Nema više leskovačkog roštilja bez sertifikata: Posle ajvara i sprže zaštićeni i specijaliteti sa ćumura

  • 6

Ćevabdžinice i restorani koji budu želeli da prave i prodaju leskovački roštilj moraće za to da imaju sertifikat Privredne komore Srbije. Leskovac je zvanično postao nosilac žiga koji štiti ovaj brend, a sertifikate je zasad dobilo 10 leskovačkih restorana.

Nakon godina rada i truda, kaže direktor Regionalne privredne komore Jablaničkog i Pčinjskog okruga Goran Jović, Leskovac je konačno brendirao svoje poznate specijalitete sa roštilja.

- Konačno smo došli do kraja ovog našeg najznačajnijeg projekta, jer specijaliteti sa roštilja su jedan od najznačajnih brendova, ne samo juga Srbije, ne samo Leskovca, nego čitavog regiona - kaže Jović za Južne vesti.

Sertifikate imaju restorani "Princ“, "Cap-Cap“, "Koliba“, "Apostolović“, "Mladost“, "Groš“ "Stari grad“, vizitorski centar "Teodora“, Vila "Gunjetinac“ i motel "Gunjetinac“.

Ćevabdžinice će morati da imaju sertifikate, Foto: Marko Jovanović

Oni koji žele da dobiju sertifikat da bi prodavali leskovački roštilj, moraće da prođu određene obuke, kaže Jović, ali i da specijalitete pripremaju po tradicionalnom receptu.

- Sledeći korak je da praćenje i kontrola restorana, a oni koji prodaju naš brend bez sertifikata, biće na neki način sankcionisani. Naravno, svi mogu da se prijave i da posle obuka dobiju sertifikate - kaže Jović.

Postupak brendiranja leskovačkog roštilja radio se sa partnerima iz Bugarske komore iz Vraca. Projekat je vredan 170.000 evra, radio se preko IPA programa koji finansira Evropska unija.

Inače, Leskovac je do sada brendirao roštilj-meso, leskovačku spržu i ajvar, a kako je Jović ranije najavio u planu je zaštita leskovačkog pinđura i ljutenice, kao i meda.

(Telegraf.rs/Južne vesti)

Video: RHMZ upozorava na olujne udare vetra, zahlađenje i sneg

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Džoni

    7. novembar 2018 | 18:27

    I treba tako...kada je u Leskovcu neka fešta,dani nečega,vašari itd. znaju da uvaljuju sve I svašta,jer znaju da će sve da im prođe,pa ti ako se zezneš I ubodeš to vreme onda ti baš I neće biti neki šmek.Treba da se ipak razvije neki standard...jedan dan jedeš na jednom mestu I sjajna je klopa,dođeš za par dana,nema veze sa vezom...treba svaki dan da bude isto,a I po mogućstvu da znaš šta jedeš,što je za sada malo nemoguće,ali ajd da se nadamo 🙂

  • Juga mesar

    7. novembar 2018 | 19:58

    Nema više roštilja kao što je bio nekada, to nije ni približno. Ovo danas je sve samo ne roštilj meso. Ja sam rodjeni leskovčanin, ali na žalost, bolji je roštilj u Nišu. U Leskovcu nema više pravog roštilja

  • Kalča

    7. novembar 2018 | 18:56

    Pitajte Leskovčane zašto niko od njih ne jede roštilj za vreme roštiljijade. Ništa bez ražnja.😂

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA