Jug Srbije strepi od Malčanskog berberina, a on se sada oglasio na Fejsbuku jezivim porukama: Da li već traži novu žrtvu?
"Ćao, tako ih sve treba šišati". Ove reči u komentaru na jednoj Fejsbuk stranici za otkup ženske kose možda i ne deluju strašno ako se ne zna da ih je napisao Ninoslav Jovanović, koji je osuđen jer je šišao i silovao devojčice.
Jovanović, koji živi u Malči kod Niša, zbog svojih izopačenih postupaka dobio je nadimak "Malčanski berberin". Iz zatvora je izašao u januaru posle izdržanih 12 godina robije, jer je jednu devojčicu (12) iz Niša silovao, a drugu iz Gornje Vrežine pokušao da siluje, prethodno im ošišavši kosu.
Činjenica da je na slobodi zabrinula je 30 roditelja koji su se obratili Igoru Juriću, osnivaču Fondacije "Tijana Jurić", ukazujući da Jovanović ima Fejsbuk profil sa 3.200 prijatelja i da tako može da nađe novu žrtvu. A da na Fejsbuku ne miruje pokazuju i poruke koje je ostavio u utiscima na stranici za otkup kose, a koje bi mogle da imaju i prikriveno značenje.
- Super, samo šišajte. Pozdrav - napisao je on.
Ispod ovog utiska, dodao je i komentar: "Imam dosta prijateljica koje bi sekle, a ne znaju". Vrhunac je komentar video snimka kojim Jovanović kao da opisuje svoju filozofiju odnosa sa ženama: "Ćao, tako ih sve treba šišati".
Jovanović je napastvovanje dve devojčice u 2005. počinio dok se nalazio na uslovnoj slobodi, nakon 9,5 godina provedenih u zatvoru zbog prevara i silovanja. Veštaci su na poslednjem suđenju utvrdili da nije duševno oboleo, ali da ima psihopatsku strukturu ličnosti te da je velika verovatnoća da će delo ponoviti.
Igor Jurić, kome se svakodnevno obraćaju zabrinuti sugrađani Ninoslava Jovanovića, kaže da su njegovi komentari na društvenim mrežama definitivno potvrda da se radi o povratniku.
- Odgovorno tvrdim da nije pitanje da li će on ponoviti zločin, već je samo pitanje kada. Za mene i ljude koji su imali iskustva sa takvim osobama nema dileme. Treba samo da se zapitamo kada će se to desiti i ko će odgovarati kada on uradi ono što je već uradio. Ko će biti kriv za dva pomilovanja tog čoveka koji je počinio silovanja? Ko će snositi odgovornost za treće silovano dete - pita Jurić.
Dr Jelena Mladenović, načelnica sudske psihijatrije u Specijalnoj psihijatrijskoj bolnici u Gornjoj Toponici, kaže da niko ne može sa sigurnošću da kaže da li će neka osoba ponoviti krivično delo, ali da je struktura ličnosti u opisanom slučaju takva da se to od njega može očekivati sa velikom verovatnoćom.
- Cilj zatvorske kazne je da se smanji opasnost ponavljanja krivičnih dela. Kazna podrazumeva i rad sa tom ličnošću da bi ona posle nje mogla da se uklopi u socijalnu sredinu i okvir društvenih i moralnih normi, da ne čini krivična dela. U ovom slučaju nije u pitanju bolest, radi se o zdravom čoveku, što je bio i kada je počinio krivično delo. Kakav je ušao u zatvor, takav je izašao. Prema informacijama koje ste mi dali, velika je verovatnoća da bi takav profil ličnosti mogao da ponovi krivično delo - kaže dr Mladenović.
Ona dodaje da sam akt silovanja podrazumeva ponižavanje žene i da silovatelji to ne rade samo iz seksualnog nagona, već i da ponize žrtvu, što je slučaj i sa činom šišanja.
- S obzirom na to da se radi o poremećaju strukture ličnosti, a ne o bolesti, to su obrasci koji su oformljeni - ističe dr Mladenović. Ona objašnjava da takvi obrasci ne mogu da se promene.
- Društvo može samo da ga iskontroliše. I to što nikada neće da se promeni, a krivično delo je počinio iz karakteristika ličnosti, a ne iz duševne bolesti, to je sa njim tu i dalje. Zato smatram da neko sa opisanim načinom ponašanja i strukturom ličnosti može da ponovi krivično delo - kaže ona.
Dr Jelena Mladenović kaže da društvene mreže mogu biti velika zamka, jer mnogi ne znaju sa kim komuniciraju.
- Od društvenih mreža ima koristi, ali su one istovremeno i jeziva stvar. Mogu da budu velika zamka jer se ne zna sa kim se komunicira. Imali smo nekoliko veštačenja gde žrtve navuku kao da neko traži ženu za poslugu u kući, pa je onda zatvori, pa je veže, šiša... - kaže ona.
Igor Jurić za "Blic" podseća da je tokom radionica koje organizuje Fondacija "Tijana Jurić" došao u kontakt sa više od stotinu žena koje su bile žrtve seksualnog zlostavljanja kada su bile deca.
- One nisu imale podršku nikoga i nisu smele to da prijave. Njihova svedočenja i njihovo ohrabrenje za sve što radimo mi je najveća satisfakcija zato što mi kao društvo ne stajemo na stranu žrtava, već smo na strani zločinaca. Pitam kad će se Srbija opametiti i kad ćemo shvatiti da moramo da štitimo žrtve, a ne zločince. Te žene su seksualno zlostavljali očevi, prijatelji roditelja, komšije, nepoznati, i one su to morale da prećute jer nisu imale zaštitu porodice i društva. Hajde da odstranimo monstrume, zaštitimo žrtve i počnemo da menjamo naše društvo - kaže Jurić.
(Telegraf.rs/Blic)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sone
Ovaj ce opet napraviti isto delo resenje je samo stolica i gotovo
Podelite komentar
Ostoja
Kakav nadimak bih dobio ja ako se zapitam da li u tom kraju ima muskarcina, koji bi bolje prevaspitali manijaka, nego oni u zatvoru?
Podelite komentar