Na građevini u Srbiji može da se zaradi 1.000 evra, a posao niko neće: Radna snaga nam dolazi iz Makedonije i Albanije
Premda građevinski radnici mogu da zarade platu i do 1.000 evra, na gradilištima širom Srbije ih je sve manje jer mahom odlaze na velika, inostrana tržišta gde imaju bolje uslove rada.
Firme se doslovno otimaju za zidare, ali deca u Srbiji radije biraju fensi smerove
Tesar u Beogradu može da zaradi oko 900 evra mesečno, kranista oko 1.000 evra, a armirač i malo više od te sume - ako je suditi po podacima iz oglasa.
Kako navode iz građevinskih sindikata, to i jesu realne sume kada se priča o platama građevinara u Srbiji. Osim toga, plate su u konstantnom porastu, ali to je izgleda nedovoljno da zadrže domaću radnu snagu. Zbog toga na našim gradilištima sve više imamo radnike koji dolaze iz Albanije i Makedonije, dok naši majstori najčešće popunjavaju radna mesta ispod kranova u Nemačkoj, Austriji i Slovačkoj.
- Plata mi je dobra, ali uslovi rada i života u Srbiji nisu. Imam oko 1.000 evra mesečna primanja, ali žena mi ne radi, a ja se polomih. U Nemačkoj bih zarađivao oko 2.500 do 3.000 evra mesečno, što je velika razlika, a troškovi života sem skupljeg smeštaja su isti. Jedino što me drži ovde su dvoje male dece koja su često bolešljiva, pa se bojim da ih odvedem u još nepoznatu zemlju - kaže kranista Đorđe iz Novog Sada.
Učešće građevinarstva i industrije građevinskog materijala u rastu srpskog BDP-a u prvih sedam meseci ove godine je čak 24 odsto, što je najveće učešće bilo koje industrije u porastu BDP-a. Taj porast prate i veće plate koje su, po mišljenju sindikalaca, i dalje male.
- To nije veliki rast ako je običan građevinski radnik imao 380 evra platu pre nekoliko meseci, sada ima 400. Gradi se više nego proteklih godina, ima i više investicija, ali položaj radnika se nije mnogo poboljšao. Nama su na gradilištima ostali mahom radnici koji imaju više od 30 godina radnog staža i zbog godina ne mogu da odu u inostranstvo - kaže Saša Torlaković, predsednik Sindikata radnika građevinarstva i industrije građevinskog materijala.
Kako dodaje, srpski radnici imaju žestoku konkurenciju kod naših bližih i daljih komšija. Samo Slovačka trenutno traži u Srbiji oko 2.000 građevinskih radnika, Nemačkoj zvanično fali 380.000, a nezvanično 1.200.000 građevinaca, pa su već pojednostavili dobijanje vize i proceduru odlaska. S druge strane, u Srbiji danas rade rumunski (na jednom od najvećih novosadskih gradilišta) i makedonski i albanski radnici (mahom u Beogradu).
Jedan novosadski preduzimač smatra da mnogo građevinskih firmi posluje u sivoj zoni, zbog čega radnici nisu motivisani da rade, a s druge strane mladi su se odvikli od ovih zanimanja i trebaće vremena da se to vrati, iako je potreba na tržištu sada velika i plate dobre.
- Drugo, ova zanimanja nisu bila dobro plaćena, a tu je i težak i naporan rad. Radnika fali sve više, dolazimo u situaciju kroz koju su prošli Rumunija i Poljska koje su ostale bez svojih radnika. Vidite i da naše građevinske škole ne mogu da dođu do učenika, a odatle vam sve kreće. Zbog toga imamo puno vrednih, ali ne i kvalifikovanih radnika. Kod nas su svi majstori za sve, stariji obučavaju mlađe - kaže Marić.
VIDEO Vučić obećava prosečnu platu od 500 evra do kraja 2018:
(Telegraf.rs/Blic)
Video: Petar Benčina igra lik Bogdana: Glumac o filmu "Volja sinovljeva", saradnji sa bratom Igorom
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Makisa ns
... A sto se tice tog najveceg gradilista u NS gde rade rumuni, da tacno je da na njemu rade sve rumuni i da imaju platu 2500 evra a nase placate 500. Pa zasto naseg radnika ne zaposliste da radi promenadu za 1500, srpska posla. Nikad ovde drzave i zivota nece biti. Svi mladi treba da beze sto pre
Podelite komentar
Mićo,RS
Lupetanje kao i obično! Rad 16 sati dnevno, prijavljen na minimalac, razlika u koverti, neredovna isplata... Gine se i nikom ništa! Izvolite, obogatite se!
Podelite komentar
Neša
Moze da zaradi majstor oko 1000 evra ali da radi svaki dan bez ijednog dana odmora. Sto znaci ima da se slomi radeci i pitanje je da li ce zaraditi tih 1000 evra. Fizikalac o tim parama moze samo da sanja. Do duse moze da ih zaradi ali za dva meseca.
Podelite komentar