Misle da imaju problem koji je čest u starijem dobu, a podmukla bolest počinje da tinja u njima: Evo kako da je otkrijete na vreme (FOTO) (VIDEO)

  • 1

U Srbiji godišnje skoro 2.800 muškaraca oboli od karcinoma prostate, a gotovo 900 njih izgubi bitku sa ovom bolešću. Uprkos tako sumornim podacima, sa rakom prostate se danas može živeti.

Ako treba od nečega da obolim, neka to bude karcinom prostate: Onkolog se našalio, pa zaista dobio rak, ali je onda poslao jaku poruku (FOTO)

Prema rečima prof. dr Zorana Džamića, direktora Klinike za urologiju Kliničkog centra Srbije, karcinom prostate zauzima prvo mesto kao uzročnik smrtnosti kod muške populacije. Godišnje u svetu ima 1.200.000 novootkrivenih slučajeva, a u Evropi 450.000.

Godišnje u Evopi ima oko 100.000 preminulih. Kako je doktor Džamić rekao na edukativnoj radionici za medije o "Najnovijim trendovima u lečenju karcinoma prostate", simptomi se javljaju postepeno i polako, a bolest je podmukla. Prosečne godine kada se javlja bolest je između 60 i 65 godina.

A mnogi oboleli muškarci misle da je u pitanju neki poremećaj mokrenja, zbog godina. Reč je, inače, o bolesti starosti.

Dr Siniša Radulović (levo) i dr Zoran Džamić, Foto: Telegraf

Sa oko 50 godina života, neophodan je bar jednom godišnje pregled krvi, navodi dr Džamić. Muškarci koji su u bliskoj porodici imali obolelog oca, strica ili ujaka, imaju veću verovatnoću da i oni obole, od pet do 11 puta. Adekvatnim lečenjem, pacijenti mogu da budu izlečeni, a život obolelih može da se produži sa dve, tri ili četiri godine na 15, 16 godina. Sve ide ka tome da za karcinom prostate jednog dana možemo da kažemo da je poput dijabetesa.

DA SVI IMAMO 120 GODINA, SVI BISMO GA IMALI

Prema rečima doktora Siniše Radulovića, predsednika Udruženja medikalnih onkologa Srbije, u svetu je prošle godine registrovano 16 miliona pacijenata, od toga je polovina umrla.

- U sledećih 20 godina, taj broj biće 70 odsto veći zbog nedostatka skrininga i nedostatka novca za adekvatno lečenje. Pre 100 godina umiralo se od tuberkuloze, pa smo našli lek - kaže dr Radulović. - Znamo kako karcinom prostate nastaje, ali još nemamo adekvatan lek. Ne kaže se džabe da ova bolest napada starije, da sad svi imamo 120 godina, svi bismo bili oboleli od karcinoma prostate.

EPOHALNI NAPREDAK U LEČENJU

Kako je rekla doktorka Nada Babović, medikalni onkolog sa Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, poslednjih godina postignut je epohalni napredak u lečenju. Trenutno oko 300 pacijenata je tretirano ovom novom inovativnom terapijom.

Dr Zoran Džamić (levo) i dr Nada Babović, Foto: Telegraf

- Ako hoćete da vas utešim, ni hipertenzija nije izlečiva bolest. Poslednje dve do tri godine dolazi do eksplozije lekova, imamo tri nova leka, dva su hormonska i jedan hemioterapijski. U lečenju ove bolesti je još mnogo toga moguće uraditi. Dva hormonska leka, u fazi pre hemioterapije dokazano značajno produžavaju život za 10 do 15 meseci. Danas imamo pacijente koji su aktivni i vode potpuno normalan život. Nije samo reč o tome daim se produži život, već da se taj život i poboljša, da bude dostojanstven - smatra dr Babović.

Kako navodi dr Babović, skoro osmodecenijsko lečenje metastaza karcinoma prostate podrazumeva i blokadu muških polnih hormona. Muškarci tada mogu da biraju hiruršku ili medikamentnu kastraciju. U 80 odsto slučajeva izaberu medikamentnu, ali su efekti isti.

Kako je rekao Zoran Džamić, u starijoj životnoj dobi, a to se odnosi na muškarce od 70, 80 godina, ovaj karcinom nije uzročnik smrtnosti. On je ilustrovao taj podatak primerom, oko 88 odsto muškaraca, preminulih u osamdesetoj godini života ili kasnije, od neke druge bolesti, imali su karcinom prostate.

Donja granica kada muškaraca mora da počen da misli na preglede prostate je 45 godina života.

VIDEO/Dr Siniša Radulović: Jedno su kliničke studije, drugo stvarni podaci

(J. Vučić/j.vucic@telegraf.rs)

Video: Piroćanac stvorio minijaturnu crkvu od kamena sa Stare planine

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Zürich 043

    5. oktobar 2018 | 17:26

    Svi se hvale novim lekovima i terapijama a niko ne pokušava da nađe uzrok ili preventivu,lukrativno je samo simptomatsko lečenje i to je trend i ovde gde sam.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA