Milan ima kućnu fabriku za proizvodnju hrane i pića: Petoro ih je, a prave više od 100 različitih proizvoda (FOTO)
Milan Andrić iz Aleksandrovca ima bar 100 različitih proizvoda na svojim tezgama, a sve to pravi njegova mala fabrika - sestra, otac, tetka, teča i njihova deca.
Klekovača, divlja kruška, travarica, dunjevača, šljiva, kajsijevača, orahovača, drenovača, višnjevača, lozovača, medovača, komova- su Milanove rakije. Od maline, borovnice i jagode ma likere, a vina od grožđa, borovnice, maline, kupine.
Ima i sokove i sirupe od zove, aronije, borovnice, drenjine, jagode, višnje. Pa slatka i džemove od desetak voća, ali i šumski, livadski i borov med.
- Imamo 12 hektara obradive zemlje i istovremeno smo ratari, povrtari, pčelari, voćari i vinogradari. Danas seosko domaćinstvo mora da bude kao mini market. Ne može drugačije da se opstane. Na svom imanju sejem pšenicu, kukuruz, ali imam i voćnjak, baštu sa povrćem, vinograd, malinjak, kupinjak. Imam skoro sve vrsta voća na imanju.
- Tu su i stabla oraha i po koja košnica. Ali, da bih pravio sve ovo što vidite na tezgi moram da koristim i plodove prirode. Beremo divlje borovnice, šumske jagode, gloginje, drenjine. Na taj način je moj asortiman potpun. Tako mušterije zahtevaju - kaže Milan.
A da bi bile ispunjene želje mušterija, mora da se zapne, objašnjava Andrić. U domaćinstvu zapinje njih petoro. Na pitanje da li u ovakvoj porodičnoj "fabrici" svako ima svoju delatnost rada Milan odmahuje glavom.
- Ne, svi radimo sve. Svi se razumemo i u povrće i u voće, tehnologiju pripreme, u pčelarenje i takođe svi znamo da prepoznamo sve lekovite trave u okolini. Samo u našoj travarici ima 24 vrsta trava. Nema podela posla. Ono što nam je svima bitno jeste savladati tehnologiju pravljenja šire, malinovog ili kupinovog vina. Nama je sada lako da pravimo i klekovaču i slatko od borovnica, ali je pravi problem što dosta poslova dolazi u isto vreme a nas je malo.
- Dok žanjete pšenicu, gledate da vam ne promakne sezona berbe nekog voća ili povrća koje ste planirali da iskoristite i stavite u tegle. Neretko, u sred nekog posla, morate u šumu po plodove, jer oni neće da vas čekaju. Moja porodica i ja smo tokom godina razradili plan za dobru organizaciju i sada smo toliko uigrani da imamo preko stotinu različitih proizvoda koje u jesen i zimu nudimo mušterijama - priča Andrić i zaključuje "danas je poljoprivrednik kao multipraktik".
On kaže da su mu kupci varošani koji sve više traže da je hrana u isto vreme i lek ili da je bar manje štetna od industrijskih slatkiša i pića. Takođe, mušterije sve češće proizvod cene po tome koliko ih vraća u detinjstvo, vreme kada su kod dede i babe na selu jeli domaću hranu prepoznatljivog ukusa i mirisa.
- Nedostatak ovakvog poljoprivrednog poslovanja su male količine. Ako hoćete kvalitet, gubite na količini. Svi proizvodi su bez konzervanasa i pravljeni su u kućnoj radionici. To znači da ja ne mogu da imam hiljadu tegli slatkog od jagoda, jer je to nemoguće izvesti, morao bih da se posvetim samo tome.
- S druge strane, ako iznesem samo tegle sa jagodama mušterije će ostale proizvode tražiti na drugim tezgama. Nije lako mojoj maloj porodičnoj fabrici valjano da izbalansira, ali uspevamo - uz osmeh kaže Milan Andrić.
Koliko ova porodica uspeva da izbalansira pokazuje podatak da su viđeni na svim značajnim manifestacijama u Srbiji, a na Kopaoniku svoje proizvode prodaju već 35 godina.
(Marija Raca)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ana.
Gradskog sveta ima sve vise. Moci ce svako od njih da ima svoje musterije. Samo je pitanje ko to kontrolise? Kvalitet , higijenu. Kome da se zalis ako pojedes i popijes nesto sto ne bi trebalo?
Podelite komentar
Uroš d'dorf
BRAVO DOMAĆINE!ZDRAVI I SLOŽNI BILI.
Podelite komentar
Komsinica sa Vracara
Odlicni proizvodi!Kupujemo kod njega vec godina!Dobar momak.Ziveo!
Podelite komentar