Umesto 30 dana, bolovanje će moći da traje duplo duže, a za negu deteta roditeljima 100 odsto plate: Ovo su sve predložene izmene zakona
Moći ćemo da ostvarimo šira pravai u slučajevima kada zbog propusta poslodavaca nemamo redovnu uplatu doprinosa
Prema predlogu zakona o zdravstvenom osiguranju koji je 8. januara ušao u skupštinsku proceduru, izabrani lekar može da otvori bolovanje do 60 dana, što je duplo više nego sada, a predloženo je i da se za vreme odsustva sa posla zbog nege deteta do 18 godina roditeljima isplaćuje naknada za bolovanje u visini od 100 odsto osnovne plate.
Takođe, nove izmene predviđaju i mogućnost dopunskog i dodatnog dobrovoljnog osiguranja, a predviđena je i mera koju osiguranici mogu da tumače kao sankciju - da se u slučaju neopravdanog izostanka sa preventivnih pregleda, plaća 35 odsto cene lečenja, prenele su današnje Večernje novosti.
Kako se navodi, ta mera važiće samo ako se osiguranik ne odazove na više poziva u okviru jednog ciklusa skrininga, a u međuvremenu se razboli od bolesti koja je na vreme mogla biti otkrivena i tretirana.
U Ministarstvu zdravlja navode da ta mera nije kažnjavanje osiguranika, već dodatni model da se podstakne svest o značaju prevencije i otkrivanja bolesti u ranoj fazi, kada su šanse za izlečenje veće.
Jedna od novina predloženog zakona je da se palijativno zbrinjavanje za umiruće pacijente u potpunosti obezbeđuje na teret osiguranja, a najmanje 65 odsto za lečenje bolesti osiguranika koji se nije na vreme odazvao na jedan od programa skrininga.
- Po predlogu novog zakona osiguranici će moći da ostvare šira prava iz zdravstvenog osiguranja i u slučajevima kada zbog propusta poslodavaca nemaju redovnu uplatu doprinosa za zdravstveno. Do sada je u takvim slučajevima osiguranik mogao da ostvari pravo na hitnu medicinsku pomoć - rečeno je Novostima u Ministarstvu zdravlja.
Ukoliko parlament usvoji predložena rešenja, uvode se i novi osnovi osiguranja za poljoprivrednike, javne beležnike i izvršitelje, osiguranike koji primaju penziju ili invalidninu isključivo od stranog nosioca osiguranja, a imaju stalni ili privremeni boravak u Srbiji, za žrtve terorizma i za ljude sa statusom borca...
(Telegraf.rs/Večernje novosti)
Video: Podkast "Glasno", EP 3: Gost Marko Miljković
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Pera
Bolje da povecate naknadu za bolovanje,ja kao podstanar sa platom od 25000 din. moram da radim sa jakom upalom pluca zbog finansijskih razloga,jer ako odem na bolovanje za hleba mi nece ostati.
Podelite komentar
S
VRATITE PORODILJAMA ONO STO STE IM OTELI!!!!SRAM VAS BILO!!!
Podelite komentar
Aman
Nije problem u tome. Problem je sto su plate male, a papirologija i zakoni suludi za poslodavca pa se dovijaju i podmicuju samo da ne prijavljuju radnike. Smanjite poreze i nepotrebne dazbine koje poslodavci placaju cak i kad nema prometa. Primenjujte zakone efikasno i brzo u slucaju krsenja istih i primenjujte ga na sve gradjane jednako. Povecajte plate radnicima u privatnom sektoru. To je ono sto mora da se uradi pre ovakvih odluka o bolovanju. Kad ima para i zakona lako ce se srediti bolovanje. Lako cu zaposliti nekoga na zamenu ako treba, da bi radnik ozdravio. Ovako kako je sada, od cega da ga placam? Radim sam jer nemam da platim radnika kako dolikuje, a da ga zezam necu.
Podelite komentar