U ovim okruzima traže mesare, kuvare, krojače: Kompletan spisak za upis na dualno obrazovanje

 
  • 2

Na teritoriji Jablaničkog i Pčinjskog okruga traže se prvenstveno industrijske mehaničare, mehaničare motornih vozila, tehničare mehatronike

Školsko zvono u septembru u srednjoškolske klupe dovodi novu generaciju đaka, koji će učenjem uz rad ući u sistem dualnog obrazovanja. Podaci govore da je kroz dualni model obrazovanja do ovog upisnog roka, prošlo 4.500 učenika.

Više od  600 kompanija u 52 grada i opština u Srbiji će učestvovati u stručnom obrazovanju po dualnom modelu, a mesta ima za oko 3.500 učenika. Nova generacija u školskoj 2018/2019. godini se pridružuje školarcima koji su već prošli kroz takav sistem povezivanja potreba privrede za obrazovnim profilima.

Podaci govore da je kroz dualni model obrazovanja do ovog upisnog roka, prošlo 4.500 učenika. Više od  600 kompanija u 52 grada i opština u Srbiji će učestvovati u stručnom obrazovanju po dualnom modelu, a mesta ima za oko 3.500 učenika.

Mirjana Kovačević, direktorka Centra za dualno obrazovanje Privredne komore Srbije (PKS), koja ima posebno mesto u sistemu dualnog, ukazuje na iskazane potrebe kompanija u Srbiji.

- Na teritoriji Jablaničkog i Pčinjskog okruga traže se prvenstveno industrijske mehaničare, mehaničare motornih vozila, tehničare mehatronike, ali i modne krojače i mehiničare tekstilnih mašina neophodnih za proizvodnju bez zastoja. U ovom kraju Srbije deficit je kadrova u građevinarstvu. Konkretno se traže operateri osnovnih građevinskih radova, pa će se, kako najavljuju u PKS, i u naredom periodu intenzivno raditi na obezbeđenju uslova da se u ponudu obrazovnih profila uvede i ovaj, po modelu dualnog obrazovanja - kaže Kovačević.

Ona dodaje da je velika potreba privrede Zlatiborskog okruga za modnim krojačima, ali i obrazovnim profilima mašinske struke - bravarima-zavarivačima i operaterima mašinske obrade. Nedostatak radnika u ugostiteljstvu, kuvara i konobara je na teritoriji Raškog i Zaječarskog okruga.

- Razvoj turizma u Zaječarskom okrugu, primetno je povećao potrebu  i za tursitičko-hotelijerskim tehničarima. U Nišavskom okrugu traže se mesari i pekari, ali u tom delu Srbije primetna je i zainteresovanost za bravare-zavarivače i operatere mašinske obrade - dodaje Kovačević.

Što se tiče Vojvodine, najzastupljeniji su obrazovni profili mašinske struke u Banatu, dok su u Bačkoj potrebni kuvari i konobari, ali i kadrovi za industriju prerade hrane. Velikim inostranim kompanijama u Beogradu su potrebni tehničari za logistiku i špediciju, ali je tražnja privrede prestonice i za bravarima-zavarivačima, trgovcima, mesarima i pekarima.

(Telegraf.rs)

Video: Na Zlatiboru prava zimska idila: Snežni pokrivač i -2, predivan snimak sa popularne srpske planine

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Brklja

    3. jul 2018 | 10:38

    Pozdravljam to kako ga zovste dualno obrazovanje. Imali smo ga vec i bio je dobar, samo se drugacije zvao. Da bi dao dobar kadar "mora" imati skolski centar za obuku ili da bar strucni nastavnici(majstori) budu prisutni praksi sve vrijeme. Jedino tako cemo dobiti dobre majstre. Tu ima veci problem sto roditeljima a posebno djeci nije stalo da bilo sto nauce, bitna je samo diploma, to oni i nekriju. Nastavnici im u tome svesrdno pomazu. Ne krivim nikoga, tako mislim.

  • Ikka

    4. jul 2018 | 07:40

    Za dualno obrazovanje mi imamo srPsku reč,a to je učenik u privredi!nas skolski sistem je neefikasan,nije funkcionalan,a oni koji bi trebalo da taj sistem ucine upotrebljivim,izgleda da nisu sposobni.dosadasnje skolstvo je skolovalo funkcionalno neupotrebljive kadrove.gospodo,jeftinije je dovesti strucnjaka iz austrije(najbliza nam je)da nam reformise skolstvo.ucenik u privredi ide na posao u firmi u kojoj radi,ide mu radni staž,socijalno i učenička plata.jedan ili dva dana u sedmici ide se u skolu,uz to da se mesec ili dva ide u skolu bez prekida.maticna skola je duzna da brine o uceniku,o njegovom uspehu,o sigurnom zaposlenju,da ako firma u kojoj uci zanat nije u mogucstvu da zaposli ucenika,da mu skola nade drugu firmu.nasi mocnici skolovani strucnjaci,moraju prilagoditi program i nacin ucenja razvijenih zemalja nama bliskih geografski,a i nazive zanimanja moraju uskladiti sa nazivima zanimanja evropskih zemalja

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA