Ovih dana pola Srbije traži deku u crvenom, sa džakom punim poklona: "Po sezoni" zarade minimum 500 evra, treba im samo odelo
Najviše posla ima za novogodišnju noć, kada se jednočasovne posete naplaćuju od 6.000 do 8.000 dinara
Deda Mraz u Srbiji za desetak dana posla može da zaradi oko 500 evra, ako ima razrađen posao i dobre rezervacije, honorar skače i do 1.000 evra. Jedini problem sa ovim poslom je, kako kažu Deda Mrazovi, što u punom intenzitetu traje nešto više od nedelju dana.
Iako sezona zvanično počinje oko 8. decembra, nedelja pred Novu godinu i dva dana posle nje su udarni, piše Blic. Već za Božić po Julijanskom kalendaru posla gotovo da nema, gdekoji Božić Bata, dok za pravoslavnu Novu godinu tek ništa.
Tako naši Deda Mrazovi šire svoj asortiman usluga, šalju pisma, video poruke, izvode mađioničarske trikove, dovode vile, irvase, likove iz crtanih filmova i ostala čudesa kako bi bili što zanimljiviji i privukli dečiju pažnju.
HIT SU PISMA KOJA SE ŠALJU DECI
- Ovogodišnji hit su nam pisma koja šaljemo deci. Uz pomoć njihovih roditelja otkrivamo da znamo neke informacije o njima i kada su bili dobri i šta su poželeli. Za 390 dinara šaljemo u sve zemlje sveta gde ima naših ljudi. Ove sezone jedno pismo smo adresirali čak na Trinidad i Tobago. Šaljemo i video poruke, a imamo i povelju o Deda Mrazu u staklenoj boci koja objašnjava kako je nastala čarolija - kaže Miroslav Bronzić, Deda Mraz iz Beograda.
Raspon cena za dolazak Deda Mraza u agenciji gde radi je od 3.000 do 6.000 dinara, u zavisnosti da li Deda Mraz dolazi sam ili ima pomoćnika. Najviše posla ima za novogodišnju noć, kada se jednočasovne posete naplaćuju od 6.000 do 8.000 dinara. Ako se obiđe pet mesta, što je moguće, dnevnica ispadne odlična. Neke agencije nude i predstave sa deda Mrazom, koje obično bukiraju firme i koštaju oko 50.000 dinara.
S druge strane, ulaganje u pravi raskošni kostim je oko 30.000 dinara.
- Svake godine uvedemo nešto novo, ovaj put je to Deda Mraz mađioničar koji izvodi trikove. Sve je teže decu ubediti da Deda Mraz postoji. Objasnim im da sam išao u školu za Deda Mrazove na Severnom polu i da sam tamo izabrao srpski jezik. Realno, roditelji ovo mogu priuštiti svom detetu samo par puta u životu, a pamti se zauvek. Ko možda nema novca, dolazimo besplatno, drugačije ovo ne bi imalo smisla raditi - kaže jedan Deda Mraz iz Beograda.
DECA ODUŠEVLJENA
Roditelji kažu da su deca oduševljena druženjem sa Deda Mrazom.
- Već dve godine se družimo sa Deda Mrazom. Okupi se veliko društvo, deca se oduševe, o tome posle pričaju pola godine, a 2.000 dinara, koliko nas košta dolazak, ne predstavlja problem - kaže Novosađanka Željka Okanović.
U Srbiji postoji manje od 10 registrovanih agencija za ovu vrstu usluga koje se ubedljivo najviše koriste u Beogradu i Novom Sadu. S druge strane, amaterskih Deda Mrazova iliti onih koji rade na crno ima na stotine.
VIDEO: Pršti pršti bela staza, zašto ste stavili na skije Deda Mraza?
(Telegraf.rs)
Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Miloš
Ko će da plati 6000-8000 za sat? Za te pare ja ću i kroz odzak da uskačem.
Podelite komentar
Van
Deda mraz koja je zapad iznedrio tako što je preobrazio Svetog Nikolu koji je svojim bogastvom pomagao ljudima nakon što se zamonašio i primio hrišćanstvo, proširio se sve do Kine i Japana kao jedna globalna modna tvorevina nevernika ili ateizma.
Podelite komentar
Љиљана
Зар Свети Никола не долази уочи 19. Новембра? Чега се стидимо? Наших традиција. Св. Никола или Божић Бата није 'модеран' код родитеља чији су родитељи били комунисти. Евентуално пакетиће делити уочи Божића, али ми све копирамо са запада, па је њихова традиција прихватљивија од наше. Моја су деца чистила обућу уочи Св. Николе, сад и њихова деца то раде, а пошто им је други родитељ странац, онда добијају и за 'западни' Божић.
Podelite komentar