Ako se ne izjasnite o donaciji, evo ko će odlučiti umesto vas: Novi zakon propisao ko sme da donira vaše organe

 ≫ 
  • 15

Od sada će odluku o doniranju organa, nakon moždane smrti, moći da donesu članovi porodice, ukoliko se pojedinac za života nije pismeno ili usmeno izjasnio o tome.

Predlog novog zakona o presađivanju ljudskih organa, kao i druga dva slična zakona koji se tiču ljudskog tela i zdravlja, naći će se danas pred poslanicima u Skupšti Srbije, a njihov cilj je da se zaštite i prava onih građana koji neće da budu potencijalni donori organa i tkiva po prelasku sa izričite na pretpostavljenu saglasnost doniranja.

Svakom punoletnom stanovniku, Predlogom novih zakona, ostavljena je mogućnost da u pisanom ili usmenom obliku za života zabrani darivanje svojih tkiva u trenutku moždane smrti. Iako se nikad nije dovodila u pitanje uloga porodice, u predlog zakona i formalno je ubačena odredba o tome da ona takvu odluku može da donese za svog člana ako se on prethodno o tome nije izjasnio.

Oblast ljudskih ćelija i tkiva do sada je bila regulisana Zakonom o presađivanju organa, ali shvaćeno je da važeći zakon, uređujući oblast transplantacije, nije prepoznao značaj definisanja i uređenja poslova u oblasti ljudskih ćelija i tkiva za primenu kod ljudi.

Svakom punoletnom stanovniku, Predlogom novih zakona, ostavljena je mogućnost da u pisanom ili usmenom obliku za života zabrani darivanje svojih tkiva u trenutku moždane smrti; Foto: Milena Đorđević

Takođe nisu bili precizirani ni uslovi pod kojima se ti poslovi mogu obavljati, a u koje spadaju poslovi darivanja, dobijanja, testiranja, obrade, očuvanja, skladištenja, distribucije i primene ljudskih ćelija i tkiva od živog ili od umrlog kod ljudi. To je prouzrokovalo lošu dugogodišnju praksu da se u zdravstvenim ustanovama sprovode postupci u ovoj oblasti, ali bez definisanja uslova na republičkom nivou kako će se oni obavljati.

Jedna od mana bilo je i to što nisu bile jasno definisane ustanove koje bi mogle da budu banka ljudskih tkiva, zbog čega one nisu ni formirane.

- Stvari se sad značajno menjaju: predlogom zakona o ljudskim ćelijama i tkivima definiše se koje zdravstvene ustanove mogu podneti zahtev za obavljanje poslova u toj oblasti, kao i koji su uslovi koje banke ljudskih tkiva treba da ispunjavaju - rekao je državni sekretar Ministarstva zdravlja, Berislav Vekić na sednici skupštinskog Odbora za zdravlje i porodicu.

Novi zakon je propisao pojednostavljenje procedure izdavanja dozvola zdravstvenim ustanovama za obavljanje poslova iz oblasti ljudskih ćelija i tkiva, kao i uspostavljanje informacionog sistema u pomenutoj oblasti.

Novi zakon je propisao pojednostavljenje procedure izdavanja dozvola zdravstvenim ustanovama za obavljanje poslova iz oblasti ljudskih ćelija i tkiva, kao i uspostavljanje informacionog sistema u pomenutoj oblasti; Foto: AP/Tanjug

Da bi se oblast ljudskih ćelija i tkiva razvila po najvišim standardima medicinske nauke i prakse u Srbiji, neophodno je definisati registar davalaca matičnih ćelija hematopoeze, koji omogućava pronalaženje nesrodnih davalaca i obezbeđivanje ćelija za presađivanje.

Takođe, predlogom zakona propisano je donošenje programa za presađivanja ljudskih organa u koji su uključene i ljudske ćelije i tkiva i koji će biti jedinstven na teritoriji Republike Srbije i koji će definisati jasne procedure i postupke u vezi sa organizacijom, timovima i finansiranjem celokupnog postupka presađivanja ljudskih organa i ljudskih ćelija i tkiva.

Poslanik Dušan Milisavljević (DS) kaže da podržava predložene zakone jer će oni pomoći ne jednoj političkoj stranci, već ljudima koji gube živote u borbi sa svojom bolešću zato što nema adekvatnog organa, i mogućnost da se on presadi bar značajnijem broju pacijenata za koje je to jedini spas:

Srbija je raspadom bivše Jugoslavije počela da kaska za Slovenijom i Hrvatskom, koje su primenile zakonsko rešenje koje ih je, po uspešnosti programa transplantacije, priključilo evropskim zemljama.

U Srbiji skoro 2.000 ljudi čeka svog donora; Foto-ilustracija: Profimedia

NA LISTI ČEKANJA 2.000 LJUDI

Da bi se razvio program presađivanja organa na koje, računajući i rožnjače, čeka gotovo 2.000 ljudi, Srbiji je neophodno više donora, i računa se da ćemo s novim zakonom i ići u tom pravcu. U toku 2017. godine bilo je 40 kadaveričnih davalaca organa, znači u stanju moždane smrti. Urađene su 92 transplantacije - 62 bubrega, 23 jetre i sedam srca. Iako je u oblasti transplantacija napravljen značajan napredak, nešto manje od šest donora na milion stanovnika je premalo za ozbiljan program transplantacije. Slovenija, recimo, ima od 25 do 30, a Hrvatska 40 donora na milion stanovnika.

VIDEO Marko Nikolić je išao u trku za Teodorin život:

(Telegraf.rs/Novosti)

Video: Dragan Ričard Radić za Telegraf.rs o radu na holivudskim filmovima, o Sandri Bulok, Miri Furlan...

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Лицемер

    17. jul 2018 | 12:32

    Живог ме лажу, у очи ме гледају и лажу! Шта би било да нисам жив несмем ни да помислим. Вероватно би ме раставили и растржили као украден аутомобил!? Радим у Војсци као војник и не могу да одем у мировну мисију са дводеценијским стажом а одлазе војници који немају ни уговор одрађен али зато имају више месеци боловања. Потписаћу да НЕ завештавам своје органе. Најежим се на саму помисао да ће ме и мртвог неко са везом злоупотребити.

  • Uvo

    17. jul 2018 | 14:44

    Molim vas, svi naši političari su vlasnici donor kartice. Od njih se jedino može uzeti mozak. Nikada ga nisu koristili !

  • The Spatula

    17. jul 2018 | 11:58

    Hoce li politicare i njihove najmilije tako da kupusaju i vade im oci?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA