Praksa za studente u kompanijama i javnim preduzećima: Od sada će moći da steknu iskustvo i tokom studija

  • 2

Organizovanje studentske prakse do sada je bilo prepušteno samim fakultetima, dok će od naredne akademske godine biti kreiran Nacionalni model studentske prakse pod nazivom "Moj grad, moj izbor, moja karijera".

Ugledni profesor nudi 100.000 dolara studentima: Treba da ispoštuju samo nekoliko uslova

Ivana je odlučila da bude zavarivačica: Može da stane na crtu svakom majstoru, ceo Lazarevac je obožava (FOTO)

Prvi okrugli sto povodom kreiranja Nacionalnog modela studentske prakse organizovan je danas u Beogradu, a slični će biti organizovani i u ostalim Univerzitetskim centrima - Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, Novom Pazaru.

Ideja je da se studentima omogući da svoja prva praktična radna iskustva steknu u toku studija, da usavrše svoje poslovne veštine i preduzetničke kompentencije.

Ministar prosvete Mladen Šarčević naglasio je da je to ministarstvo prepoznalo značaj preduzetničkog obrazovanja od najranijeg uzrasta, od osnovne škole do visokog obrazovanja.

- Nastavićemo da se bavimo osnivanjem uceničkih zadruga i studentskih kompanija - naglasio je Šarčević i dodao da je ideja studentske prakse da mladi ljudi steknu praktična iskustva i budu konkuretni na tržištu rada čim završe studije.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Predstvanik vlade Srbije Vukašin Grozdić podsetio je da je prema podacima Zavoda za statistiku nezaposlenost mladih oko 20 odsto, što je najniže u poslednjih nekoliko godina, ali još uvek visoko u odnosu na prosek Evropske unije.

- Praksom će studenki savladati preduzetničke veštine. Sistem je još uvek u procesu razvoja, koji će trajati celu akademsku godinu. Primena počinje od 1.oktobra 2018. - naglasio je Grozdić. Kako je rekao presednica vlade Srbije Ana Brnabić pozvala je sve lokalne samouprave da se aktivno uključe u proces.

Rektor Univerziteta u Beogradu Vladimir Bumbaširević podsetio je da je taj Univerzitet 2006. godine osnovao Centar za razvoj karijere koji se bavi osmišljavanjem studentske prakse. Posebno je istakao program BG praksa koji je počeo 2010. gde studenti UB obavljaju praksu u javnim i komunalnim preduzećima Beograda.

Do sada je kroz taj program prošlo 1.800 studenata i oko 250 mentora, podsetio je Bumbaširević i dodao da UB ima saradnju i sa ministarstvom građevinarstva gde je obezbeđeno 412 mesta za obavljanje stručne prakse u preduzećima koja su u nadležnosti ministarstva.

Foto: Beoinfo

Gradski menadžer Goran Vesić naglasio je da je BG praksa primer dobre saradnje lokalne samouprave i Univerziteta, da je Grad obezbedio i mesečnu nadoknadu u toku prakse od 8.500 dinara.

- Ono što ja vidim kao probem je što od 1.800 studenata malo ko je ostao da radi u javnim preduzećima. Tome je doprinela zabrana zapošljavanja - naglasio je Vesić.

On je dodao da će inicirati zajedno sa Univerzitetom da se zabrana zapošljavanja ne odnosi na studente koji dolaze na praksu, jer kako je rekao stotinak studenata koji bi mogli da nađu posao u javnim preduzećima neće narušiti balans i dogovor sa MMF.

Foto: Foter/Victor 1558

- Nama je administracija sve starija, stranac kada dođe u Beograd reći će vam da nema problema na višem, već na srednjem nivou, odnosno sa administracijom - rekao je gradski menadžer, pojašnjavajući da studenti nisu dovoljno upoznati sa mogućnošću organizovane prakse, te da će se krenuti ove godine sa upoznavanjem studenata šta im to nudi projekat "Moj grad, moj izbor, moja karijera".

- Univerziet može biti uspešan ako proizvodi kadrove koji su potrebni privredi - rekao je Vesić.

Projekat Nacionalni model studentske prakse ima za cilj da umreži fakultet, institucije lokalne samouprave i privredne subjekte, a realizuju ga ministarstvo prosvete i nauke, PKS i Stalna konferencija gradova i opština. Projekat je finansijski podržala Švajcarska agencija za razvoj i saradnju.

Daljinac baner

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Gordana

    3. oktobar 2017 | 16:50

    Moj sin je u it-ju(inzenjer elektrotehnike i racunarstva). Vec celu godinu konkurise, ali bezuspesno.Nece ga ni praksa, ni posao, ni volontiranje.Svedok sam silnih molbi koje je poslao. Jedno veliko nista,a kazu ima posla.Umesto da radi i da se dalje usavrsava,on sedi sa mamom koja je takodje bez posla, i nezna sta dalje.

  • victoria

    3. oktobar 2017 | 16:00

    Za sad samo u IT sektoru, animacije, audio produkcje, filmske montaze i dizajna je bilo moguce i srednjoskolcima koji su imali afiniteta za to da volontiraju za vreme raspusta.A svrsenim studentima narocito. Neki su se kasnije u tim kompanijama i zaposlili. Ovo je veoma dobar potez i nadam se da ce se ti mladi shvatiti ozbiljno i da ce im se dati prilika da uce. Na primer deca koja uce zanate retko sta nauce. Samo gube vreme na praksi.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA