Od početka godine izrečeno 23.118 hitnih mera zbog nasilja u porodici: Ne treba "zabijati glavu u pesak", celo društvo da se uključi
Od početka ove godine, zbog nasilja u porodici izrečeno je ukupno 23.118 hitnih mera, od čega oko 7.000 privremenog udaljenja počinioca iz stana, izjavio je danas u Beogradu ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović na konferenciji povodom 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.
On je naveo da je Zakon o sprečavanju nasilja u porodici omogućio da se u kratkom roku reaguje i pomogne žrtvama.
- Prvi koji priđu u pomoć žrtvama jesu pripadnici policije. Zahvaljujući zakonu obučili smo preko 900 policajaca, a još 450 njih je u procesu obuke - rekao je Stefanović.
NE POSTOJI ČAROBNI ŠTAPIĆ KOJI ĆE DA REŠI NASILJE
On je istakao da Srbija preduzima mere da unapredi stanje u ovoj oblasti, a cilj je, kako ističe, postizanje nulte tolerancije prema nasilju nad ženama.
- Postali smo u poslednjih nekoliko godina više svesni činjenice koliko je opasna ova vrsta nasilja i da ne postoji ''čaroban štapić'' da sprečimo zveri da nasrnu na svoje supruge, devojke, majke, sestre - naveo je Stefanović i ukazao da policija pre donošenja Zakona o sprečavanju nasilja u porodici nije imala dovoljno moći i nadležnosti da pomogne žrtvama.
IZBACIVANJE NASILNIKA IZ STANA, IAKO JE NJEGOV
- Sada postoji mogućnost da nasilnik bude izbačen iz stana, iako je u njegovom vlasništvu, i to je važna mera - dodao je Stefanović, navodeći da država mora do kraja da goni nasilnike, jer ne može da krene u sledeću fazu razvoja ako ne reši taj problem.
On je istakao da je dobro što se stalno govori o tome da "ne treba nabijati glavu u pesak" i poručio da bi društvo trebalo više da se uključi u rešavanje problema nasilja i da prijavi svakog počionoca.
Stefanović je istovremeno najavio da će predložiti pooštravanje kazni za sva krivična dela sa elementima nasilja.
- U sledećoj fazi ostaje da se u rešavanje problema nasilja u porodici značajnije uključi društvo, jer još nismo na nivou da se to shvata kao veliki problem. Treba da gradimo društvo koje odbacuje nasilje i prijavljuje svaki slučaj kako bi broj žrtava bio manji - podvukao je Stefanović.
VIDEO: Društvo opravdava nasilnike, dok sve više žena strada u porodičnom nasilju
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Željka Bojić je jedna od njih, ona čeka na transplantaciju jetre i ima samo jednu poruku
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
velja
Ništa nije postignuto do sada jer izbaciti nasilnika iz kuće nije rešenje već još veći bes kod nasilnika ili inat,kako god nije dobro.Policija treba da privede obe strane istog trenutka i da daju izjave zajedno,sutra dan odmah suđenje i kraj.U većini slučajeva je nemaština glavni uzrok ili izobilje svega.
Podelite komentar
Ns
Od toga je pola lazno. Jer neko prijavi nasilje da bi mogao da kasnije trazi starateljstvo. Super je zakon ali za laznu prijavu treba slati u zatvor....
Podelite komentar
Nada
Mislim da su zene u nasem drustvu pored preopterecenosti raznim porodicnim obavezama izlozene i raznim oblicima nasilja,a da nisu same u stanju da se izbore za potrebne promene i korektnije porodicne odnose!Vreme je da se tim majkama i zenama pomogne i da one zasluzuju sigurnost i uslove za zivot i rad bez nasilja!
Podelite komentar