Spisak mesta zabranjenih za pušenje: Ovde je svako paljenje cigarete kažnjivo, a u 3 neobične situacije je dozvoljeno
Srbija ima 2,6 miliona pušača, što čini oko 37 odsto populacije, dok ih je pre pet godina bilo skoro pola miliona manje. Jedina smo zemlja u Evropi gde žene puše skoro podjednako kao muškarci i gde njihov broj konstantno raste, pa bi kod nas potpuna zabrana pušenja možda bila najpotrebnija.
Stručnjaci kažu da je broj pušača u Srbiji porastao prethodnih godina zato što propisi o zabrani cigareta, koji su forsirani pre desetak godina, nisu sasvim zaživeli, pa mnogi i ne znaju gde je sve zabranjeno pušenje.
Upravo je zato Svetska zdravstvena organizacija pozvala Srbiju da u potpunosti zabrani duvanski dim.
- To je jedini proizvod koji ubija polovinu svojih korisnika, a to je moguće sprečiti. U svetu u proseku puši oko 20 odsto populacije, u evropskim zemljama 28 odsto, a u Srbiji čak 37 odsto stanovnika puši - kaže dr Žofija Pustai, direktorka SZO u Srbiji.
KAZNE ZA PUŠENJE 5.000 DINARA
Kada bi sve zabrane bile poštovane, pušačima bi broj mesta na kojima mogu da zapale bio sveden na minimum, a oni koji se drznu da zapale cigaretu bila bi naplaćena kazna od 5.000 dinara.
Sa druge strane, kazna za onog ko dozvoli pušenje u objektu u kom je zabranjeno su neuporedivo veće i idu od 500.000 do milion dinara.
Sadašnjim Zakonom o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu pušenje je ograničeno na kafiće i restorane veće od 80 kvadrata i to na polovini njihove površine.
NA OVIM MESTIMA JE PUŠENJE ZABRANJENO
Pušenje je zabranjeno u svakom zatvorenom javnom i radnom prostoru, kao i u dvorištu ovih prostora. To znači da cigareta ne sme da se zapali u objektima državne uprave i lokalne samouprave, u domovima zdravlja, bolnicama, vrtićima, školama, fakultetima, ustanovama socijalne zaštite i na ostalim mestima gde se brine o deci.
Cigarete su zabranjene i u pozorištima, bisokopima i koncertima, sportskim dešavanjima, pa makar se održavali i na otvorenom. Duvanski dim je proteran i iz objekata u kojima se proizvode i prodaju lekovi i hrana, na mestima koja se snimaju za javno emitovanje, kao i na svim sastancima i javnim okupljanjima svake vrste.
Pušenje je zabranjeno u svim vrstama javnog prevoza, od autobusa, tramvaja, trolejbusa, preko minibusa i taksi vozila, pa sve do kabine žičare, aviona, voza, broda, trajekta, splava...
Cigarete su zabranjene i u čekaonicama, a mnogi deo sa zabranom pušenja na javnim okupljanima tumače kao zabranu cigareta i na prepunim stjalištima gradskog prevoza.
VEROVALI ILI NE, OVDE SME DA SE ZAPALI
Zanimljivo je da postoji nekoliko izuzetaka od ovih zabrana, pa je pušenje dozvoljeno na mestima za koja to nikada ne bismo pomislili.
Tako je dozvoljeno zapaliti cigaretu u prostorijama u kojima borave korisnici ustanova socijalne zaštite za smeštaj nepokretnih i teško pokretnih, duševno obolelih lica, kao osoba koje su ometene u razvoju.
Pušenje je dozvoljeno i na psihijatrijskim odeljenjima, kao i na odeljenjima za palijativnu negu.
Takođe, cigareta može da se zapali u zatvorima i u prostorijama u kojima borave osobe u istražnom postupku.
VIDEO: Cigarete su uvek opasne, čak i u šali
(G. Avalić/g.avalic@telegraf.rs)
Video: Selaković na otvaranju 5. Rusko-srpskog kulturnog foruma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dragan
Ako je štetno zabranite proizvodnju i promet cigareta.
Podelite komentar
Ivana
Hahaa pa jel treba sad da idem u zatvor ili lazu da bih mogla da zapalim cigaretu???
Podelite komentar
Bgd
Napadate pusace bespotrebno!Svajcarska koja je jedna od najsredjenijih drzava,ima sjajne zakone!Samo unutra ne moze da se pusi!I to podrzavam!Ali zato svuda na ulici je dozvoljeno!Meni kao zavisniku od nikotina je to skoroz ok.Vi nepusaci sad vristite kako bi svuda xabranili!pa u tom alucaju i mi mozemo da vristimo na vas!Smeta nam vasw gundjanje!Ako ti se ne svidja,skloni se!Vi ste sad kao pametniji od nas!Nije nego!I ne znaci da to sto ne pusite da ste zdraviji od nas!!!
Podelite komentar