnološkim postupcima da još smanje vrednost nikla, ali nakon konsultacija sa stručnjacima iz zemlje i inostranstva rešenje je u dodavanju nove tehnološke linije sa jonoizmenjivačkim smolama, za šta je raspisan tender.

(Telegraf.rs/Rts.rs)

Video: Pepeo i garež je sve što je ostalo od dva spaljena automobila na Novom Beogradu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • VESNA

    27. februar 2019 | 11:05

    IZVINITE MOLIM VAS !! CENE NA ZLATIBORU KAO U MONTEKARLU !!

  • MIKI

    27. februar 2019 | 11:03

    PRENASELJENOST UBIJA ZLATIBOR !!

  • Messi

    27. februar 2019 | 10:44

    Zlatibor su unistili , nije ko nekada sto je bio .Izgradilo se ,sve je prenatrpano , kiosci brze hrane na svakom koraku , uzas ...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA