Odšteta za strah: 100.000 dinara možete da dobijete i ako se samo uplašite psa, ne mora da vas ugrize

  • 14

Odštetu od države možete da dobijete ako vas ujede pas sa ulice, ali možda vam nije poznato da obeštećenje možete da dobijete i ako pas samo nasrne na vas. 

Za 2 godine Grad Beograd platio 200 miliona dinara građanima koji su prijavili napad lutalice

I pored postojanja nadležnih službi koje bi trebalo da reše problem pasa lutalica svakodnevno smo svedoci da dolazi do napada, a neretko i do ujeda koje počine, kako lutalice tako i psi koji imaju vlasnika.

U slučaju da dođe do napada ili ujeda psa lutalice građani treba da postupe na sledeći način:

Prvo treba da se javi nadležnoj zdravstvenoj ustanovi radi pregleda sa napomenom da je u pitanju ujed psa. Nakon inicijalnog pregleda ukoliko postoje povrede, osoba se upućuje na Infektivnu kliniku.

Foto: Tanjug/Oksana Toskić

Infektivna klinika službeno mora da kontaktira "Veterinu Beograd" zbog pronalaženja konkretnog psa.

Kada građanin nabavi potrebnu medicinsku dokumentaciju, obraća se Komisiji za nadoknadu štete od povrede nanesene od nevlasničkog psa. Obeštećenje koje nudi Grad Beograd je dosta manje nego ono koje možegu da se ostvari u sudskom procesu.

Naknada štete može biti materijalna (ukoliko ste bili na bolovanju) i nematerijalna na ime pretrpljenih fizičkih bolova, pretrpljenog straha i duševnih bolova u slučaju naruženosti koji se dosuđuju najčešće pripadnicama lepšeg pola.

Foto-ilustracija: Tanjug/Jaroslav Pap

Postupak traje od dve do tri godine i nephodno je učešće veštaka medicinske struke i to na okolnosti povrede i pretrpljenog straha. Dosadašnji iznosi odštete se kreću od 100.000 dinara, pa naviše u zavisnosti od povreda i pretrpljenih duševnih bolova.

Ukoliko pas nije lutalica već pas koji ima vlasnika, naknadu štete potražujete od vlasnika, a ne od grada koji odgovara samo u slučaju pasa lutalica.

Ukoliko se odlučite za sudski postupak angažujte stručnu pomoć koja će na najbolji način uspeti da zaštiti vaše interese. Uvek je dobro da imate svedoka, jer mnogi ljudi zloupotrebljavaju ovaj zakon.

Daljinac

(Telegraf.rs)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • ZOR-AN

    28. septembar 2017 | 09:36

    Šetam pudlu i naiđem na majku i dete koji se isprepadaju kao da je sotona naišla i ja sad treba da platim. Ko je lud, ko zbunjen u ovoj priči ???

  • Ju1

    29. septembar 2017 | 08:00

    Nekad ste na ulici viđali decu koju roditelji drže za ruke ili ih voze kolicima a psi su bili retkost!Sada je obrnuto!Kako je krenulo biće ih više nego građana!Neka se vlast raspita što nije bilo lutalica šezdesetih,sedamdesetih itd.godina pre.Znalo se ko čuva pse jer su bili registrovani!Sada svaka šuša šeta psa i glumi nekog sa Zapada.Srbija je daleko od nje što se tiče zakona o čuvanju životinja!Ukratko država treba da očisti ulice od lutalica a uvede obaveznu registraciju pasa!Na taj način neće trošiti pare naroda.A kada vlasnički pas ujede nekog neka plati!!!Sad će minusi onih koji sa ljudima ne umeju da ostvare dobre odnose a sa psima mogu jer oni ne govore još uvek!!!

  • Didi

    28. septembar 2017 | 08:33

    Izjutra cim krenem na posao besnih pasa koliko neces samo su u oblicju ljudi...kidisu besne psuju vredjaju samo sto ne ujedaju,ne znam ko ce kad da napadne...strahujem veoma samo neznam kome da se obratim

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA