Upadaju u kuće sa jezivim maskama i prave neviđenu buku: Teraju karakondžule za Vranjance, a jedan je "žena" i nosi bebu (VIDEO)
Veče pre početka srpske Nove godine, u Vranju i okolini praktikuje se običaj poznat kao "sirovari - čestitari", koji se zadržao i u današnje vreme. Sirovari su ustvari koledari, maskirana povorka koja obilazi kuće veče pre srpske Nove godine.
U sirovare se najčešće maskiraju mladići, koji idu od kuće do kuće, pevaju pesme, a domaćini ih daruju voćem, žitom i parama. Jedan od sirovara je obavezno obučen kao žensko i nosi bebu, tačnije lutku koja simbolizuje dete, plodnost, zdravlje i napredak.
Domaćinstvo Nataše i Slađana Savića iz Vrbova kod Vladičinog Hana i ove godine su posetili sirovari.
- To je tradicija koja se kod nas u selu ne prekida i koja se neguje. Sirovari su mladići iz sela, koji idu od kuće do kuće, pevaju pesme, izgovaraju zdravice, uveseljavaju domaćine i zbijaju šale. Najvljuju rodnu godinu, zdravlje, sreću i uspeh u svakom pogledu. Mi ih darujemo voćem, slatkišima i parama, zadrže se oko pola sata kod nas, pa idu dalje. Ovako nastaju uspomene i čuva se tradicija - kaže Nataša.
Pesme koje pevaju sirovari za sprsku Novu godinu uglavnom su iste kao i lazaričke za Đurđevdan.
Ono što je karakteristično za sirovare je pravljenje buke, sviranje na nekom od instrumenata, a obavezno na tarabuku ili nekom bubnju, uz pratnju kleptala i sl. Učesnici sirovarske povorke nose zvona, štapove i prave veliku buku, kako bi time oterali karakondžule.
U okolini Vranja broj sirovara je obavezno je bio neparan, što se zadržalo i danas u 21. veku, kada malo ko veruje u karakondžule, ali želi da se na bilo koji način zabavi uoči početka Nove godine po starom kalendaru.
(S. T.)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
luj
Evo poslacu komentar, cudno kako se nekih glupih navika ne mozemo odreci a nekih mnogo lepsih smo zaboravili.
Podelite komentar