Opasni otpad se ispituje, odgovorni za odlaganje u Kikindi pušteni iz pritvora
Osumnjičeni za nezakonito odlaganje opasnog otpada pušteni na slobodu. Istraga u toku
Lica odgovorna za nezakonito odlaganje opasnog otpada na regionalnoj deponiji u Kikindi B.M. (43) iz Požarevca i G.K. (52) iz Beograda, pušteni su iz pritvora posle 48 sati zadržavanja i nastavljaju se istražne radnje, saznaje portal Telegraf.rs.
Lokacija Regionalnog centra za upravljanje otpadom u Kikindi, kompanije FCC EKO, isključivo se koristi za odlaganje više vrsta otpada, u skladu sa rešenjima o dozvolama za odlaganje otpada - stoji u saopštenju ove kompanije.
- U regionalnom centru za upravljanje otpadom u Kikindi ne prerađuje se opasan otpad, već se odlaže komunalni, neopasan otpad iz industrije i azbest upakovan u skladu sa propisima. Kompanija poseduje dozvole za sakupljanje i transport neopasnog otpada, za odlaganje neopasnog otpada, ali i dozvolu koja uključuje mogućnost odlaganja pojedinih vrsta opasnog otpada, sve do 2022. godine - kažu iz kompanije „FCC Eko“.
Uobičajen i redovan rad postrojenja (deponije) podrazumeva da akreditovane laboratorije obavljaju monitoring u skladu sa pozitivnom zakonskom regulativom. Redovno se vrši monitoring podzemnih voda, monitoring procednih voda, monitoring emisija i gasova, monitoring zemljišta, monitoring buke, a takođe se geodetski prati rast tela deponije.
Kompanija FCC EKO prisutna je u Srbiji od 2006. godine i radi u skladu sa svim zakonskim propisima i samo u okviru važećih dozvola koje su izdale nadležne institucije. FCC EKO je pod redovnom inspekcijskom kontrolom Ministarstva zaštite životne sredine i drugih nadležnih državnih organa Republike Srbije. Samo u toku 2018. godine sprovedeno je pet inspekcijskih nadzora Ministarstva za zaštitu životne sredina, u kojima osim ukazivanja na manje propuste i zahteva za uklanjanje uočenih propusta, na koje je odmah reagovano od strane FCC EKO, nije bilo Zahteva za prekršajni postupak.
Od kada posluje u Srbiji kompanija FCC Eko se u više navrata suočila sa pokušajima diskreditovanja imena i poslovanja firme. U svim tim situacijama je utvrđeno da je kompanija u potpunosti poslovala u skladu sa zakonskom regulativom, kao i da poseduje odgovarajuće dozvole, koje su izdale nadležne institucije.
- Verujemo u rad državnih organa Srbije i nesumnjivo da će do najsitnijih detalja ispitati poslovanje Regionalnog centra za upravljanje otpadom u Kikindi, kao i svih okolnosti vezanih za ovaj slučaj. Okolnosti podrazumevaju i nelojalnu praksu konkurencije, koja protivno dobrim poslovnim običajima, direktno utiče na rad državnih organa i poverenje javnosti u sektor životne sredine - javljaju iz kompanije „FCC EKO“.
Pokrajinski sekretarijat za zaštitu životne sredine je takođe prisustvovao uviđaju na regionalnoj deponiji u Kikindi.
-U toku vršenja uviđaja na više lokacija u okviru kompleksa deponije i na samom telu deponije vršeno je uzorkovanje od strane Instituta za nauklearne nauke „Vinča“ u cilju daljih analiza zemljišta i otpada sa tela deponije kako bi se utvrdilo da li je došlo do nezakonitog odlaganja opasnog otpada. Svakako da, ukoliko se pokaže da se radi o opasnom otpadu za koji nadležni organi sumnjaju da se tu nalazi, uradiće se pijezometrijske analize kako bi se utvrdilo da li je došlo do zagađenja podzemnih voda.
Takođe bih želeo da napomenem da sve što se nalazi na telu deponije koja je urađena u skladu sa zakonskom i podzakonskom regulativom, ne postoji opasnost da dođe do zagađenja podzemnih voda, jer se telo deponije nalazi u sanitarnoj kaseti, koja je izgrađena sa sistemima za sakupljanje procednih i odcednih voda. Opasnost od zagađenja postoji jedino u slučajevima odlaganja otpada izvan tela deponije, a u okviru kompleksa deponije. Nakon dobijanja detaljnih analiza uzoraka pokrajinska inspekcija za zaštitu životne sredine će u skladu sa dobijenim rezultatima iz analiza preduzeti mere i radnje iz svoje nadležnosti - rekao je za portal Telegraf.rs pomoćnik pokrajinskog sekretara, Nemanja Erceg.
Otpad koji pre izvesnog vremena pronađen na deponiji u Kikindi trenutno je pod analizom nadležnih sa Instituta za nueklearne nauke „Vinča“. Kako je za portal Telegraf.rs rekla dr Milica –Marčeta Kaninski, direktor Instituta za nuklearne nauke u „Vinči“:
-Analize se trenutno rade, rezultati će biti uskoro,ali sigurno da nije reč o nuklearnom otpadu-rekla je Marčeta-Kaninski.
(D.Ivanić)
Video: Šarac: U pojedinim delovima Valensije nema ni vode ni hrane, saobraćajna infrastruktura je razorena
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.