Meštani sela u kome je "Putinova crkva" i dalje se nadaju da će ih predsednik Rusije ipak posetiti: Kupole sa zlatnim krstovima blješte usred ravnice (FOTO) (VIDEO)

 ≫ 
  • 6

Poslednjeg dana 2018. godine osvanula je vest da je povodom posete Vladimira Putina Srbiji, na Crkvi Blage Marije u Banstolu nadomak Sremskih Karlovaca, u narodu već prozvanoj "Putinova crkva", osvanula centralna kupola uz četiri manje sa krstovima zlatne boje.

Hram Blage Marije nazvan je "Putinova crkva"; Foto: Tanjug/Filip Kraičanić

Žitelji ovog malog mesta u Sremu i dalje priželjkuju da ih poseti predsednik Rusije, iako im to niko nije potvrdio. Čak je objavljena agenda Putinovih aktivnosti u Beogradu i na njoj se definitivno ne nalazi poseta ovom mestu.

Tu je i zastava; Foto: Tanjug/Filip Kraičanić

Ipak, stanovnici ne odustaju od nade. Da nije samo u Beogradu "Putinomanija", gde su već postavljeni brojni štandovi na kojima se prodaju majice, bedževi, šolje, kačketi sa njegovim likom, meštani Banstola, kod Inđije, spremni su kao zapete puške za slučaj da ruski predsednik reši da promeni turu kretanja.

Član Odbora za gradnju crkve Branko Simonovic; Foto: Tanjug/Filip Kraičanić

- To je prva crkva koju Srbi prave po uzoru na neku rusku crkvu i predstavlja vertikalu srpsko-ruskih odnosa, od Romanova pa danas do Putina, kojeg mi očekujemo - kaže Branko Simonović, član Odbora za gradnju crkve i dodaje da je njihov poziv ujedno i poruka ruskom predsedniku da je dobrodošao u Srbiju, kao i to da li će do te posete doći najvećim delom zavisi od njegovog domaćina — predsednika Vučića.

Dolazak dva predsednika u Banstol značio bi mnogo za meštane i samo naselje, navodi Simonović i objašnjava da su većinom meštani tog naselja prognanici — deca "Oluje", a da ih i nakon 23 godine i dalje tretiraju kao vikendaše.

- Nekada je ovo bilo vikend-naselje, ali nakon ’Oluje‘ postalo je avetinjsko naselje i prognani su kupovali vikendice za male pare i nastanili se. Prema zvaničnim procenama, ovde živi negde oko 3.000 ljudi. Tu živimo, nismo vikendaši. Ovo mesto je odlično i za turizam - objašnjava Simonović.

Dodaje da bi dolazak dva predsednika značio jer bi na taj način bila odata i počast žrtvama, kao i da bi to mesto oživelo uz pomoć te posete.

Pozlaćena kupola crvke; Foto: Tanjug/Filip Krainčanić

Hram Blage Marije, inače je posvećen srpskim žrtvama ratova devedesetih, a prvenstveno žrtvama hrvatske akcije "Oluja". Ovaj hram se gradi po uzoru na ruske crkve, a nazvali su ga Putinova crkva.

Zlatne kupole dominiraju ravnicom; Foto: Tanjug/Filip Krainčanić

- Mi smo uvek bili bratski narod i pre nego što je Putin postao predsednik. Još za vreme Oktobarske revolucije, mnogi ugledni Rusi nastanili su se u predelu Srema, Sremskih Karlovaca, gde je osnovana i zagranična ruska crkva i tu su znatno pomogli i našem monaštvu i kulturi i privredi… tako da mi ostajemo bratski narod i to niko ne može da ospori - navodi otac Siniša Hrvačević.

On dodaje i da je Putin danas najveći pravoslavni brend, simbol nove Rusije, novog vremena i nada se da im Putin neće zameriti što su samovoljno upotrebili njegovo ime za crkvu.

Foto: Tanjug/Filip Krainčanić

Crkva u Banstolu se prostire na oko 200 kvadrata, a za razliku od crkve u Sofiji neće imati kriptu.

- Crkva govori o stradanjima, ali i o prijateljstvu srpskog i ruskog naroda i o vezi koja traje vekovima i ovo bi mogao da predstavlja jedan novi temelj srpsko-ruskih odnosa - zaključuje Simonović.

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA