Hilda se dobrovoljno prijavila da ode u logor "Sajmište", da bi negovala obolele: Pisma iz logora i strip otkrivaju neverovatnu hrabrost (FOTO)
- Sutra ujutru polazim u logor. Mene niko neće naterati, ja ne čekam na poziv. Javljam se dobrovoljno - napisala je Hilda Dajč (19) decembra 1941. drugarici Nadi odlazeći u logor "Sajmište". Htela je da pomaže kao medicinska sestra "uverena da će sve ispasti dobro", kako je pisala.
Više od sedam decenija kasnije, na osnovu prošvercovanih Hildinih pisama iz logora, nastala je neobična izložba, priča u stripu, autora Aleksandra Zografa. On poručuje da je neophodno ispričati mlađim generacijama priču o nestanku sugrađana jevrejske nacionalnosti i da veruje da je strip odgovarajući medij. Izložba "Pisma Hilde Dajč" otvorena je u kragujevačkom Muzeju "21. oktobar".
KO JE HILDA?
Hilda Dajč, poreklom Jevrejka, rođena je 1922. godine u Beču. Sa roditeljima se preselila u Beograd, gde je završila treću godinu ženske gimnazije 1940. godine i upisala Arhitektonski fakultet. Volela je književnost i pisala. Volontirala je u Jevrejskoj bolnici u Beogradu. Pre okupacije, prema svedočenju njenih prijatelja, Hilda se deklarisala kao Jugoslovenka.
S obzirom da je njen otac bio funkcioner Predstavničkog tela Jevrejske zajednice u Beogradu, Hilda je imala mogućnost da izbegne odlazak u logor. Međutim, donela je odluku da ode i stavi se na raspolaganje kao medicinska sestra, sa željom da pomogne bolesnima i nemoćnima u logoru "Sajmište". Hilda je pisma iz logora slala drugaricama Mirjani Petrović i Nadi Novak.
Ne zna se kako je Hilda preminula. Pretpostavka je da je život okončala u gasnom kamionu poznatom pod imenom "dušegupka", koji je za potrebe ubijanja Jevreja dopremljen iz Berlina početkom 1942. godine. Za nekoliko meseci u njemu je smrt našlo više hiljada jevrejske dece, žena i staraca.
SEĆANJE NA SVE STRADALE
Na otvaranju izložbe u Kragujevcu, Alona Fišer Kam, ambasadorka Izraela, objasnila je da to što je izložba otvorena baš u ovom gradu i u ovom muzeju daje joj poseban značaj.
- Važno je da se taj deo istorije približi mladim generacijama i pokaže zbog čega su takve stvari nedopustive. Sećanjem na holokaust mladima usađujemo ideju borbe protiv fašizma i učimo ih da nijedna žrtva ne sme biti zaboravljena - rekla je ambasadorka Fišer Kam.
Ona je objasnila da su danas sačuvana samo četiri pisma Hilde Dajč, "veoma jaka" i da nam ona omogućavaju da sagledamo njeno razmišljanje.
- Koje je bilo detinjasto i naivno, puno optimizma na početku kada je bila zatvorena na "Starom sajmištu". Postepeno je postajala svesna kuda sve to vodi. Nestala je zajedno sa celom svojom porodicom - objasnila je ambasadorka Izraela.
KAPIJE MILOSTI
- Sutra ujutru polazim u logor. Mene niko neće naterati, ja ne čekam na poziv. Javljam se dobrovoljno (…). Moji se protive mojoj odluci, ali ja mislim da ćeš me barem ti razumeti: ima toliko ljudi kojima je potrebna pomoć, da ja moram po nalogu svoje savesti da pređem preko sentimentalnih razloga u vezi sa porodicom i kućom i da se potpuno stavim u službu drugih. (…) Potpuno sam mirna i staložena i uverena da će sve ispasti dobro, čak iznad mojih optimističkih pretpostavki - piše Hilda drugarici Nadi,7. decembra 1941. godine.
Dva dana kasnije Hilda piše Mirjani i svedoči o hladnoći, da za 100 beba nema mleka, ali je optimizam ne napušta. U trećem pismu upućenom Nadi, pisanom sredinom decembra, Hilda kaže "Ovde je tako - ne znam kako da ga okarakterišem, jednom reči velika štala za 5.000 i više ljudi".
Pismo od 7. februara 1942. godine pokazuje Hildin očaj.
- Meni ništa više nije odvratno, ni moj prljavi posao. Sve bi se moglo samo kad bi se znalo ono što se ne može saznati - kada će se otvoriti kapije milosti. Kakve li namere imaju sa nama? U stalnoj smo napetosti: hoće li nas streljati, dići u vazduh, transportovati u Poljsku? To je sve sporedno! Sadašnjost samo treba preskočiti, nije nimalo prijatno, nimalo - piše Hilda.
Holokaust je tema o kojoj je lakše govoriti sa stanovišta nauke, ali ova izložba pokazuje da je strip primer da se i na taj način može promišljati o holokaustu.
(Marija Raca)
Video: Popović: Odluka AKS o obustavi rada suprotna zakonu o advokaturi
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Јасеновац
Било би ми јако драго да пишете о Јасеновцу и сећате се више на Српске жртве који су тамо зверски убијени и имате 700.000 хиљада разлога за то .
Podelite komentar
Danas
Alo,ljoticevci,otadzbinci i ostali koji traze amnestiju za "suorganizatore" Sajmista i drugih sajmista i šumarica širom Srbije...
Podelite komentar