Ako se ne izjasnite o donaciji, evo ko će odlučiti umesto vas: Novi zakon propisao ko sme da donira vaše organe
Od sada će odluku o doniranju organa, nakon moždane smrti, moći da donesu članovi porodice, ukoliko se pojedinac za života nije pismeno ili usmeno izjasnio o tome.
Predlog novog zakona o presađivanju ljudskih organa, kao i druga dva slična zakona koji se tiču ljudskog tela i zdravlja, naći će se danas pred poslanicima u Skupšti Srbije, a njihov cilj je da se zaštite i prava onih građana koji neće da budu potencijalni donori organa i tkiva po prelasku sa izričite na pretpostavljenu saglasnost doniranja.
Svakom punoletnom stanovniku, Predlogom novih zakona, ostavljena je mogućnost da u pisanom ili usmenom obliku za života zabrani darivanje svojih tkiva u trenutku moždane smrti. Iako se nikad nije dovodila u pitanje uloga porodice, u predlog zakona i formalno je ubačena odredba o tome da ona takvu odluku može da donese za svog člana ako se on prethodno o tome nije izjasnio.
Oblast ljudskih ćelija i tkiva do sada je bila regulisana Zakonom o presađivanju organa, ali shvaćeno je da važeći zakon, uređujući oblast transplantacije, nije prepoznao značaj definisanja i uređenja poslova u oblasti ljudskih ćelija i tkiva za primenu kod ljudi.
Takođe nisu bili precizirani ni uslovi pod kojima se ti poslovi mogu obavljati, a u koje spadaju poslovi darivanja, dobijanja, testiranja, obrade, očuvanja, skladištenja, distribucije i primene ljudskih ćelija i tkiva od živog ili od umrlog kod ljudi. To je prouzrokovalo lošu dugogodišnju praksu da se u zdravstvenim ustanovama sprovode postupci u ovoj oblasti, ali bez definisanja uslova na republičkom nivou kako će se oni obavljati.
Jedna od mana bilo je i to što nisu bile jasno definisane ustanove koje bi mogle da budu banka ljudskih tkiva, zbog čega one nisu ni formirane.
- Stvari se sad značajno menjaju: predlogom zakona o ljudskim ćelijama i tkivima definiše se koje zdravstvene ustanove mogu podneti zahtev za obavljanje poslova u toj oblasti, kao i koji su uslovi koje banke ljudskih tkiva treba da ispunjavaju - rekao je državni sekretar Ministarstva zdravlja, Berislav Vekić na sednici skupštinskog Odbora za zdravlje i porodicu.
Novi zakon je propisao pojednostavljenje procedure izdavanja dozvola zdravstvenim ustanovama za obavljanje poslova iz oblasti ljudskih ćelija i tkiva, kao i uspostavljanje informacionog sistema u pomenutoj oblasti.
Da bi se oblast ljudskih ćelija i tkiva razvila po najvišim standardima medicinske nauke i prakse u Srbiji, neophodno je definisati registar davalaca matičnih ćelija hematopoeze, koji omogućava pronalaženje nesrodnih davalaca i obezbeđivanje ćelija za presađivanje.
Takođe, predlogom zakona propisano je donošenje programa za presađivanja ljudskih organa u koji su uključene i ljudske ćelije i tkiva i koji će biti jedinstven na teritoriji Republike Srbije i koji će definisati jasne procedure i postupke u vezi sa organizacijom, timovima i finansiranjem celokupnog postupka presađivanja ljudskih organa i ljudskih ćelija i tkiva.
Poslanik Dušan Milisavljević (DS) kaže da podržava predložene zakone jer će oni pomoći ne jednoj političkoj stranci, već ljudima koji gube živote u borbi sa svojom bolešću zato što nema adekvatnog organa, i mogućnost da se on presadi bar značajnijem broju pacijenata za koje je to jedini spas:
Srbija je raspadom bivše Jugoslavije počela da kaska za Slovenijom i Hrvatskom, koje su primenile zakonsko rešenje koje ih je, po uspešnosti programa transplantacije, priključilo evropskim zemljama.
NA LISTI ČEKANJA 2.000 LJUDI
Da bi se razvio program presađivanja organa na koje, računajući i rožnjače, čeka gotovo 2.000 ljudi, Srbiji je neophodno više donora, i računa se da ćemo s novim zakonom i ići u tom pravcu. U toku 2017. godine bilo je 40 kadaveričnih davalaca organa, znači u stanju moždane smrti. Urađene su 92 transplantacije - 62 bubrega, 23 jetre i sedam srca. Iako je u oblasti transplantacija napravljen značajan napredak, nešto manje od šest donora na milion stanovnika je premalo za ozbiljan program transplantacije. Slovenija, recimo, ima od 25 do 30, a Hrvatska 40 donora na milion stanovnika.
VIDEO Marko Nikolić je išao u trku za Teodorin život:
(Telegraf.rs/Novosti)
Video: Brnabić: Sednica je morala da bude dostojanstvena, opozicija je pokušala nasilno da oduzme vlast
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Лицемер
Живог ме лажу, у очи ме гледају и лажу! Шта би било да нисам жив несмем ни да помислим. Вероватно би ме раставили и растржили као украден аутомобил!? Радим у Војсци као војник и не могу да одем у мировну мисију са дводеценијским стажом а одлазе војници који немају ни уговор одрађен али зато имају више месеци боловања. Потписаћу да НЕ завештавам своје органе. Најежим се на саму помисао да ће ме и мртвог неко са везом злоупотребити.
Podelite komentar
Uvo
Molim vas, svi naši političari su vlasnici donor kartice. Od njih se jedino može uzeti mozak. Nikada ga nisu koristili !
Podelite komentar
The Spatula
Hoce li politicare i njihove najmilije tako da kupusaju i vade im oci?
Podelite komentar