Ne puštajte decu na nebezbedna igrališta: Svaki javni prostor za igru moraće da ima OVE TRI STVARI

 
  • 6

Podloga više neće smeti da bude od betona kako bi se sprečile povrede

Deca u Srbiji se više neće igrati na betonu, imaće ograde na penjalicama i zaštite na pregibima kako ne bi povredili ruke ili noge. Takođe, igrališta neće biti otvorena kao sada 24 sata, već će postojati radno vreme, kako se tu ne bi skupljali pijanci i omladina kao do sada. Sve ovo predviđa prvi draft Pravilnika o većoj bezbednosti dece na igralištima koji je gotov i očekuje se da bude usvojen u junu, saznaje "Telegraf".

Ko je nadležan za neispravne sprave na dečjim igralištima?

Na ovu odluku, Ministarstvo privrede se odlučilo nakon niza događaja u kojima bezbednost dece na igralištima nije bila na najvišem nivou, ali i zbog nerazumevanja, loših tumačenja i problema u primeni odredbi Zakona o opštoj bezbednosti proizvoda i standarda kojim je u potpunosti preuzeta evropska Direktiva o opštoj bezbednosti proizvoda.

Foto: Savskivenac.rs

Prema rečima pomoćnika ministra Aleksandra Starčevića, Pravilnik ne određuje dimenzije opreme na igralištima, ali kvalitet da.

- Primera radi, podloga mora biti od odgovarajućeg materijala, tako da dete, u slučaju da padne sa visine od oko tri metra padne na podlogu koja amortizuje udarac i da ta amortizacija udarca spreči prelome i teške povrede deteta. To je gumeni kompozitni materijal, neka kombinacija sa plastikom, ali nikako betonska podloga - kaže Starčević za "Telegraf" dodajući da retko kad pukne lanac ili se slomi prečka i da su najčešće povrede sa ljuljaške kada dete ispadne.

Na spravama gde postoje pregibi, kao na primer na klackalici, taj pregib mora da bude zaštićen da dete ne bi moglo da stavi ruku unutra i povredi se. Sprave visine od tri metra i više moraće da imaju ogradicu sa strane.

Foto: Savskivenac.rs

- Još jedna novina je ta što Pravilnik predviđa da će vlasnik da bude odgovoran, a u velikom broju slučajeva, to su lokalne samouprave jer su igrališta na javnim površinama. Planiran je inspekcijiski nadzor koji će vršiti komunalna inspekcija - otkriva pomoćnik ministra.

Ograđivanje, osvetljenje i radno vreme će takođe biti regulisano.

Prema podacima Ministarstva privrede, povrede kod dece i adolescenata su glavni uzrok smrti i invaliditeta u većini zemalja.

Daljinac

(S.Vasić)

Video: Koncert filmske muzike Enija Morikonea i Nina Rote u Sava Centru

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dejan

    6. februar 2018 | 10:14

    Podržavam! Bravo!

  • Kuku mene

    6. februar 2018 | 10:56

    Pa na javna igrališta dolaze roditelji sa decom. Javna igrališta ne služe da dovedete dete i u pustite ga kao kuče sa lanca. Deca nisu kučići, deca treba da budu civilizovana živa bića. Nisu to majmuni da skaču sa ljuljaški i tome slično. Ovim zakonom će te ukloniti i ovo malo igrališta koje imamo.

  • Раша

    6. februar 2018 | 10:57

    У Горњем Милановцу у дечијем парку није бетонска подлога али је зато шодер амортизује супер. Мобилијар не испуњава ни један безбедносни стандард.Паркић се налази на 3м од прометне улице наравно без ограде. У шодеру се могу наћи опушци од цигара и псећи измет.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA