Tužilac za visokotehnološki kriminal rešava dilemu: Neovlašćeno snimanje i objavljivanje je krivično delo, ali je moguća samo privatna tužba
Posebni tužilac za visokotehnološki kriminal Branko Stamenković objašnjava za RTS da prilikom neovlašćenog fotografisanja i snimanja, a potom i objavljivanja na društvenim mrežama, osoba koja smatra da je oštećena može da podnese privatnu tužbu. Javni tužilac i policija u tom slučaju ne mogu da postupaju po službenoj dužnosti.
Branko Stamenković je gostujući u Dnevniku RTS-a rekao da kada je reč o neovlašćenom fotografisanju, oštećeno lice može da podnese privatnu tužbu.
- Internet se danas smatra javnim medijem i moguće je izvršiti krivično delo, ali za gonjenje takvog krivičnog dela je nadležno ono lice koje se smatra da je oštećeno - napomenuo je posebni tužilac za visokotehnološki kriminal.
Kada je reč o krivičnom delu uvrede, takođe je predviđeno podnošenje privatne tužbe.
Neovlašćeno fotografisanje i snimanje i uvrede jesu krivična dela, ističe Stamenković.
- Ona su propisana Krivičnim zakonikom, predviđene su sankcije, ali Zakonik pravi razliku da li MUP postupa po službenoj dužnosti ili je inicijativa za pokretanje postupka na oštećenom, građaninu - ukazuje Stamenković.
Tužilaštvo prati društvene mreže od onog trenutka kad policija primeti da je došlo do izvršenja nekog krivičnog dela, ali prijavu mogu podneti i sami građani koji učestvuju u diskusijama, objašnjava Stamenković.
Jedan od najsvežijih primera za pokretanje postupka zbog izazivanja panike na društvenim mrežama jeste slučaj kada je proširena vest da je voda u Beogradu bila zatrovana.
- Imamo nekoliko osumnjičenih i biće krivično sankcionisana. I takva vrsta ponašanja koja zloupotrebljava društvene mreže treba da bude sankcionisana jer kvalitativna kontrola onoga što je na internetu ne postoji - napominje posebni tužilac za visokotehnološki kriminal.
Stamenković objašnjava da zamki na internetu ima mnogo i apeluje na roditelje da budu pažljivi.
- Roditelji dece ispod 18 godina treba da imaju uvid u to na koji način deca koriste internet i to u jednom odnosu poverenja - napominje posebni tužilac za visokotehnološki kriminal.
(Telegraf.rs/RTS)
Video: Opšti haos prvog dana drugog polugodišta: Pola škola radi, pola ne radi a roditelji zabrinuti
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sloboda narodu
Au bre, čitava bulumenta eksperata je angažovana u borbi protiv jedne majke maloletnog deteta! Mnogo ste jaki protiv naroda, a svi spolja se sprdaju s vama. Branite se branite, zbijajte redove. Nećete dugo!
Podelite komentar
Boki
Jedna stvar je snimak priloziti kao dokaz a sasvim druga publikovati snimak neke osobe , bez njenog izricitog odobrenja , ma koliko mislili da smo u pravu . Ovo drugo je KRIVICNO DELO .Zamislite sebe u situaciji da vas neko snimi i " okaci na internet " , zato sto je on ubedjen da vi radite nesto pogresno. Ja bih ga tuzio i trazio odstetu. A vi?
Podelite komentar
JA 035
Tako je,ne može svako da me snimi i stavi na internet kako hoće,da se zna zakon i šta može kao u uređenom društvu,podrška za takav zakon i pravosuđe.
Podelite komentar