Najmlađi zavisnik od video-igara u Srbiji ima samo tri godine: Ako dete ispolji ove simptome, reagujte što pre
Svetska zdravstvena organizacija nedavno je klasifikovala zavisnost od kompjuterskih igara kao bolest. Najčešće su zavisnci tinejdžeri i mlađa populacija, a neki od simptoma zanemarivanje porodice, društva, nezdrav način života, pre svega neredovno spavanje.
Ispred računara mladi provode i po šest, sedam sati, a gejmeri za igrice umeju da izdvoje, kažu, tri ili četiri sata. Trenutno je najpopularnija League of legends, tzv. LOL.
- Kad god nađem vremena, pre posla ili posle posla, uzmem da igram igrice - navodi jedan gejmer.
- Meni se igrica sviđa, zato što zahteva razmišljanje, a ja volim takve igrice, strateške, da razmišljaš šta ćeš da uradiš, da postoji neka poenta u igrici - rekao je jedan od dečaka za RTS.
Granicu između igre i zavisnosti, kako stručnjaci kažu, veoma je lako preći.
- Ako primetimo da dete sve više i više vremena provodi za kompjuterom – sada je na nivou od dva, tri sata dnevno, za nekoliko nedelja je to tri ili četiri, pa za još par nedelja pet ili šest sati dnevno i ima tendeciju porasta. S druge strane, ako primetimo da dete ne može da se kontroliše – to je momenat kada kažete 'prekini s kompjuterom', a ono kaže 'evo sad ću', pa onda nastavi još sat vremena. Znači, kad primetimo da se to dešava tada već negde treba lampica da se pali - objašnjava psihološki savetnik dr Milan Radovanović.
Ukoliko se jave i prve posledice, u smislu da je dete izgubilo prijatelje, da je popustilo u školi, da ima lošu komunikaciju sa roditeljima, tada se, kažu, problem zahuktao i treba se tražiti pomoć stručnjaka. Na lečenje kod psihologa i logopeda zbog previše igranja igrica dolaze čak i trogodišnjaci.
Odvikavanje od igrica kompleksan je proces, a polazišna tačka su roditelji.
- Apelujem na roditelje da nikako deci nasilno ne oduzimaju kompjuter, internet i slične stvari, jer vrlo često dolazi do neželjenih posledica, da se onda manipuliše suicidom, neko zaista to i pokuša. S druge strane, da roditelji shvate da telefon ne može biti zamena za roditeljstvo - istakao je dr Milan Radovanović.
Logoped Marijana Mirković navodi da treba ograničiti vreme igranja kompjuterskih igrica.
- Mi predlažemo roditeljima u takvim situacijama da to svedu na minimum, dakle nekih, eventualno, pola sata dnevno - rekla je Mirkovićeva.
U Londonu se otvara prva klinika za lečenje zavisnosti od igranja kompjuterskih igrica, dok je u Južnoj Koreji, zavisnost od interneta postala veliki problem još 2011, kada je i otvorena bolnica za odvikavanje.
(Telegraf.rs/RTS)
Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Lea
Cesto roditelji nemaju vremena za decu pa im samo utrape elektonske uredjaje,a onda se zale.
Podelite komentar
CH
Da vam kažem da sve zavisi od roditelja od vaspitanja .sa decom treba pričati na lep način savetovati ih ali nešto braniti nevredi kao i tetati na silu ih nesto što ne žele.Imam tri sina koja sam sama odgojila sva tri su fala bogu školu završili rade iako sam ja radila oni sami ostajali sa igricama tv jer nije bilo mogućnosti druge niti ko da ih čuva dok ja radim.kaoMali svi su natel imali da ih mogu zvati dal su dobro dok ja radim.sva tri su imala sve moguće počevši od gemboja nitenda plejsdešena pa ipak su i školu uspešno završili ali kroz razne igre su i inteligentniji .dok su deca roditelji ae samo njima miraju posvetiti,sad kad su odrasli potrebni smo im samo za savet.ako im škola neide netreba ih tući vikati već im objasniti da nema novca bez škole i posla ako misle da imaju novac da bi kupili sebi nešto,verujte mi da sam svaki dan im spominjala sta je dobro śta ne da mi mladji sin koji bi tada imao 5 god.rekao mama znamo rekla si to 100 puta a ja njemu .sine mama ce jos 100 puta reci sve do vaše 20 god dok budete sami svesni toga.
Podelite komentar