Da li nastavni program na fakultetima odgovara tržištu rada? Većina studenata ne misli tako!

 
  • 4

Samo 19,3 odsto studenata smatra da je znanje usvojeno na fakultetu dovoljno

Čak 73 odsto studenata u Srbiji smatra da obrazovni sistem naše zemlje nije usklađen sa tržištem rada, pokazuje danas predstavljeno istraživanje Centra za međunarodnu javnu politiku. Svega 8,5 odsto studenata smatra suprotno.

Da li od mladih koji su otišli u inostranstvo treba tražiti da vrate novac koji je država uložila u njihovo školovanje?

Istraživanje "Stavovi studenata Univerziteta u Beogradu o preduzetništvu u Republici Srbiji", koje je sprovedeno u periodu od 6. novembra do 4. decembra 2017, pokazuje da najveći broj studenata negira da je fakultetsko znanje dovoljno za pokretanje privatnog biznisa.

Na pitanje - da li smatrate da je stečeno obrazovanje na fakultetu dovoljno za pokretanje sopstvenog biznisa, čak 63,9 odsto ispitanika je odgovorilo sa - ne.

Sa druge strane, samo 19,3 odsto smatra da je znanje usvojeno na fakultetu dovoljno, dok 16,1 odsto uopšte nema stav o tom pitanju.

Istraživanje, koje je predstavio Centar za međunarodnu javnu politiku, obuhvatilo je 1.200 studenata sa 30 fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Rezultati tog istraživanja potvrđuju dva stava: nezadovoljstvo studenata ponuđenim nastavnim sadržajima, a sa druge strane, postojanje svesti studenata da je pored fakulteta potrebno i određeno neformalno obrazovanje.

Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

Većina ispitanika prepoznala je u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu najveći potencijal za pokretanje biznisa 20,7 odsto, a odmah ispod nalaze se informacione tehnologije i komunikacije 16,6 odsto.

Čak 45,3 odsto ispitanih sebe vide kao lice zaposleno u privatnom sektoru, a četvrtina ispitanika kao lice zaposleno u javnom sektoru.

Taj relativno visok procenat onih koji sebe vide kao zaposlene u javnom sektoru može biti posledica nekadašnjeg samoupravnog sistema.

Takođe, četvrtina ispitanika sebe vidi kao lice zaposleno u nevladinom sektoru.

Na pitanje o tome koji faktori najviše utiču na pokretanje privatnog biznisa, 53,5 odsto studenata političku situaciju u zemlji određuje kao negativan faktor, a samo 26,7 odsto kao pozitivan faktor.

Glavni problem nezaposlenosti čak 53 odsto ispitanih vidi u korupciji, nepotizmu i partokratiji, zatim 47 odsto smatra da je ekonomsko stanje u državi veliki problem, dok 27,4 odsto kao veliki problem određuje neusklađenost tržišta rada sa formalnim obrazovanjem.

Daljinac

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • ДР

    17. mart 2018 | 08:47

    Ускоро ће у нашој земљи сваки доктор имати доктора , а адвокат свог адвоката! Нема усклађености потреба привреде и политике школства! На жалост, дешава нам се да имамо хипер продукцију кадрова и проблеме који настају из тога!Данас сви желе( не кажем да немају права)да буду зубари , правници, доктори......

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA