Svaki domaćin koji slavi Nikoljdan mora da se pridržava jedne stvari: Ovo se radi zbog sreće i blagostanja u kući
Pravoslavna crkva i njeni vernici danas proslavljaju Svetog Nikolu, najzastupljeniju slavu kod Srba. U našem narodu sačuvan je jedan lep običaj, dvorenje slave. Naime, domaćin, na dan slave, obučen u svečano odelo, gologlav, vedar i raspoložen, dočekuje goste i ceo dan ne seda dok sveća gori.
TAJNA SVETOG NIKOLE: Evo zašto ga jedni slave POSNO, a drugi - MRSNO! (FOTO)
Ne seda iz poštovanja prema svetitelju koga tog dana slavi, i koji je glavni gost u njegovoj kući, i on stoji pred njim kao u crkvi na molitvi.
Ukoliko je domaćin u starijim godinama, i fizički nije u stanju da prestoji ceo dan, po njegovom dopuštenju slavu dvori neko od mlađih muškaraca, sin ili unuk. On ujedno brine o posluženju i rasporedu gostiju i o svemu što doprinosi da se gosti osećaju prijatno i raspoloženo.
Sveća gori celog dana na dan slave, a gasi se kada ode poslednji gost iz kuće.
Treba znati i da domaćin goste dočekuje pred kućom ili na pragu svog doma. Najsvečanije obučen i svečarski raspoložen on ih pozdavlja rečima: "Dobrodošli!
Gosti odgovaraju: "Srećna slava, domaćine, tebi i tvom domu i tvojim ukućanima, mnogo godina u zdravlju i veselju".
Domaćin na touzvraća: "Hvala, dobrodošli i vama neka Bog i ... (kaže ime slave) pomognu da dosta godina dolazite, i da slavimo u zdravlju i veselju".
Gosti ulaze u kuću, i po starosti sedaju za sto gde se obavlja slavski ručak, ili u neku drugu prostoriju gde sede do početka ručka.
(Telegraf.rs)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Lubi
To se radi za svaku slavu .Nikad se ne seda ,sveca gori do kraja a I dobro doslica je slicna ako ne ista.
Podelite komentar