Trudnice mogu da odahnu: "Utrogestan" stigao u apoteke, a evo kada stiže i "vigantol"
Trudnice u Srbiji su u panici jer mesec dana u mnogim apotekama nisu mogle da pronađu lekove i vitamine koji su im potrebni za normalno održavanje trudnoće i zdravlja bebe.
Na listi lekova za kojima je vladala nestašica našli su se lek "utrogestan" i "vigantol", ali su dobre vesti da je prvi već stigao u apoteke, a da se dolazak drugog očekuje u narednih deset do 15 dana.
Lek "utrogestan" sprečava kontrakcije i mogućnost spontanog pobačaja u trudnoći, a jedno vreme nije mogao da se pronađe ni u jednoj državnoj apoteci.
U kompaniji "Sodimed", koja je nosilac odobrenja za ovaj lek, kažu da je prošle nedelje uvezeno 70.000 kutija "utrogestana".
- Prošle nedelje je problem sa nestašicom rešen. Trenutno u Srbiji ima oko 100.000 kutija. Imamo i doze od 100 i 200 miligrama. Često nastane panika među trudnicama da će leka nestati, pa svaka kupi po pet, šest kutija i na taj način izazovu nestašicu - objašnjavaju u ovoj kompaniji.
I na portalu Ministarstva zdravlja stoji informacija da je problem sa lekom Utrogestan rešen i da je do zastoja došlo zbog administartivnih procedura povezanih sa izvoznikom leka, Biessen pharma SRL sa sedištem u Bukureštu.
- Nakon urgencije koju je Ministarstvo zdravlja Republike Srbije sa svoje strane, a posredstvom ambasade Republike Srbije u Rumuniji, uputilo regulatornim organima u Rumuniji, pokrenuta procedura pred ovim autoritetom je okončana, pa je i uvoz pripremljenog lagera leka za Republiku Srbiju otpočeo - stoji na sajtu Ministarstva zdravlja uz anpomenu da od 11. februara lek može da se nađe u apotekama.
Sličan problem već neko vreme postoji i sa lekom "vigantol". Kapi vitamina D3 preporučuju se bebama starosti do godinu dana, kao preventiva rahitisa, koji nastaje kada nedostaje ovog vitamina.
U kompaniji "Merk", koja je nosilac odobrenja za ovaj lek, objašnjavaju da će problem sa nestašicom uskoro biti rešen.
- Snabdevenost apoteka "vigantolom" se očekuje za 10 do 15 dana. Kontigent je već na putu ka Srbiji. Do zastoja u snabdevanju došlo je zbog veće potražnje leka u Srbiji, kao i na evropskom i svetskom nivou, tako da je potrebno bilo dodatno vreme da se proizvodnja prilagodi tim povećanim potrebama - objasnili su u ovoj kompaniji.
VIDEO: Želela sam bezbrižnu trudnoću ali ne i amniocentezu. Zato sam se odlučila na ovaj korak
(G. Avalić)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Tiši
Kako je to moguce. Raspad sistema.
Podelite komentar
Jeretik
Ne paničite, upalite nacionalnu TV, tamo" imamo"sve.
Podelite komentar