Sve više njih razmišlja o povratku na selo, a studenata na poljoprivredi sve manje!
- Srbija je agrarna zemlja. Ima sve potencijale da prednjači po proizvodnji, kvalitetu i ceni zdrave hrane. Ti potencijali moraju mnogo bolje biti iskorišćeni i unapređeni. Za to je potreban obrazovani kadar - zaključuje Radivojević
Država je rešila da kroz razne podsticajne mere "vrati" ljude na selo i neki su zaista otišli tako da žive. Neki prvi put, a neki su se vratili, a svi zajedno čine 40 odsto srpskog stanovništva. Nije malo, ali uprkos tome, na poljoprivrednim fakultetima u Čačku i Beogradu i ove godine ima nepopunjenih mesta.
Ovaj fakultet bolji je od Harvarda, a srpskim studentima je poslednji izbor
U slučaju Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu izostao je deo brucoša koji bi išli na samofinansiranje. Tako je upisan 651 student na budžet, a na samofinansiranje 118 iako ima mesta za 320 samofinasirajućih studenata.
Broj upisanih studenata na budžet je isti kao i prošle školske godine, a na samofinasiranu je manji za 167 mesta.
- Prošle, pa ni ove godine broj mesta na samofinasiranju nije popunjen. Razlozi za to su vrlo kompleksni. Ističu se dva. Neinformisanost kandidata o potrebama društva i području privrede, koja može da se značajno razvije je jedan. Drugi su demografskih razlozi. Demografski razlozi su se u oblasti visokog obrazovanja osetili. Na svim nivoima, počev od osnovnog obrazovanja do visokog, sve je manje dece - upozorava profesor dr Dušan Radivojević, prodekan za nastavu Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu.
Lenka Ribić Zelenović, prodekan za nastavu Agronomskog fakulteta u Čačku kaže da tamo na osnovne studije u prvu godinu upisuju samo studente na budžet i da je odobrena kvota od 120 mesta, a da je upisano 112. Prema njenim rečima, i prošle godine je ostalo desetak slobodnih mesta, ali ona ne smatra da je manjak interesovanja razlog tome.
- Ne primećujem manje interesovanje u odnosu na druge fakultete, nego je takav generalni trend kod upisa akademskih studija. Jednostavno, manje je dece - kaže Zelenović.
Sa njom se slaže Jelena Radović, šef kabineta dekana Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu.
- Tačno je da je ove godine manje upisanih studenata, a razlog tome je dugogodišnji negativan natalitet koji se sada odražava na sve društvene aspekte, pa tako i na upis studenata u prvu godinu u smislu da je znatno manji broj rođene dece. Uprkos tome, Poljoprivredni fakultet Novi Sad je jedan od retkih fakulteta koji su ove godine popunili sva mesta finansirana iz budžeta - kaže Radović.
Prodekan sa fakulteta u Beogradu osvrnuo se na to koliki bi benefit zemlja mogla da ima da je veće interesovanje mladih da se školuju u poljoprivredi.
- Srbija je agrarna zemlja. Ima sve potencijale da prednjači po proizvodnji, kvalitetu i ceni zdrave hrane. Ti potencijali moraju mnogo bolje biti iskorišćeni i unapređeni. Za to je potreban obrazovani kadar. To deca ne znaju, ako im se ne kaže sa pravog mesta i na vreme - zaključuje Radivojević.
(S.Vasić)
Video: Turkulov:Troje povređenih u nesreći u N.Sadu i dalje u teškom stanju,vitalno ugroženi
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sremac
Samo ludak moze da sw vrati
Podelite komentar
jovana
Lepo je na selu ali imati vikendicu pa otici 2 dana...
Podelite komentar
milica
Dosla sam u Novi Sad iz jednog sela da studiram verujte sve cu uraditi samo da ostanem u gradu.... A na selo neka ide ko god hoce
Podelite komentar