Ko kupuje voće koje čuvaju u hladnjačama i po dve i po godine? Otvorili smo veliko pitanje (FOTO)
Svetski proizvođači jabuka ovo voće nekada u hladnjačama čuvaju i po dve godine, a onda ga prodaju, kaže za Telegraf šumadijski proizvođač i izvoznik jabuka. U Srbiji se jabuka u hladnjačama, nakon berbe u septembru, čuva uglavnom do maja, eventualno juna.
A kakav je ukus jabuke koja je u hladnjači bila dve godine? "Ima ukus kartona", kaže ovaj proizvođač i izvoznik.
CENA NAJNIŽA TOKOM BERBE
- Cena jabuka najniža je u berbi. Svi veliki proizvođači imaju hladnjače i gledaju jabuku da prodaju kasnije, kada cena skače, pred Novu godinu, u januaru, u maju. Kada jedne godine jabuka dobro rodi svi je imaju, a ne mogu svi da je prodaju ni tokom zime, ni tokom proleća. Onda stiže nova berba, a jabuka ima još iz prošlogodišnje. Ipak, desi se da sledeća berba bude loša, pa se može sve prodati i ona jabuka koja već dve godine stoji u hladnjači - svedoči ovaj voćar.
"KARTON" KOJI KUPUJU AMERIKANCI
On kaže da ovakve jabuke imaju "ukus kartona", ali da i takve imaju kupce, a to su uglavnom Amerikanci. Oni voće biraju više čulom vida nego čulom ukusa, kaže ovaj voćar.
- Da se razumemo, moderne tehnologije omogućavaju da te jabuke i posle dve godine izgledaju odlično. Još ako su prva klasa! To što nemaju nikakav ukus je stvar druge priče. Kupci iz većine država Evropske unije i Amerike biraju očima. Izuzetak su Francuzi, koji ipak traže da voće ima neki ukus - kaže ovaj iskusni voćar.
On objašnjava da se jabuke po dve godine mogu čuvati u specijalnim hladnjačama iz kojih je izvučen kiseonik. Ipak, kada se takva hladnjača jednom otvori, jabuke se moraju prodati odmah, nema ponovnog zatvaranja.
ZA JABUKE UVEK IMA KUPCA
Jabuka je voće koje uvek ima tržište i može da se čuva duže vreme, čak i u običnim uslovima, ali na nižim temperaturama može da opstane i do aprila ili maja. Tako se čuva sorta "ajdared". Ipak, vremenom se javila potreba da se period za čuvanje jabuka produži.
Krenulo se sa smanjivanjem procenta kiseonika u komori, od tri odsto, preko dva, do samo jedan odsto kiseonika. Suština je uvek bila smanjiti procenat kiseonika u komori, da bi jabuka manje "disala" i time proizvodila manju količinu ugljen dioksida.
On je u komori taj koji pravi problem, jer njegova veća prisutnost utiče da jabuka bude sve više smeđa i dovodi do fermentacije i vrenja, usled čuvanja.
(M. Raca)
Video: Bogojavljenje na Adi: 7 golubova vinulo se u nebo, a onda je Pavle izvukao Časni krst iz vode
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
chamdzija
Uvozna roba se kontrolise prilikom uvoza i ide na sanitarni pregled, uglavnom se zna sta je kriticno i to je ok, domaca roba je zlo! Ja radim na kvantaskoj pijaci u beogradu i provereno znam da domacu robu niko ne kontrolise, proizvodjacima (seljacima) nije bitno kolika je karenca, njima je bitna samo zarada pa rokaju hemiju bez ikakve kontrole i to prodaju, sami sebe trujemo, zato je kancer toliko ucestao
Podelite komentar
Hm
U Svajcarskoj kupis bilo koje voce izuzev jabuka i banana i za tri dana se ubudja a isto se desava i sa paradajzom. Prvo sve je iz hladnjaca a drugo u prodavnicama ga besomucno fajtaju vodom da izgleda svezije.
Podelite komentar
игњет
Тек се сад сетили да до објавите. Прије смо јели наранџе и до пет година старе! То није ништа ново
Podelite komentar