Ne možete da se odreknete srpskog državljanstva tek tako, postoje uslovi koje morate da ispunite
U trenutku kada neko poželi da se odrekne državljanstva Republike Srbije, postoji niz postupaka koje treba da uradi, ali takođe ima mogućnost da nakon nekog vremena promeni odluku i zatraži državljanstvo ponovo.
Državljaninu Republike Srbije, državljanstvo Republike Srbije prestaje otpustom ako podnese Zahtev za otpust i ako ispunjava sledeće uslove:
- da je navršio 18 godina života
- da nema smetnji u pogledu vojne obaveze
- da je izmirio poreze i druge zakonske obaveze u Republici Srbiji
- da je regulisao imovinskopravne obaveze iz bračnog odnosa i odnosa roditelja i dece prema licima koja žive u Republici Srbiji;
- da se protiv njega u Republici Srbiji ne vodi krivičan postupak za krivična dela za koja se goni po službenoj dužosti, a ako je u Republici Srbiji osuđen na kaznu zatvora da je tu kaznu izdržao
- da ima strano državljanstvo ili dokaz da će biti primljen u strano državljanstvo
Važno je znati da za državljane Srbije, koji su izvršili zakonsku obavezu uvođenja u vojnu evidenciju, ne postoji smetnja za otpust iz državljantsva.
Država je odbila samo tri odsto građana koji su tražili otpust iz državljanstva, a reč je uglavnom o muškarcima koji se nisu prijavili za uvođenje u vojnu evidenciju.
GDE I KAKO?
Postupak za prestanak državljanstva pokreće se zahtevom. Zahtev za prestanak državljanstva podnosi se lično ili preko punomoćnika. Za lice lišeno poslovne sposobnosti zahtev podnosi staralac, a za dete do navršene 18. godine života zahtev podnosi roditelj, odnosno daje pismenu izjavu da Republiku Srbiju smatra svojom državom, s tim što je za dete starije od 14. godina potrebna i njegova saglasnost.
Zahtev se podnosi organu unutrašnjih poslova po mestu prebivališta odnosno boravišta podnosioca zahteva. Može se podneti i preko nadležnog diplomatskog ili konzularnog predstavništva Republike Srbije, koje će ga proslediti ministarstvu nadležnom za unutrašnje poslove.
Podnosiocu zahteva za prestanak državljanstva izdaje se potvrda o podnetom zahtevu.
U postupku za prestanak državljanstva ministarstvo nadležno za unutrašnje poslove odlučuje rešenjem. Pravosnažno rešenje o prestanku državljanstva, ministarstvo je dužno da dostavi organu nadležnom za evidenciju državljana.
ZBOG ČEGA SE ODRIČU DRŽAVLJANSTVA?
Najčešći razlog je odlazak u određene zemlje koje ukoliko želite da vam izdaju pasoš, traže da se odreknete svog.
Države koje ne tolerišu dvojno državljanstvo su: Nemačka, Poljska, Monako i Andora, kao i Crna Gora.
Neki od razloga za raskidanje su regulisanje statusa u inostranstvu zbog sklapanja braka, spajanja porodice ili školovanja.
AKO SE PREDOMISLIŠ?
Građani kojmi su odlučili da raskinu formalnu vezu sa zemljom svog rođenja, ne čine to konačno i bez mogućnosti promene.
Kako bi ponovo postali punopravni građani Srbije neophodno je da podnesu zahtev za prijem u državljanstvo i izjavu da Srbiju smatraju svojom zemljom. Dok rešenje o otpustu iz državljanstva košta 31.250 dinara, za prijem se plaća oko 17.000 dinara.
VIDEO: Koja životinja bi trebalo da bude zvanični simbol Srbije, Vuk ili?
(Telegraf.rs)
Video: Pitali smo nutricionistu kako otopiti kilograme posle praznika
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Po ubrzanom postupku
Stojkovic ispunjava sve, a sinoc je i podneo usmeni zahtev!
Podelite komentar
Jova
Mustafa ne mora nikakve uslove da ispuni samo neka ide
Podelite komentar
Nikola
Jel ovo za stojkovica?😂😂😂
Podelite komentar