Krive decu sa smetnjama u razvoju da "ometaju" časove, roditelji polako odustaju: Sve komplikacije i problemi 14.000 mališana, njihovih roditelja i nastavnika

 ≫ 

Poštovani čitaoci,
Molimo vas da se pridržavate sledećih pravila za pisanje komentara:

  • Neophodno je navesti ime i e-mail adresu u poljima označenim zvezdicom, s tim da je zabranjeno ostavljanje lažnih podataka.
  • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni.
  • Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima.
  • Tekst komentara ograničen je na 1500 karaktera.
  • Nije dozvoljeno postavljanje linkova odnosno promovisanje drugih sajtova kroz komentare, te će takve poruke biti označene kao spam, poput niza komentara istovetne sadržine.
  • Komentari u kojima nam skrećete pažnju na propuste u tekstovima neće biti objavljeni, ali će biti prosleđeni urednicima, kao i oni u kojima nam ukazujete na neku pojavu u društvu, ali koji zahtevaju proveru.
  • NAPOMENA: Komentari koji budu objavljeni predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, to jest nisu stavovi redakcije Telegrafa.
Odgovor na komentar korisnika Defektolog
Ime je obavezno
E-mail adresa je obavezna
E-mail adresa nije ispravna
*otkucano <%commentCount%> od ukupno <% maxCommentCount %> karaktera
Komentar je obavezan

<% message.text %>

Komentari

  • Milena

    11. mart 2019 | 18:01

    Drzava mora da obezbedi personalnog asistenta za svu decu kojoj je potrebna pomoc 2jedan na jedan". Ovako je rasulo. Deca sa posebnim potrebama ne dobijaju potrebnu pomoc, deca bez potrebnim potreba imaju zastoj i regresiju u napredovanju jer ucitelj, odnosno vaspitač radi posao personalnog (ili pedagoškog) asistenta. Tu je problem. Ovo je rasulo. Zašto svako dete nema pratioca (ličnog ili personalnog). Ovo nije inkluzija već mučenje za sve aktere.

  • Tanja

    13. avgust 2018 | 00:53

    U Srbiji postoje samo pedagoski asistenti za romsku decu.Pismeno mi je dostavljeno iz ministarstva.Za decu sa smetnjama ne postoje.Sto je diskriminacija dece sa smetnjama.Pedahoski asistent pomaze detetu u usvajsnju gradiva,pomaze oko lripreme materijala za ucenje...Licni pratilac u to ne sme da se mesa.On pomaze u komunikaciji i socijalizaciji.U Beogradu grad Beigrad je u obavezi da placa licne prsgioce.I placa za 350 dece.A na lusti cekanja je bar jos 200 dece.U nedostatku pedagoskih asiste ata licni pratioci rade i posao ledagoskog asistenta.Objadnjavaju deci grafivo na casu...Ako je lucni pratilac defektolig onda ga roditelj najcesce doplacuje na sumu koju grad placa.Ta suma je u proseku oko 25000.A roditelj doplati id 5 do 15000.Zavisi kakvo je dete i koliko ostaje u skoli.Inace plata id 30000 je za rad svaki dan oko 5 ipo sati.Defektolizi koriste svojj poziciju i d e r u roditelje tj.to su studenti defektoligije najcesce.Deca iz redovne populacije decu sa smetnjama najcesce lepo lrihvate u samoj sklli.Tu je asistent uciteljica razredna.. Posle skole ne zele da se druze sa njima .Dosadni su im.I bisu im dorasli.Tako da je inkluzija u praksi u Srbiji delimicno dobra za tu decu.U specijalnoj skoli mozda bi nadli i nekog drugara za druzenje posle skole.Toj deci manjka sicijalizacija cesto.Nastavnici nisu ibuceni ledagoskih asistenata nema.Uglavnom SVE JE NA RODITELJU.NAJVECI TERET NISI.MORA DA UCI SA DETETOM...UPROSCAVA LEKCIJE.Ako je dete intelektualno ocuvano tesko je.Mora IOP 1 i orati gradivo kao drugi uz prilagodjene standarde.A ako je retardirano onda koliko nauci.Uci nekoliko godina sliva i tablicu mnozenja.IOP 2.TYU VEC RODITELJIMA JE LAKSE.KAD DETE NIJE SPOSOBNO.SVE U SVEMU-HADNI RODITELJI KOJI IMAJU TAKVO DETE ZIVOT JE ORETEZAK KOMPLIKOVAN...Mislim da je i buducnost neizvesna.Kome dete istaje i gde posle smrti roditelja.Kamo srece da ga nisu rodili.A i ne bi vervatno da je uktrazvuk pokazao poremecaj.MNOGO JE TESSKO.

  • Natasa

    20. jul 2018 | 19:18

    Volite svoju decu vise ,svako dete je posebno na svoj nacin,borite se za nju/njega.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA