U Srbiji postoji osnovna škola sa dva imena: Pre podne đake uče da je Kosovo Srbija, a popodne da ih je OVK oslobodio od Srba
Srpski i albanski đaci već 18 godina idu u istu osnovnu školu u selu Crkvena Vodica kod Prištine, a sve vreme izučavaju dijametralno različite stvari! Srbi u prepodnevnoj smeni uče da su Kosovo i Metohija sastavni deo Srbije, a Albanci po podne da je to potpuno nezavisna država. Srpska deca čitaju lekcije iz istorije o Obiliću i Karađorđu, a albanska o OVK.
Pala presuda: Zemljište oko nedovršenog Hrama Hrista spasa u Prištini pripada SPC
U mestu koje Srbi zovu Crkvena Vodica, a Albanci Palaj čak se ni škola ne zove isto - 24 đaka srpske nacionalnosti ujutru pohađaju OŠ "Dositej Obradović", a 55 albanskih učenika ide u OŠ "Fazli Grajčevci". A, zapravo i jedni i drugi dele iste učionice. I što je najneverovatnije, mali Srbi i Albanci se gotovo uopšte ne poznaju, nemaju zajedničkih aktivnosti, niti bilo kakvih drugih dodirnih tačaka.
DVA SATA
Direktor srpske škole je Igor Maksimović, a albanske Mevlude Grajčevci, prezimenjakinja pesnika i borca za "veliku Albaniju" po kojem albanski deo škole nosi ime. Igor i Mevlude dele kancelariju i računar, baš kao đaci učionice i table. Ne mešaju se jedno drugom u rad. Niti žele, niti smeju to da rade.
- Nema potrebe za mešanjem, oni uče svoje, a mi svoje. Delimo sve, učionice, nastavna sredstva, zbornicu, baš sve. Međutim, oni imaju svoje nastavne programe i dnevnike, a mi naše. Mi učimo svoju verziju istorije, kao i deca u Srbiji, a oni svoju - da je Kosovo nezavisno, da je Srbija zemlja iz komšiluka koja ih ne priznaje, a da su pripadnici OVK heroji koji su Kosovu doneli slobodu. Poklapamo se jedino u tome što i mi i oni učimo engleski jezik, s tim što naša deca od petog razreda uče i ruski - kaže Maksimović.
Objašnjava kako podeljena škola funkcioniše.
- Zaključam kancelariju kada mi se završi smena i odem, a pola sata kasnije dođe direktorka iz druge smene. Pauza između smena je pola sata, pa se đaci uopšte ne susreću. Učenici albanske i srpske nacionalnosti ne učestvuju u zajedničkim školskim aktivnostima niti se međusobno takmiče na školskim turnirima. Nekada se đaci, ipak, sretnu u školskom dvorištu ili na sportskom terenu pored škole, i to vikendom, retko radnim danima - kaže Maksimović, i dodaje da do sada nikakvih problema nije bilo.
"DA NE KVARIMO"
Ova škola je od ključnog značaja za opstanak Srba u mestima oko Prištine. Njih 250 živi u selu Crkvena Vodenica, a selo je mešovito, jer se u njemu nalazi oko 40 albanskih domaćinstava.
- Nisu sva srpska deca iz ovog sela, imamo desetak iz Janjine Vode. Raduje me što se broj srpskih đaka povećava svake godine - kaže Maksimović.
Sa druge strane, albanska direktorka Mevlude Grajčevci kaže da se nastava odvija normalno i da to ništa ne može narušiti. Pre skoro dve decenije, kaže ona, meštani ovog sela su se dogovorili da školu koriste i Srbi i Albanci.
- Taj dogovor važi i danas. Nema razloga da ga kvarimo, dobro nam je ovako. Najbitnije je da se deca školuju - objašnjava Grajčevcijeva.
LUKA I BENJAMIN
Srbin Luka i Albanac Benjamin redak su primer dece različite nacionalnosti koja u Crkvenoj Vodici imaju ikakav kontakt. Sede u istoj klupi u različitim smenama i jedan drugom ostavljaju poruke.
- Napišem Benjaminu grafitnom olovkom poruku na stolu. Ne zna on reči, ali mu ja nacrtam loptu i pored nje sat u kojem napišem broj 18. On zna da ćemo u 18 časova toga dana igrati fudbal blizu kuće - kaže Luka.
(Telegraf.rs/Informer)
Video: Moždana aneurizma: Kada nastupi najstrašnija glavobolja ovaj mali signal vam može spasiti život
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
enes np
Ova dva decaka su dokaz da su deca cista, i da ih mi stariji uprljamo nekim nasim stavovima.
Podelite komentar
Prizren
U srbiji se govori samo srbski ( srpski) i uci samo iz srpskog bukvara i srpska istorija. Sve drugo je promasaj i izdaje nacionalnog identiteta.
Podelite komentar
Prizren
Cista ludnicu
Podelite komentar