Mirna je jedina registrovana opančarka u Srbiji: Sa svojih deset prstiju isplela sam ih na hiljade, a obula sam i glumce iz serije "Koreni"

 ≫ 
  • 5

Mirna Rackov (42) ni slutila nije da će joj opančići koje je kao devojčica dobila na poklon od majke, odrediti životni poziv i profesiju. Iz rodne Dalmacije došla je u ravnu Kikindu, konac po konac, pertla po pertla, Mirna je danas najpoznatija opančarka ne u gradu, već u celoj Srbiji. Jedina je vlasnica registrovane radnje za izradu tradicionalne obuće, a poseduje i sertifikat Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja.  Obula je na hiljade klijenata, a najpoznatiji su joj glumci iz serije "Koreni" i filma “Čarape kralja Petra”.

- Prelep je osećaj kada se vaš proizvod nađe u popularnim srpskim serijama. Za potrebe serije “Koreni” izradila sam oko pedeset pari  opanaka, nosile su ih Sloboda Mićalović, Dara Džokić, Ivana Nikolić. Žarko Laušević nije imao opanke, nego čizme koje je radio moj kolega iz Novog Sada.  Do saradnje sa glumcima je došlo preko kostimografa Borisa Čakširana - ponosna je Mirna.

Foto: Mirna Rackov/Privatna arhiva

SRPSKA KULTURA NIJE SE MOGLA ZAMISLITI BEZ OPANAKA

Izrada opanaka bila je najvažnija delatnost u 19. veku, a procvat su doživele izmeđi dva svetska rata. Na žalost, nakon tog perioda,  izrada ove obuće počela je da izumire. Da ponovo oživi stari zanat Mirna se dosetila dok je gledala svoje opančiće koje je dobila od majke:

Stari opančići od majke Foto: Mirna Rackov/Privatna arhiva

- Zanat sam izučavala u kikindskoj firmi u kojoj sam radila. Nisam bila zadovoljna uslovima rada i napustila sam firmu, u želji da pokrenem sopstveni biznis. Opančići su mi dali ideju i tako sam pre deset godina u svojoj kućnoj radionci počela sa izradom opanaka. U početku je bilo teško, satima sam izrađivala smo jedan opanak, a nekada i čitav dan. Vremenom sam uz praksu naučila brže i bolje da radim. Više ih ni ne brojim, sigirno sam više hiljada opanaka do sada uradila - priča Mirna.

Tradicionalno... Foto: Mirna Rackov/Privatna arhiva
... i u bojama Foto: Mirna Rackov/Privatna arhiva

U maloj kućnoj radionici u kojoj je sve počelo, do danas se i nastavilo. Mirna za mašinom svakodnevno provodi više sati, buši kožu, kroji, šije, zašiva, sve sa svojih deset prstiju. Opanke najviše izrađuje za potrebe kulturno-umetničkih društava, a ponude stižu iz raznih krajeva sveta, pa su Mirnini opanci otišli širom Evrope.

NAJTEŽE JE IZRADITI MODEL SARAJEVSKO POLJE

Svaki par opanaka je unikatan, Mirna najviše izrađuje banatske, makedonske,  šopske, sremačke, banijske, bačke, hercegovačke, sarajevsko polje. Za izradu opanaka potrebna je velika količina kože, Mirna koristi juneću i kozju. Gornji deo opanaka sa sitnim kaišićima je najzahtevniji deo obuće, sva umešnost majstora upravo se na ovim delovima ogledala, pa kako majstor uradi vrh obuće po tome znate kakav je.

Opanci postoje  isključivo u boji kože, braon, crni i beli. Sve što se radi u bojama je obuća za probu, za folklorna društva. Neke možete koristiti svakodnevno, dok se većina pravi za posebne prilike. Mirnini opanci prava su remek dela, sa mešavinom tradicionalnog kalupa i modernog dizajna, sve više postaju deo narodnog odevanja. Vrednost im je velika posebno što ih radi "Maca papučarica" sa svojih deset vrednih prstiju.

(Dragana Ivanić)

Video: Ovi dani Srbiji će doneti temperature i do 20 stepeni: Stiže proleće usred zime

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • DARKO 100%

    16. januar 2019 | 20:18

    Samo napred i prosiruj svoju delatnost i osvajaj evropu ,svet!!!!👞👟👠👡👢

  • Cica

    16. januar 2019 | 21:19

    Cestitam zanat tije zlatan atoje inasa tradicija

  • J.....

    16. januar 2019 | 20:22

    .a nasi kusiljevci?znaci rade na divlje.mi u gradu imamo 3 opancarske radnke sto znaci registrovanr

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA