"Ako nemaš merak na jedenje, ne se pipaj oko ćevapi": Leskovački roštilj dobija žig, a evo kako se sprema najbolja pljeskavica u Srbiji

 ≫ 
  • 7

Ako je pica sinonim za Italijane, roštilj je za Leskovčane, a posle 1. novembra naziv "Leskovački roštilj" moći će da koristi samo onaj ko strogo ispoštuje sva pravila njegovog pripremanja.

Leskovački specijaliteti sa roštilja napokon su zaštićeni i brendirani. To je rezultat projekta Bugarsko-srpski gurmanski voz, posle kog će Privredna komora Srbije prvi put postati nosilac zaštitnog znaka, odnosno žiga.

Jednu stvar svi radimo kada ROŠTILJAMO, a može da bude veoma OPASNA

- Više niko neće moći da koristi naziv leskovački roštilj posle 1. novembra ukoliko ne dobije dozvolu, odnosno ne dobije sertifikacioni žig - kaže Goran Jović iz Privredne komore za Jablanički i Pčinjski okrug.

To nije pljeskavica, to je džin: Pravo čudo na roštiljijadi u Leskovcu, otkriven i specijalitet Praleskovčana vegetarijanaca (FOTO) (VIDEO)

Roštiljsko meso priprema se svuda, ali je jedno leskovačko koje majsori kulinarstva iz poštovanja zovu "gospodinom".

Predrag Lazarević, majstor je roštilja iz Lekovca i čovek koji je ove godine zaslužan za pravljenje velike pljeskavice na Roštiljijadi.

- Napravili smo pljeskavicu tešku 66 kilograma i 100 grama, što je za kilogram teže od one koja je napravljena prošle godine. Iako je toliko velika, podelili smo je za 20-ak minuta - priča Lazarević.

Velika pljeskavica, teška 66 kilograma, Foto: Jugmedia

On napominje da je dobijanje žiga izuzetno važno, jer će sačuvati tradicionalni recept.

- Više neće moći bilo šta da se nudi kao leskovačko roštilj meso, već će morati da se ispoštuje primena posebne ehnologije, veštine i pripreme - kaže Lazarević.

Meso za leskovačku pljeskavicu mora da bude juneće i to od prednjih delova sa dodatkom određenog procenta bubrežnog loja. Na ukupnu količinu mesa ide dva odsto soli. Meso se zatim krupno melje, pa se zatim odlaže najmanje od 12 do 24 sata na temperaturi od nule do četiri stepena. Rashlađeno meso melje se još jednom, ali ovaj put sitnije, mpa nakon što se umesi odmori još sat vremena.

Roštilj, Foto: Marko Jovanović

Leskovačka pljeskavica teži od 180 do 200 grama, sadrži omekšan luk i peče se šest minuta na temperaturi od 160 stepeni, obavezno na ćumuru, nikako na struji.

A ako pitate Leskovčane, evo šta kažu o svom roštilju:

- Ako nemaš merak na jedenje, ne se pipaj oko ćevapi. Ćevapi su za ljudi. Od meljeno meso od plećku, od šiju na bika i od paflaku. Kad se ubavo izmesi, turi se na led, da prespie. Ujutro se izmelje još jed'n put. Kad meso odvugne - turi se na žar. Ćumur mora da je iz planinu. Domaćica da je ubava. Domaćin da ne e budala. Kad se toj udesi, ćevap sam ripne na čoveka, u tanjir. Takvi ćevapi praviv se u Leskovac - kažu organizatori Roštiljijade.

(Gorica Avalić/g.avalic@telegraf.rs)

Video: Snežna vejavica u Pančevu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA