Ostajemo bez radnika: Na srpskim gradilištima sve više Albanaca, Makedonaca i Turaka
Na gradilištima u Srbiji sve su ređe rade domaći radnici. Sve je manje naših građevinara, sve su stariji i sve lakše odlaze u inostranstvo, gde mogu da zarade duplo, a neretko i višestruko, veću platu.
Na gradilištima u Beogradu, ali i drugim gradovima zato je sve više Albanaca, Makedonaca, pa, kažu, čak i – Turaka, pišu "Novosti".
Investitori radnu snagu mogu legalno da dovedu iz inostranstva i da ih angažaju uz ugovor. Ipak, precizne statistike o broju takvih slučajeva još nema. Nacionalna služba za zapošljavanje, koja je dužna da odobri angažovanje stranog radnika, ne vodi evidenciju izdatih dozvola po zanimanjima, već po državljanstvu pridošlica. Koliko je onih koji dolaze bez ikakve dozvole, niko ne može da utvrdi.
Predsednik Samostalnog sindikata radnika u građevinarstvu Saša Torlaković navodi da je do 2000. godine samo u Beogradu radilo 100.000 građevinskih radnika, a svaki grad i opština u Srbiji su imali svoju firmu.
- Raspadom tih preduzeća u pljačkaškoj privatizaciji raspalo se građevinarstvo. Sledeći korak je nezainteresovanost mladih da se školuju za ovo zanimanje jer ih čeka mizerna plata, uvek je ispod prosečne, a za nju treba da rizikuju život - objašnjava Torlaković.
FIRMA GRADI U CENTRU BEOGRADA, A IMA - JEDNOG ZAPOSLENOG
Dodaje i da se više puta se desilo da na gradilištima u Beogradu uhvate radnike iz Albanije, Turske i Makedonije i to kako rade na crno.
- Kako je moguće da je gradnja objekta u centru grada poverena firmi koja ima jednog zaposlenog? Dešavalo se da na kraju radi šesti krug podizvođača. Naši radnici na gradilištima su stariji radnici, čije su firme u stečaju ili su zatvorene. I u ovom trenutku verujem da je 70 odsto radnika na gradilištima na crno - ukazuje predstavnik sindikata.
ZANATSKA ELITA OTIŠLA, GRAĐEVINSKA INDUSTRIJA DESETKOVANA
I Goran Rodić iz Građevinske komore potvrđuje da objekte po Srbiji grade radnici iz raznih zemalja u kojima se zarađuje još manje nego u Srbiji.
- Ima legalnih radnika, za koje važe isti uslovi kao i za domaće, ali ima i onih koji rade na divlje. I to je opasno. Ima tu i migranata. Uskaču Avganistanci, Palestinci - kazao je Rodić.
Rodić ima i jedno alarmantno upozorenje po srpsku građevinsku industriju.
- U građevinskoj industriji mi smo desetkovani, ostali smo bez zanatske elite. Nema keramičara, molera, gipsara, tesara. Čitava zanatska elita je otišla. Ko god mrda otišao je u Zapadnu Evropu. Rade u Švedskoj, Nemačkoj, sa kojom imamo i sistem detašmana. Mi smo na ovo upozoravali pre deset godina. Neće imati ko da nam održava puteve i mostove - zaključuje Rodić.
KVALIFIKOVANI RADNICI BEŽE IZ ZEMLJE
Podsetimo, poslednje istraživanje Eurostata građevinarstvo u Srbiji doživljava ekspanziju najveću u poslednjih 10 godina. U prva tri meseca ove godine građevinska delatnost zabeležila je rast od 26,4 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Uprkos građevinskom bumu, majstori i kvalifikovani građevinski radnici mahom beže iz naše zemlje, a njihova mesta popunjava jeftina radna snaga iz regiona.
- Posla ima, ali radnika nema, i biće ih sve manje jer svakodnevno odlaze u bogatije zemlje. Poslednjih nekoliko meseci moleri, keramičari, gipsari i zidari mahom odlaze u Skandinaviju, najviše u Norvešku i Švedsku gde zarađuju od 2.000 do 2.500 evra mesečno. Rade šest dana nedeljno, imaju plaćen smeštaj, bez hrane. Mnogo je onih koji idu i u Nemačku gde su uslovi nešto lošiji. Tamo najviše mogu da zarade 2.300 evra mesečno, ali sami obezbeđuju i hranu i smeštaj. Često bukvalno spavaju u rupama i do posla putuju po sat i po vremena. Do takvih aranžmana dolaze ili preko domaćih preduzeća koja rade u inostranstvu, a najčešće preko poznanika, majstora koji su u inostranstvo otišli ranije - rekao je ranije za "Blic" vlasnik jedne građevinske firme u Beogradu.
Takođe, ovo nije jedina oblast u kojoj manjka radnika. Isto se dešava i sa medicinskim radnicima i vozačima, ali i svim drugim zanimanjima koja su bolje plaćena u inostranstvu.
(Telegraf.rs/Blic/Večernje novosti)
Video: Tzv. kosovska policija upala u zgradu opštine Gračanica
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Iki
Ostacemo mi bez radnika generalno koliko se placaju kod nas!
Podelite komentar
Ivan
Šta će ljudi mora da beže iz lude države gde stalno nešto poskupljuje!!!
Podelite komentar
Trle
Koliko nam je radosti doneo peti oktobar, u tri lepe.
Podelite komentar