Oglasio se umetnik koji je napravio džinovsku sovu čudnog oblika: Poznato je svima da volim da ih radim, u planu je još jedna od 2,4 metra (FOTO)

 ≫ 
  • 19

Kikinda nije samo prestonica džinovskih ludaja, Kikinda je i najveće zimovalište sova ušara na svetu. U čast ovim pticama, umetnik i vajar Jovan Blat napravio je džinovsku sovu od 2,8 metra koju je poklonio Gradu, te je pomenuta sova koja predstavlja ujedno i simbol grada postavljena na kružnom toku, na ulazu u grad.

Međutim, nedugo nakon postavljanja ptice koja je autentično remek delo, priznatog majstora, na društvenim mrežama osvanuli su zlurudi komentari.

Umetnik koji ju je dugo stvarao, istakao je da je sova konačno pronašla svoje pravo mesto, a na negativne komentere nije mnogo obratio pažnju.

Tokom službenog putovanja u Rumuniji, Blat nam je kratko rekao:

- Nemam komentar na objave koje se šire društvenim mrežama. Čuo sam šta se komentariše, ali komentar nemam. Drago mi je da je sova postavljena na pravo mesto i to baš sada kada je mesec sova ili tzv. "Sovembar". Poznato je svima da volim ptice da radim, u planu je da radim sovu "ušaru" koja bi bila oko 2,4 metra. Ovu džinovsku sovu završio sam maja prošle godine, za nju je bilo potrebno oko 500 kilograma gline - rekao je za portal Telegraf .rs umetnik Blat.

Umetnik Jovan Blat Foto: Telegraf

Slobodan Kojić, direktor Centra za primenjenu i likovnu umetnost "Terra" takođe se oglasio povodom loših komenatara na  jedno ovako umetničko delo:

- Ovu skulpturu nije uradio amater, nego umetnik Jovan Blat koji je završio Likovnu akademiju , a zatim i master studije u Temišvaru. U našem gradu boravila je i ekipa BBC-ija , baš povodom sova. Mnogi imaju asocijacije i na dimnjake, koji u njima vide muški polni organ - bio je jasan direktor "Terre".

Velika i autentična sova koja simboliše grad, za mnoge Kikinđane je originalno umetničko delo, dok se neki sa ovom konstatacijom ne slažu i govore o "sovi" u negativnom kontekstu.

- Prelepa je, imala sam priliku da je vidim i zaista izgleda fascinantno, žao mi je što je daleko, što nije baš u gradu, nego na ulazu - kaže nam sugrađanka Danijela Tomić.

Foto: Telegraf

- Ne znam u šta je umetnik gledao pa stvarao ovu sovu - rekla je Z. Mihajličin.

- Mislim da je lepa, nisam čitala komentare jer nisam na društvenim mrežama, a zašto bismo tako loše komentarisali - pita se Dragana Jović.

- Prelepo!!! Veliko BRAVO za autora i sve ljude koji su učestvovali u realizaciji!!! Sada je naša prelepa Kikinda, jos lepša!!! - kaže B.R.

Kikinđani još uvek u neverici da se "loši" komentari šire društvenim mrežama, napominju da je Kikinda već decenijama centar vajarstva, te i da svake godine na gradskom trgu izlažu skulpture od terakote koje su fascinantne za posmatrače.

KIKINDA IMA 1.000 SKULTURA KOJE SU NAPRAVILI SVETSKI VAJARI

Svetska umetnička manifestacija poznatija kao Simpozijum  "Terra" već punih 37.godina održava se u Kikindi, a najpoznatija svetska imena iz oblasti vajarstva  za više od tri decenije stvarala su upravo na ovim prostorima.

Naša redakcija imala je tu čast da letos poseti 37. Simpozijum "Terra" i da porazgavara sa umetnicima iz Japana, Italije, Ukrajine, a između ostalog i sa našim sugrađaninom Jovanom Blatom, koji je upravo na ovom simpozijumu vajao ptice. Kako nam je tada rekao:

- Oduvek sam bio domaćin našim učesnicima, sada sam u ulozi gosta ali i domaćina, priznajem  osećaj je čudan, ali lep. Radim na nekoliko figura, biće dve,tri figure velikog formata i oko 40-ak manjih figura. Tema su ptice laste, sove koje simbolizuju slobodu, krug života i stvaranja. Moje ptice su nedovršene jer hvatam pokret - objasnio je Blat.

Sve figure nastale na prethodnim simpozijumima, nalaze se u okviru "Terrinog" ateljea u pogonu nekadašnje fabrike "Toza Marković".

U "Teri" je do sada stvaralo više od 300 umetnika širom sveta,a u fundusu se nalazi preko 1.000 originalnih remek dela. Takođe, peć za pečenje gline takođe je retka u svetu, jer se upravo ovde peku skulpture i preko 2,5 metra. Ambijent kakvim odiše ova kreativna radionica redak je u svetu, a hiljade skulptura koje se mogu videti delo su svetskih majstora, pa između ostalog i autora pomenute sove.

Boris je napravio Valtera od šrafova i težak je 200 kilograma

(Dragana Ivanić)

Video: Ovako se Miša Majtan pripremao za plivanje za časni krst

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Лицемер

    2. novembar 2018 | 19:33

    Свако види оно што му је на памети.

  • Van

    3. novembar 2018 | 09:15

    U periodu Neolita i Starčevačke kulture stvarana su još neprevaziđena umetnička dela na ovim prostorima, koja imaju oblik muškog počnog organa jer je plodnost imala prevashodnu vrednost i značaj. Plodnost sova u Kikindi je više nego očigledna koju trebamo povezati sa njenim delovanjem noću kada je svetlosti Sunca najmanje i dece najviše začeto.

  • Lala

    2. novembar 2018 | 21:19

    Sklonite to čudo molim vas.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA