Srbija je jedina evropska zemlja u kojoj se koriste dva pisma, a zbog jedne logične stvari potpuno ukidanje latinice je neizvodljivo
Povodom uvođenja ćirilice kao obaveznog pisma podigla se velika prašina, jer postoje sektori privrede i društva koji još uvek nemaju generički urađen prenos sa ćirilice na latinicu.
To je slučaj sa Poštom Srbije, koja bi u ovom slučaju imala probleme sa slanjem telegrama, jer je njih, za sada, nemoguće poslati na ćirilici.
Svi mediji moraju da budu na ćirilici: Ako ne ispune jedan uslov, platiće paprenu kaznu
Tokom protekle godine poslato više od 250.000 telegrama preko JP "Pošta Srbije" i svi su bili na latiničnom pismu. To dalje znači da bi u ovom slučaju 250.000 poruka bilo neisporučeno.
Nazvali smo Poštu Srbije da nam objasni kakvi su planovi ako se ovaj zakon bude usvojio.
- Imajući u vidu da telegram može biti za unutrašnji i međunarodni saobraćaj, iz tehničkih razloga za sada nije moguće izvršiti preslovljavanje teksta na ćirilicu, kao ni na jezike nacionalnih manjina, tako da je iz navedenih razloga u aplikaciji podešeno srpsko latinično pismo - rekla nam je PR služba Pošte Srbije.
Takođe su rekli da su upoznati sa tim da su najavljene izmene Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisama. Kada one budu stupile na snagu, Pošta Srbije će, kao društeno odgovorno preduzeće, prilagoditi svoje poslovanje odredbama Zakona.
Sve aplikacije koje se koriste u poštama, kao i aplikacija za prijem i štampu telegrama, trenutno su podešene na srpski jezik i latinično pismo.
Osnivač, vlasnik i glavni urednik časopisa Taboo, Žozef-Ivan Lončar, "borac" je za opstanak identiteta srpske nacije, koji ujedno uključuje i uvođenje ćirilice kao obaveznog pisma.
- Ćirilica je naše zvanično pismo, ne vidim razlog zbog kog bismo mi ustupali mesto nekom drugom pismu. Zapustili smo malo našu nacionalnu identifikaciju, u koju spada i jezik i pismo, grb, zastava. Dajemo prostora strancima, umesto našem bogatstvu i to je najveći problem - rekao nam je Lončar i dodao da je on apsolutno za uvođenje ćirilice kao jedinog pisma.
Manje poznata činjenica je da je Srbija jedina zemlja u Evropi koja ravnopravno koristi dva pisma, iako je Ustavom Srbije drugačije propisano.
Latinica svakako odgovora svim računarskim sistemima i programima, jer je napravljena od kombinacije brojeva i slova na tom pismu.
Ukoliko do najavljenih izmena dođe, država će morati da potraži rešenje kojim će sve strane biti zadovoljne, a zakon ispoštovan.
(S.Čenad - s.cenad@telegraf.rs)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Srboljub
Mi Srbi imamo dva pisma ravnopravno i ćirilicu i latinicu i time treba da se ponosimo a samo neko nebulozan i nepismen može to osporavati i proglašavati ćirilicu za jedino pravo Srpsko pismo. To nije istina a ni potreba. Naše bogatstvo jezika i pisma srozati na jedno pismo i to ćirilično? Zašto? Ja ih koristim oba jednako i volim i ponosim se time što Hrvati a i niko drugi to nema.
Podelite komentar
Adi
Nije samo Srbija. Po Ustavu Bosne i Hercegovine ravnopravna su pisma cirilica i latinica.
Podelite komentar
Inkvizitor
Pa da se vratimo na hijeroglife ili klinasto pismo jer smo mi Srbi daleko stariji od ćirilice a i glagoljica nam nije strana. Ama dosta, piši kojim hoćeš pismom ako se sa njima možeš sporazumeti a u razgovoru dajem blago ako mi neko dokaže kojim pismom govorim. Od sve ove naše muke još da se razilazimo i oko nekakvih pisama koje jedino kod nas stvaraju zbrku.
Podelite komentar