Afrička kuga je na korak od Srbije: Izdata hitna naredba za poljoprivrednike, lovce i inspektore

 ≫ 
  • 1

Zbog pogoršanja situacije po pitanju afričke kuge u regionu, posebno u Mađarskoj, Rumuniji i Bugarskoj i sve veće opasnosti od pojave ove bolesti u našoj zemlji, doneta je Naredba o sprečavanju širenja ove zarazne bolesti.

Afrička kuga svinja je veoma zarazna virusna bolest domaćih i divljih svinja koja se nalazi na listi naročito opasnih zaraznih bolesti. Ona se širi kontaktom zaraženih sa zdravim svinjama, kontaminiranom hranom i vodom, odećom i obućom, inficiranim predmetima i opremom, prevoznim sredstvima, stajnjakom, leševima uginulih i zaklanih životinja, glodarima, insektima.

Za ovo oboljenje svinja ne postoji terapija, nitj postoji vakcina bilo gde na svetu. U slučaju pojave zaraze uništavaju se životinje na farmi.

Naredba o preduzimanju mera radi sprečavanje unošenja, pojave, otkrivanja, širenja, suzbijanja i iskorenjivanja zarazne bolesti afričke kuge svinja doneta je 1. februara i odnosi se na sve relevantne institucije, vlasnike životinja, lovce...

Naredbom se zabranjuje uvoz pošiljki poreklom iz zemalja ili područja zahvaćenih afričkom kugom i to: živih domaćih i divljih svinja, mesa poreklom od domaćih i divljih svinja, kože poreklom od domaćih i divljih svinja, osim štavljene. Zabranjen je i uvoz sporednih proizvoda životinjskog porekla, osim onih koji su termički tretirani na minimum 80 stepeni. 

Svinjama preti opasna bolest, Foto: Telegraf

Pri uvozu se za svaki konkretan slučaj izdaje uvozna dozvola. Uvozna dozvola, odnosno dozvola za provoz pošiljaka može da se izda ako ne postoji rizik po zdravlje životinja, što se utvrđuje analizom rizika - kažu u Ministarstvu poljoprivrede.

- Naredbom su određena dva područja i to područje umerenog rizika i područje visokog rizika i na osnovu toga su donete mere koje se sprovode na tim teritorijama.  Definisane su mere koje se sprovode nakon potvrde prvog slučaja AKS, aktivnosti na zaraženim područjima i periodi trajanja mera zabrane i ograničenja. U slučaju pojave AKS moraju se obezbediti i primeniti pravila brzog upozoravanja i hitnog reagovanja - stoni u naredbi.

U delovima Srbije koji se nalaze u blizini granice sa zemljama u kojima su se već pojavili slučajevi ove opasne bolesti, vlasnici svinja moraju da sprovedu ozbiljne mere.

Stočari moraju da zabrane pristup posetiocima gazdinstava u objektima gde se vrši uzgoj svinja, skladištenje opreme, hrane i materijala. Osobe koje dolaze u kontakt sa svinjama moraju da potpišu izjavu kojom potvrđuju da nisu posećivala druga gazdinstva sa svinjama ili lovišta u roku od 72 sata.

Poljoprivrednicima je naloženo da postave dezinfekcione barijere sa sredstvima za čišćenje i dezinfekciju na ulazu u gazdinstvo. Zabranjuje se ulazak vozila i unos opreme koja nisu očišćena, oprana i dezinfikovana.

Takođe, vlasnicima svinja u problematičnim područjima zabranjeno je držanje domaćih svinja na otvorenom prostoru, a lovcima se nalaže pojačan odstrel divljih svinja u cilju trenutnog smanjenja njihovog broja, sve dok postoji opravdani rizik od širenja zarazne afričke kuge preko njih.

VIDEO: Pomahnitala zver juri kroz Šabac - ovakav prizor uz pojavu kuge biće još opasniji

(G. Avalić)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • DRagutin

    2. februar 2019 | 14:44

    Uuuu ala ce da se obraduju uvoznici mesa... Samo cekaju da se i kod nas proglasi neka zaraza itd pa da im krene posao na racun i onako napacenog seljaka...!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA