Od danas će specijalni timovi patrolirati 24 sata pored srpskih puteva: Ako uhvate onog ko pali polje i rizikuje život, sledi mu kazna!
Kako je naizgled naivno spaljivanje strnjike postalo gorući problem u Srbiji? Brojimo žrtve i materijalnu štetu, a njive na obodima gradova neprestano se pale. Međutim, za ovu đavolju rabotu možete da završite i kod sudije za prekršaje. Kazne su od deset do 50.000 dinara za pojedince ili čak 300.000 do milion dinara za pravna lica.
Kako kaže načelnik Uprave za vanredne situacije u Beogradu Rade Milošević samo u toku jučerašnjeg dana vatrogasci su imali više 60 intervencija na otvorenom.
- To je veliki utrošak ljudstva i tehnike, kao i materijalnih resursa. Naši inspektori će pojačano kontrolisati izazivanje požara, patroliraćemo 24 sata - kazao je Milošević.
![](https://xdn.tf.rs//2018/10/16/tan2018-10-151937392425-830x0.jpg)
Čini se da je izuzetno teško pronaći onoga ko je izazvao požar, budući da se od malog žarišta vatra lako proširi i na susedna imanja. Međutim, prijave mogu da pišu i regularna i saobraćajna policija, kao i inspektori Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Upravo ovo Ministarstvo zajedno sa policijom i vatrogascima je formiralo i zajedničke timove koji će pronalaziti i kažnjavati seljake koji na njivama izazivaju požare.
- Timovi su sinoć izvršili obilazak auto-puta, od Šida do Šimanovca i tom prilikom su pripadnici Sektora za vanredne situacije lokalizovali i ugasili dva požara, jedan na području opština Ruma, a drugi na području opštine Pećinci. U toku je utvrđivanje identiteta lica koja su izazvali požare, kao i vlasnika, odnosno korisnika poljoprivrednog zemljišta, protiv kojih će biti podnete odgovarajuće prijave nadležnim organima - saopštili su iz MUP-a.
![](https://xdn.tf.rs//2018/10/16/tan2018-10-151937197523-830x0.jpg)
Kako upozorava načelnik Milošević, od spaljivanja strnjike najpre može da strada osoba koja je požar i izazvala, neko ko se nalazi u blizini, okolni objekti, a dim koji nastaje može da uzrokuje teške nezgode. Najmanje dva takva lančana sudara zabeležena su ove jeseni, od toga jedan sa tragičnim ishodom, a Milošević podseća da su se oni događali i ranijih godina. Problem sa dimom od paljenja niva je što vozači nisu pripremljeni za njega, pa može biti i opasniji od magle.
- On je specifičan, jer se na manjem prostoru javlja u velikoj koncentraciji. Vozači iz normalnih dnevnih uslova ulaze praktično u potpuni mrak. Poseban problem može biti ako se dim pojavi iza neke krivine, ako se zaustavi neko pokvareno vozilo, ali i na auto-putu gde se vozi i do 130 kilometara na sat - kaže Milošević.
![](https://xdn.tf.rs//2018/10/16/tan2018-10-151937401866-830x0.jpg)
Poslednji smrtni slučaj zabeležen je kod Lajkovca, kada je u požaru stradao Tomislav Marković (78), koji ga je i izazvao spaljivanjem strnjike.
- Ni za jedan požar koji ljudi izazivaju ne možete da se garantuje da je pod kontrolom. Od ruže vetrova zavisi na koju će stranu da se proširi, pa tako može da strada i onaj ko ih je izazvao - kazao je Milošević.
Na kraju, ne postoji ni jedan opravdan razlog da se spaljuje strnjika, upozorava načelnik.
- Paljenjem se uništava površinski sloj zemlje, gde postoji živi svet poput bakterija i glista, čiji opstanak je koristan i za narednu godinu. Osim toga, dim koji se stvara je štetan za ekologiju - kaže Milošević.
Kada već dođe do štete, preventivne prekršajne kazne više nemaju smisla - tada je onaj ko je izazvao požar i krivično odgovoran. Tako je policija ekspresno uhapsila M. T. (81) iz Beograda, zbog izazivanja velikog požara u Carskoj bari 14. oktobra. Sumnja se da je izvršio krivično delo oštećenje životne sredine.
VIDEO: Ako mislite da je ovo drakonska mera prema seljacima setite se da je juče jedan mlad život ugašen zbog lenjosti i gluposti
(M. Beljan - m.beljan@telegraf.rs)
Video: Koncertom u Kolarcu Mina Lazarević obeležila 30 godina karijere
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Olivera
To je trebalo odavno da se uradi. Ljudima u okolini Panceva su izgoreli vocnjaci i vikendice.
Podelite komentar
alex
Kakvih 10 do50 hiljada? Odmah milion a za pravna lica 10 miliona. Koje pare mogu da nadoknade nečiji život ili materijalnu štetu. Recimo Carsku Baru?
Podelite komentar
krsta
Sta ako nikoga ne uhvate, a i dalje gori?
Podelite komentar