U ovom mestu u Srbiji govori se pet jezika i svi su službeni: Čak i dokumenta izdaju na svakom od njih
U Plandištu je u službenoj upotrebi pet jezika. Osim na srpskom, lična dokumenta na maternjem jeziku, u lokalnoj upravi mogu da izvade Makedonci, Mađari, Slovaci i Rumuni. Iako ovu mogućnost imaju još od 2012. godine, nijedan pripadnik ove četiri nacije do sada je nije iskoristio, jer za to, kažu, nemaju potrebe.
Ove stvari odmah izbacite iz novčanika: Ako ih držite tu, gubite mnogo!
Polovinu od ukupno 11.000 stanovnika u opštini Plandište čine pripadnici nacionalnih manjina. Najviše je Makedonaca i Mađara, a onda Slovaka i Rumuna. Svi oni lična dokumenta mogu dobiti na maternjem jeziku. U lokalnoj upravi kažu da do sada, ipak, nijedan pripadnik nacionalne manjine nije iskoristio ovu mogućnost.
- Mi jesmo pripremljeni, postoje obrasci izvoda iz matične knjige rođenih, venčanih i umrlih na jezicima nacionalnih manjina, osim na makedonskom jeziku, to još nismo trebovali, ali do sada niko nije nijednom izrazio želju da im se izda izvod na jeziku nacionalnih manjina - kaže Lenuca Bogdanović, načelnica za opštu upravu i ljudske resurse.
Naime, lična dokumenta na maternjem jeziku pripadnicima nacionalinh manjina ne znače mnogo, jer sva prava u Srbiji već ostvaruju. Tražen je, kažu u lokalnoj upravi internacionalni izvod sa kojim se određena prava mogu ostvariti u inostranstvu.
Niko još nije tražio takva dokumenta, potvrđuje i predsednik Opštine Plandište Jovan Repac.
- Zaista smo ponosni što možemo da kažemo da i pored toliko nacija u jednoj ovako maloj opštini svi možemo da živimo složno i da smo mi bukvalno jedan primer celoj našoj Srbiji a mogu reći i Evropi kako se slažemo - ističe on.
Sa ovakvim stavom slažu se i pripadnici nacionalnih manjina koji žive u Plandištu i okolnim selima.
- To je upravo izraz dobre volje, da se pokaže koliko se poštuju nacionalne manjine i koliko oni mogu u potpunosti da ostvare svoja prava tako da eto dokumenta i sve što mi je potrebno mogu dobiti na svom jeziku, na jeziku nacionalne manjine tako da je to baš dobra stvar - kaže Tatjana Đorđevska, Slovakinja.
Pripadnici nacionalnih manjina ističu da se nacionalni identitet u praksi mnogo više čuva obrazovanjem na maternjem jeziku, negovanju tradicije, običaja u kulture naroda kojem pripadaju.
(Telegraf.rs/RTS)
Video: Ovi dani Srbiji će doneti temperature i do 20 stepeni: Stiže proleće usred zime
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
🇷🇸🇷🇸🇷🇸
То је србија слобода толеранција сви имају иста права посебно мањине,а погледајте пример у хрватској систематски уништавају све што је српско првенствено мислим на српски језик писмо културу религију имовину итд...
Podelite komentar
DARKO 100%
Postujem nacionalne manjine ali mora da se postuje zakon i ustav jedne zemlje,dokumenta treba da se izdaju na zvanicnom jeziku te zemlje,da ae u zvanicnim ustanovama govori zvanicni jezik a ne manjina,ti mozes na ulici u kuci da pricas kako hoces i ma kom jeziku zelis a kad udjes u zvanicnu ustanovu moras govoriti zvanicni jezik te zemlje,zamislite ja sad odem u Ameriku i trazim dokumenta na svom jeziku srpskom,trazim da oni pricaju na srpskom u zvanicnim institucijama,dobio bi nogu odmah molbu i dovidjenja iz te drzave,
Podelite komentar
Marijana Bakov
Mi imamo skladne odnose sa nasim nacionalnim manjinama,postujemo se I uvazamo medjusobno.Samo jedna nacionalna manjina mrzi svoju zemlji I zove je smdija I genocidna, ali to vise govori o njihovom intelektu.Moja koleginica je Madjarica inace mi je jako dobra prijateljica , ono sto nas spaja je jaka ljubav I patriotizam prema Srbiji.Mislim da je cak vec patriota nego ja.Vlasi su takodje velike patriote ,Slovaci isto svaka im cast.
Podelite komentar