Dunav u blagom porastu, rečni saobraćaj nije bio ugrožen, nema ozbiljnije ekonomske štete

 
 ≫ 
  • 3

Ni biljni i životinjski svet nisu ugroženi, tvrde u Pokrajinskim zavodu za zaštitu prirode

Dunav je u blagom porastu i RHMZ je najavio da će narednih dana biti povećan za 2,5 metara, a prema rečima Veljka Kovačevića, pomoćnika ministra za vodni saobraćaj, do niskog vodostaja je došlo jer nije bilo ozbiljnijih padavina u uzvodnim zemljama od 1. jula.

- Kod nas ni jednog trenutka plovidba nije obustavljena, ali brodovi se ne ukrcavaju na maksimum da bi mogli nesmetano da plove. To znači da su se prilagođavali postojećim uslovima plovidbe. U Mađarskoj je obustavljena plovidba na nekoliko sektora zbog male vode - izjavio je Kovačević.

I u Lučkoj kapetaniji Novi Sad potvrđeno je da nije bilo problema u odvijanju saobraćaja na Dunavu.

 
 
 
View this post on Instagram
A post shared by Slađana Ljubičić (@candyland021) on

- Vodostaj kod Novog Sada je gotovo 70 centimetara ispod donjeg nivoa plovidbe, ali zbog dobro obeleženog plovnog puta i ipak dovoljne dubine nije bilo bilo kakvog incidenta, kapetani su bili obazrivi, vršen je i pretovar, a noću su odmarali radi sigurnijeg prolaska - rekao je šef Lučke kapetanije u Novom Sadu, Boris Oreb.

Da ozbiljnije ekonomske štete zbog otežane plovidbe nije bilo potvrđuju i u Luci Novi Sad.

- Mi imamo vertikalni kej i nizak vodostaj nije uticao bitnije na naš rad, ali smo ipak nešto manje robe pretovarali zbog manjih tovara na baržama zbog niskog vodostaja - rekao je Aleksandar Milovančev, direktor Luke Novi Sad.

Ni biljni i životinjski svet nisu bili ugroženi, tvrde u Pokrajinskim zavodu za zaštitu prirode.

- Dobro je što je ova suša došla u jesen kada je živi svet u mirovanju, pa neće biti posledica. Ipak, bilo bi opasno kada bi se ovakav nizak vodostaj nastavio i u toku zime - kaže Slobodan Puzović iz Pokrajinskog zavoda za zaštitu priride u Novom Sadu.

 
 
 
View this post on Instagram
A post shared by Danijel Kulačin (@dan_kuul) on

Inače, vodostaj Dunava daleko je od istorijskog minimuma iz 1909. godine kada je kod Bezdana zabeleženo minus 146 centimetara, jer je sada na minus 98 centimetara.

Ovakvi prirodni fenomeni, kažu u Ministarstvu za saobraćaj, građevinu i infrastrukturu, samo pokazuju koliko je važan projekat uređenja plovnog puta Dunava koji trenutno sprovode na 6 kritičnih sektora na Dunavu od Beograda do Bačke Palanke.

Vrednost radova je 10 miliona evra i finansirani su iz IPA fondova, čime će biti obezbeđena plovnost na Dunavu i u slučaju izuzetno niskog vodostaja.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Venecija

    29. oktobar 2018 | 19:05

    Ode nam Dunav u Veneciju, covece...

  • Stevan

    29. oktobar 2018 | 19:10

    2.5 metara da dodje Dunav verovatno da ce mozda doci 25 santimetra

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA