Kompleks "Boško Buha" kod Prijepolja ide na doboš (FOTO)

  • 6

Memorijalni kopleks "Boško Buha" na Jabuci kod Prijepolja, nekada masovno posećivan, pa decenijama zapostavljan, uskoro bi mogao da bude prodat.

Agencija za licenciranje stečajnih upravnika oglasila je prodaju većeg dela imovine, nekad vlasništva Ugostiteljskoturističkog preduzeća "Putnik" iz Prijepolja, koje je u stečaju. Ovu prvu prodaju zakazali su za 28. februar u Beogradu.

Oronuli i odavno zaključani objekti na Jabuci, simboli revolucije, pionirskog poleta i Titovog doba idu na doboš, piše "Politika". Ne prodaju se, istina, spomenici na tom prostoru, proglašeni 1980-ih kulturnim dobrom od izuzetnog značaja, ali sudeći po oglasu, kupci bi mogli dobiti spomen-dom "Boško buha", pred kojim je poprsje ovog bombaša, drveni objekat Muzeja pionira i omladine (bez vrednijih eksponata u njemu), Dom kulture sa paviljonima, nekadašnji hotel, kao i zemljište u tom kompleksu smešteno na visoravni pored puta Prijepolje-Pljevlja, u blizini graničnog prelaza ka Crnoj Gori.

Početna cena za hotel od 4.700 kvadrata je 53,2 miliona dinara, dok se Dom kulture (i u okviru njega nekoliko turističkih paviljona i vila), Muzej pionira i omladine prodaju od oko 30 miliona dinara. Spomen-dom "Boško Buha" sa zemljištem na više katastarskih parcela, po ceni od oko 14,8 miliona dinara.

Ukupno - 98 miliona dinara.

Spomenici ne mogu da budu prodati, ali njihova sudbina još je nepoznata Foto: Wikipedia/Василије Матовић

EKSKURZIJE, PA IZBEGLICE

Biti na vrhu, pa pasti na dno, rečenica je koja opisuje sudbinu centra, podignutog na mestu na kome je Bošo Buha poginuo 1943. godine.

- Prvo je ovde 1966. napravljen pionirski spomen-dom akcijom "pionirskog dinara" i donacijama, na inicijativu pionira Pljealja i Prijepolja. Posle su podizani spomenici: veliki bronzani spomenik Buhi na najvišoj koti Jabuke, Aleja heroja sa bistama ratnika iz svih republika SFRJ, spomenik pioniru Slavi Koviću, poprsje Buhe pred spomen-domom), ako i smeštajni kapaciteti, omladinsko naselje kroz koje je za pet godina prošlo 14.000 mladića i devojaka - ispričao je ranije za "Politiku" bivši direktor prijepoljskog muzeja Slavoljub Bato Pušica.

Od tada ovde su svake godine dolazile hiljade đačkih eksurzija, ali raspad Jugoslavije bio je poguban za centar. Ekskurzije su zamenile izbeglice, vremenom objekti su zatvoreni, a zaključane građevine tiho su propadale.

- Spomenike niko ne može da prodaje, oni su kulturno dobro i njih treba zaštititi, bez obzira na to da li će ostale objekte neko kupiti. Uvek sam se nadao i verujem da će na Jabuku doći neko ko će obnoviti smeštajne kapacitete, da mladi kao nekad dolaze u ovo mesto zbog zdravog vazduha i svetle istorije - izrazio je on tada želju.

Čuvenu scenu iz filma "Boško Buha", kada mali pionir gine na Jabuci, pogledajte u sledećem videu:

Video: Šta bi se desilo da Srbi nisu rekli NE Hitleru

(Telegraf.rs/Politika)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Komšo

    29. januar 2019 | 12:21

    E čime ste nas trovali,sa klempavim Boškom.

  • DARKO 100%

    29. januar 2019 | 12:27

    Najgore po drustvo je zaborav nekih dusa koji su dali svoje zivote za nasu sada slobodu, kako se secamo nasih najblizih tako bi se trebalo i secati onih koji su su bili drustveno korisni i ideoloski umirali za bolje sutra svoga naroda,ali neka duga vremenska distanca i novi svetski poredak ucinise da se sve zatre sve vrednosti za odrzivost jednog naroda,rodise se neki novi klinci, sega mega, googl,kapitalizam koji nema emociju i koji gazi sve pred sobom, zivi se od danas do sutra, zivi se brzinom svetlosti i tako se i umire, zagovornik sam da vrednosti trebaju da se cuvaju , postuju i spominju, a ne neka lepa mesta i svetinje u Srbiji podrediti nemilosrdnom kapitalizmu koji je dovoljno unistio prirodnih lepota u Srbiji zarad bogacenje jednog pojedinca

  • Jeretik

    29. januar 2019 | 12:26

    U zadnje tri decenije su uspeli da nas ubede da "Za ideale ginu budale", nije mi samo jasno zašto onda bacaju pare na oružje. Posle svega, ko će ga uzeti da brani, šta već.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA