Stvari koje za Badnje veče morate da uradite u tačno određeno vreme kako bi vas cele godine pratili sreća i blagostanje
Kako pada mrak i Badnji dan se približava kraju, a pristiže Badnje veče, pravoslavni vernici se spremaju za jedan od najlepših običaja - unošenje badnjaka u kuću. Vrlo je bitno kada će domaćin ovo uraditi, kao i da li će ispoštovati sve druge običaje koji se vezuju za unošenje badnjaka.
Naime, svaki domaćin, ukoliko želi blagostanje u svom domu, pred večeru unosi badnjak i slamu u kuću.
Kuca na vrata, a kada ukućani pitaju: "Ko je?", odgovara:"Badnjak vam dolazi u kuću".
Potom mu domaćica otvara i obraćajući se badnjaku govori:"Dobro veče, badnjače". Domaćin stupajući desnom nogom preko praga unosi badnjak u kuću, i pozdravlja ukućane rečima:"Srećno vam Badnje veče", na šta ga ukućani otpozdravljaju sa:"Bog ti dobro dao i sreće imao", dok ga domaćica dočekuje sipajući po njemu žito iz sita.
Noseći badnjak domaćin obilazi kuću kvocajući kao kvočka, a domaćica i sva deca idu za njim pijučući kao pilići.
Domaćin obilazi sve uglove doma bacajući po jedan orah u svaki ugao, što se smatra žrtvom precima. Ostali orasi i lešnici se ostavljaju i u slami ispod stola i najčešće se jedu sa medom. Orasi koji su u uglovima niko ne uzima.
Po unošenju badnjaka, domaćin ili domaćica, unosi slamu i raznosi je po celoj kući, a posebno na mesto gde će biti postavljena večera.
Pri tome, onaj ko nosi slamu kvoca, a ostali pijuču. Preko slame se postavlja stolnjak jer se služi i jede na podu. Stolice su iznete iz kuće i sedi se na slami.
Badnjak se celiva, maže medom i stavlja na ognjište. Kada je badnjak stavljen na ognjište, prema njemu se moralo ponašati kao prema živom biću: kitili su ga zelenim granama, ljubili, ali i prelivali vinom, posipali žitom, itd.
Deca "džaraju" vatru, odnosno, grančicama raspaljuju i čačkaju vatru izazivajući pregršti varnica i iskri govoreći: "Koliko iskrica toliko parica, pilića, košnica...", nabrajajući svu stoku i žive čije se blagostanje priželjkuje.
Negde se uz badnjak u kuću unosi i pečenica i govori: "Dobro veče, čestiti vi i Badnje veče", a ukućani odgovaraju: "Dobro veče, čestiti vi i vaša pečenica".
Posle završetka ovoga, domaćin okadi ceo dom i večeru, zapali sveću i pristupa se badnjoj večeri.
VIDEO - Kako se nekad slavio Božić, a kako danas: Ovo su običaji za najradosniji hrišćanski praznik
(Telegraf.rs)
Video: Dačić se sastao sa potpredsednikom Vlade Republike Kazahstan
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sandra
Ovi narodni običaji su lepi i deo su paganskih običaja. Ali to može da se radi u selu ili nekoj šupi. Ko će da baca slamu po snevnoj sobi po skupocenom tepihu i nameštaju.
Podelite komentar
monika
E moja Sandra
Podelite komentar
Majka
Neke se vrednosti ne mere skupim namestajem a nije u piranju supa ili skupi stan,vec znacaj tog obreda .
Podelite komentar