Svi su nam potvrdili da je tačno da je pijaća voda u Vojvodini puna kancerogenog otrova

 ≫ 
  • 19

Voda će se jednog dana prodavati kao zlato. U nekim zemljama pre, u drugim posle. Pitanje je samo da li smo mi u prvoj ili drugoj grupi. Da li je stanje kod nas sjajno? Daleko od toga. Da li je voda u Vojvodini puna arsena, poznatog i kao "kraj otrova", poznatog i po tome što je svrstan u prvu kategoriju kancerogenih materija? Da. Da li je dokazano da je arsen direktno krivac za to što je neki konkretan čovek dobio rak? Ne. Barem istraživanja u Srbiji to nisu dokazala.

Pijemo vodu punu "kralja otrova": Izaziva rak i vodi u sigurnu smrt, a u ovim gradovima Srbije je situacija najalarmantnija

Naše komšije Hrvati su za ova ispitivanja dobii novac, najverovatnije od fondova Evropske unije, pa tvrde da imaju jake dokaze o tome da duži period izloženosti arsenu može dovesti do kancerogenih oboljenja. Kao najčešće oboljenje navode rak kože. Takođe, Mađari tvrde da prosečno 300 smrtnih slučajeva godišnje ima veze sa izloženošću arsenu kroz vodu.

Što se Srbije tiče, najgora situacija sa arsenom je u Vojvodini. Međutim, nijedna konkretna studija nije dokazala kako je ova materija uticala na zdravlje Vojvođana. Verovatno i zato što se uzročno-posledična veza teško dokazuje, naročito jer se ispitivanja za uticaj kancerogenih materija sprovode na životinjama.

Najgora situacija sa arsenom je u Vojvodini Foto: Pixabay

Ministar za zaštitu životne sredine, Goran Trivan potvrdio nam je da su vode u Vojvodini dobrim delom kontaminirane prisustvom arsena, ali na pitanje da li taj otrov izaziva rak nije mogao da odgovori i uputio nas je na doktore.

- Tačno je da je arsen u različitim koncentracijama prisutan u određenim izvorištima u Vojvodini. Sanitarna inspekcija je ta koja ograničava ili izdaje rešenje o zabrani korišćenja takve vode za piće i kuvanje, a na stručnu preporuku Instituta i zavoda za javno zdravlje, jer je dokazano da se arsen ne može uništiti ni kuvanjem. Jasno je da ako je neka materija kancerogena, treba je zabraniti i izbaciti iz upotrebe - objasnila je doktorka Dragana Jovanović, specijalista higijene i šef Odseka za vodu i piće i rekreaciju Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".

Kako je dodala, stanovništvo je upoznato sa ovim i trebalo bi da se pridržava naloženih mera.

Teoretski, nekada samo jedan molekul materije može izazvati rak - ako ste osetljivi, imate genetsku predispoziciju... A nekada ni dugogodišnja izloženost toj istoj materiji ne može izazvati ništa.

Samo jedan molekul materije može izazvati rak Foto: Nikon Small World/Dr. Paul D. Andrews

- Kada kažemo da je zbog neke materije povećan rizik od nastanka karcinoma, u ovom konkretnom slučaju zbog arsena, to nije isto kao da smo rekli da je arsen direktno krivac za dobijanje raka. I to mora da se razgraniči - kaže doktorka.

- Svakako da arsen u vodi predstavlja rizik po zdravlje. U zavisnosti od njegove koncentracije, rizici su veći ili manji. Kada se mere izreknu, na stanovništvu je da ih poštuje. Ali verovatno ima ljudi koji nisu u mogućnosti da priušte flaširanu vodu, pa se ogluše o tu zabranu ili odlaze možda na neke druge nekontrolisane izvore vode - kaže doktorka.

Objašnjava da koncentracija arsena u Vojvodini nije takva da može da izazove akutno trovanje ako popijemo jednu čašu.

- Ako odete tamo i popijete čašu vode, ništa vam neće biti. Te koncentracije nisu takve da bi izazvale akutno trovanje, one mogu narušiti zdravlje onima koji tu materiju unose kontinuirano, dugi niz godina - tvrdi doktorka Dragana Jovanović.

Da li je i koliko zagađena voda koju pijemo? Foto: Facebook/PROVJERENO

Rešenje vidi u izgradnji adekvatnih fabrika za prečišćavanje vode, kao i u redovnom monitoringu. I navodi da je upravo u tome jedan od najvećih problema.

- Dešava se da subjekat u poslovanju sa vodom, nakon što u nekom gradu zabrane vodu za piće, prestaje da radi monitoring.

Pre pet miliona godina, plitko more, poznato kao Panonsko, pokrivalo je područje koje se proteže preko delova moderne Hrvatske, Srbije, Mađarske i Rumunije. Dok nije presušilo, more je deponovalo sediment debeo nekoliko kilometara.

Danas, gradovi i sela širom sliva dobijaju vodu za piće iz bušotina koje zadiru duboko u taj sediment, a odatle se kupi i arsen. Istraživanje pokazuje da neorganska sorta ove materije, koja se akumulira tokom dužeg vremena, može biti smrtonosna. Kada su se gradili vodovodi, vodosnabdevanje se oslanjalo na ono što je prirodno okruženje u tom trenutku davalo.

Foto: AP/Tanjug

- Što se tiče ostalog dela Srbije, situacija u seoskim vodovodima, koji nemaju rešeno pitanje upravljanja, a samim tim i redovno hlorisanje vode je veoma nepovoljna - bar što se tiče mikrobiološke kontaminacije vode.

Mikrobiološki kvalitet vode je nešto što odmah ostavlja posledice. Može narušiti vaše zdravlje već sutra, dok su za, recimo, arsen, kad se nalazi u opsezima maksimalno dozvoljene granice, potrebne godine i godine izloženosti tom agensu da bi eventualno nastalo neko oštećenje - zaključuje doktorka Jovanović.

Daljinac

(J. S/ j.stakic@telegraf.rs)

Video: Šapić: Od 1. januara 2025. godine sav javni prevoz u Beogradu će biti besplatan

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Zak

    3. april 2018 | 16:23

    A koja su to mesta u Vojvodini, budite malo precizniji.

  • anja

    3. april 2018 | 16:36

    U Zrenjaninu je katastorfa, vec godinama u nazad. Prepuna je arsena... Strasnoooooo!

  • Sasa Sonta

    3. april 2018 | 16:30

    Bar da se obidju sva sela i gradovi,da se proveri voda.Narod da zna,da pije ili ne!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA