U Srbiji više nije dozvoljeno uzgajanje životinja isključivo zbog kože i krzna: Ovo su kazne

 ≫ 
  • 16

Danas je na snagu stupila zabrana uzgoja životinja radi proizvodnje krzna. Ovaj čin pozdravila su mnoga udruženja za zaštitu životinja, ali i mnogi ljubitelji životinja i prirode širom sveta.

Udurženje Sloboda za životinje saopštilo je jutros da je pored tradicionalnog dočeka Nove kalendarske godine, Srbija u 2019. godinu ušla sa jednom ogromnom pobedom i jednim velikim razlogom za slavlje.

- Nakon deset godina čekanja, konačno je i u Srbiji stupila na snagu zabrana uzgoja životinja radi proizvodnje krzna. Ova zabrana inicirana je Zakonom o dobrobiti životinja još 2009. godine čime je zabranjeno „držanje, reprodukcija, uvoz, izvoz i lišavanje života životinje isključivo radi proizvodnje krzna i kože“ što je većina građana pozdravila, uz podršku udruženja koja su brojnim kampanjama i javnim akcijama radila na tome da i Srbija bude zemlja u kojoj životinje neće biti ubijane radi krzna - navodi se u saopštenju.

Udruženje za zaštitu i prava životinja Sloboda za životinje, 5. maja ove godine, intenziviralo je kampanju Za Srbiju bez krzna sa ciljem da se građani edukuju i informišu, kao i da se skrene pažnja nadležnima na važnost postojanja i primene ovakve zabrane.

Kazne za uzgoj životinja zbog krzna su visoke, Foto-ilustracija: Flickr/Justin Qian

- Smatramo da je primena zabrane uzgoja životinja isključivo radi proizvodnje krzna veliki korak napred u oblasti prava životinja, čije je unapređenje tendencija 21. veka. Ovo je velika i veoma značajna pobeda za našu zemlju, dobijamo čestitke iz svih krajeva sveta - kažu iz udruženja Sloboda za životinje.

Od danas sve preostale farme krznašica u Srbiji postaju ilegalne, a kazne za nepoštovanje zabrane iznose od 100.000 do 1.000.000 dinara.

Činčile su jedina vrsta koja se u Srbiji uzgajala radi dobijanja krzna, a godišnje je ubijano više od 12.000 ovih malih i nevinih životinja. Većina uzgajivača je tokom prelaznog perioda zatvorila svoje farme i preorijentisala se na druge privredne grane, i tako u potpunosti ispoštovala Zakon odobrobiti životinja.

Nedavno je Šanel zabraniokrzno egzotičnih životinja, Foto: Guliver/Koki Nagahama/Getty Images

Međutim, nekolicina preostalih uzgajivača pokušavala je da sruši zakonsku zabranu, s ciljem da se otvore farme kuna koje bi u Srbiju dolazile iz zemalja koje su svoj zakon ispoštovale, a uzgoj krznašica zabranile.

U Evropi zabrana uzgoja životinja radi proizvodnje krzna primjenjuje se u Velikoj Britaniji, Austriji, Makedoniji, Sloveniji, Belgiji, Nemačkoj, Švedskoj, Hrvatskoj i Luksemburgu.

Propisane zabrane s prelaznim periodima koji su u toku postoje u Holandiji, Češkoj, Norveškoj, Danskoj. U Španiji je zabranjeno otvaranje farmi krznašica iz ekoloških razloga.

Švajcarska nema formalnu zabranu, ali jako strogi propisi držanja životinja za potrebe dobijanja krzna ne dozvoljavaju uzgoj.

VIDEO: Srce vam se slama ali ovo je jedini način da preživi

(Telegraf.rs/Danas)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Marija

    5. januar 2019 | 13:17

    Hvala Bogu na nečemu dobrom. Živele malene činčile🐹

  • Snežana Milovanović

    1. januar 2019 | 15:25

    Bravo za Srbiju! Ovo je eička i moralna pobeda i pravednost za nedužne životinje koje s muče i ubijaju na najbrutalnije načine. A vi koji se brinete za gla u svetu prestanite jesti meso i glad u svetu će nestati,jer 70% poljoprivrednih pvršina se koristi da bi se uzgajale kulture za životinje koje čovek koristi za ishranu.

  • Jelena

    1. januar 2019 | 16:03

    BRAVO!!! Možda je i 10 godina bilo predugo ali najvažnije je da je zabrana konačno stupila na snagu. Zakon je tu da se poštuje!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA