Ako letite za Srbiju i nosite polovnu tehniku, u ovim slučajevima ćete za nju morati da platite carinu

 ≫ 
  • 32

Ako letite iz inostranstva u Srbiju, pazite šta nosite sa sobom, jer postoji velika šansa da ćete na našoj vazdušnoj luci morati da platite carinu, bez obzira na to da li kod sebe imate polovnu ili novu tehniku.

Mnogi putnici nisu sigurni koja pravila važe na aerodromskoj carini i da li su ista kao i na kopnenim graničnim prelazima. U Upravi Carina objašnjavaju za Telegraf da su domaći putnici oslobođeni od plaćanja carinskih dažbina na novokupljenu robu u vrednosti do 100 evra.

Novi carinski pas imao je veoma uspešan prvi dan na poslu

- Domaći putnik je u obavezi da carinskom službeniku prilikom izlaska iz zemlje prijavi vrednije tehničke uređaje kao što su lap top, fotoaparat, tablet, mobilni telefon, kako bi dobio Obrazac o privremenom iznosu stvari i prilikom povratka u Srbiju pokazao taj obrazac carinskom službeniku, kao i stvari koje ponovo unosi u zemlju, a koje su bile predmet prijavljivanja - kažu u Carini.

Putnici moraju da prijave tehničke uređaje, Foto: Uprava carina

A sam proces prijave nije komplikovan.

- Po preuzimanju čekiranog prtljaga sa karusela, putnik ulazi u crveni kontrolni prolaz i carinskom službeniku prijavljuje stvari, nove ili polovne, koje privremeno unosi u zemlju. Tom prilikom će od carinskog službenika dobiti popunjen obrazac koji se zove "Prilog usmenoj deklaraciji za privremeni uvoz/izvoz robe" - kažu u Carini.

Roba koju putnik donosi sa sobom iz inostranstva, a koja nema komercijalni karakter i namenjena je korišćenju za sopstvene potrebe, odnosno za potrebe domaćinstva, a čija vrednost ne prelazi 3.000 evra može cariniti u takozvanom skraćenom postupku, tj. na samom aerodromu, uz primenu jedinstvene carinske stope koja iznosi 10 odsto i 20 odsto PDV.

Carinska kontrola na aerodromu, Foto: Uprava carina

Putnik se u ovom slučaju izjašnjava da li je saglasan sa nalazom carinskog službenika u pogledu količine, vrste, kvaliteta i utvrđene carinske vrednosti robe, kao i u pogledu iznosa uvoznih dažbina. Ukoliko se putnik ne složi sa nalazima ovlašćenog carinskog službenika, dobiće Potvrdu da je roba privremeno zadržana i upućena na redovan carinski postupak.

- Putnici pokušavaju na razne načine da prokrijumčare robu iz inostranstva. Najčešći pokušaji krijumčarenja robe odnose se na tehničku robu, novu ili polovnu, skupocene satove, skupu firmiranu garderobu, obuću i kožnu galanteriju, kao i opijate - kažu u Carini.

Ipak, neće polovna roba uvek biti ocarinjena, a da li hoće zavisi od konkretnog slučaja.

- Putnici ponekad pod "polovnom tehnikom" podrazumevaju i mobilne telefone koje tek što su izvadili iz kutije i u njih stavili kartice i slično - objašnjavaju.

VIDEO: Kazne koje možete da dobijete a da to ni ne znate

(Gorica Avalić/g.avalic@telegraf.rs)

Video: Ovako se Miša Majtan pripremao za plivanje za časni krst

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ja

    13. jul 2018 | 23:10

    ZRAČNA LUKA? U Srbiji se kaže AERODROM a zračna luka je negde drugde

  • Vesna

    13. jul 2018 | 22:41

    Uzas pa niko vise u svetu ne gleda lap top telefon i te stvari to je normalno imati svuda u svakom momentu kao pasos.Glupaci ovo je 21 vek.Carine ne postoje sem u tunguziji

  • nenad

    13. jul 2018 | 23:25

    Lopurde Srpske sta bi mogli drugo i da rade a hoce u evropu !!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA