Kako postati oficir, šta raditi kad izbije požar ili krene poplava: Održano prvo predavanje o bezbednosti u školi, a evo koje lekcije tek slede

  • 0

Nastava u trajanju od 90 minuta održana je na osnovu Zakona o vojnoj radnoj i materijalnoj obavezi, inicijative Ministarstva odbrane za uvođenje određenih sadržaja obuke u školski sistem i akta Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

Učenici srednjih škola definisani su u kategoriji građana koja se u sistemu obrazovanja i vaspitanja obučava za potrebe odbrane zemlje u uslovima vanrednog i ratnog stanja.

Tako će maturanti, najpre beogradskih, a zatim i drugih srednjih škola u Srbiji, tokom drugog polugodišta imati priliku da od pripadnika regionalnih centara Ministarstva odbrane saznaju više o Vojsci Srbije, ulozi građana u odbrani zemlje u slučaju elementarnih nepogoda ili drugih masovnih akcidenata, o civilnoj odbrani i zaštiti, atomskoj, biološkoj i hemijskoj zaštiti, pitanjima radne, materijalne i vojne obaveze, o ulozi i zadacima rezervnih pripadnika vojske, odgovarajućem ponašanju i obavezama u slučaju velikih havarija ili požara, pojmu vanrednog stanja...

Prema rečima pukovnika Dragana Stojčića, načelnika Regionalnog centra Ministarstva odbrane Beograd, nastava je informativnog karaktera i realizuje se za učenike četvrtih razreda srednjih škola.

Predavanja će trajati ukupno 90 minuta, Foto: Profimedia/Caia Image

- Posle 27 godina nastava iz oblasti bezbednosti vraća se u srednje škole. Obrađujemo desetak tema koje mladi ljudi na pragu zrelosti treba da poznaju bolje nego što je to sada slučaj. Biće tu reči o sistemu odbrane i bezbednosti države Srbije, o vojsci, o tome kako postati oficir, podoficir i vojnik po ugovoru Vojske Srbije, o civilnoj zaštiti, o bojnim otrovima i drugim sadržajima ABHO. Sve su to sadržaji koji su, svojevremeno, neopravdano zanemareni u obrazovanom sistemu i sada se vraćaju među učenike. Na svakom koraku se uveravamo da u današnje vreme ne smemo da zanemarimo bezbednost - rekao je pukovnik Stojčić, a prenosi pres služba Ministarstva odbrane.

Ističući da je dobro što će ova generacija maturanata iz srednje škole izaći sa više znanja o veoma značajnim pitanjima iz oblasti lične i kolektivne bezbednosti od svojih prethodnika, Gordana Mihajlović, direktorka Četvrte gimnazije u opštini Savski venac, rekla je da očekuje da će predavanja biti zanimljiva i inspirativna za svakog učenika.

- Ovo je početak i saradnja sa Regionalnim centrom je preduslov za realizaciju predviđenih predavanja, s obzirom na to da mi nemamo odgovarajući kadar za izvođenje tih nastavnih sadržaja. Svakako da su određeni sadržaji iz domena bezbednosti značajni i za srednjoškolce i zato očekujem da će u narednom periodu biti još bogatiji - rekla je Mihajlović.

(Telegraf.rs/021.rs)

Video: Tzv. kosovska policija upala u zgradu opštine Gračanica

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA