Otkud Zvezdin dres u udžbeniku za osmi razred: Šta na to kažu Grobari, a šta autor knjige? (FOTO)

 ≫ 
  • 56
Foto: Telegraf

Dres Crvene zvezde našao se u udžbeniku za osmake, u Gramatici srpskog jezika. Nije slučajno tu, ilustracija je korišćena da bi se objasnio primer za složenice. Kako se piše, na primer, crveno-beli, jer to je složenica. A zašto ne i crno-beli, zapitaće se odmah navijači Partizana?

Ako ste visoko obrazovani a konstantno pravite ove greške, onda ste u velikom problemu!

Ovako teraju đake u Makedoniji da uče o ženama: Povučen skandalozan udžbenik iz škole (FOTO)

Znamo, znamo Zvezdaši će se odmah zapitati "pa čije će dresove staviti u udžbenik?!", "ko je još u Srbiji, a i šire osvojio Kup šampiona!?", dok će Grobari zakolutati očima i mrmljati "pa dokle više bre, osvojili ste ga pre 26 godina!?", "gde vam noviji uspeh da se "zakitite"?".

IMAMO MI I MNOGO PARTIZANOVACA KORISNIKA

I zaista ko bira čiji će se dres naći u udžbeniku? Ko je odlučio da izazove tihu patnju jednih navijača nauštrb drugih? Zašto lepo nije izabran dres, recimo, OFK Beograda i "mirna Bačka". Ovako, možda će navijači Partizana bojkotovati baš ovu lekciju, pa će samo Zvezdaši znati da izdeklamuju definiciju složenice i da navedu primere.

Da li je "nepravda" složenica?

Iz izdavačke kuće Klett, koja je izdala udžbenik, navode da višegodišnji korisnici njihovih udžbenika, pre svega đaci i nastavnici, nisu imali slične opaske, a veruju, kažu, da među njima ima dosta partizanovaca, ali i ljubitelja ostalih klubova.

Inicijalna ideja o tome kako i čime ilustrovati, lekciju u ovom slučaju, uvek kreće od autora rukopisa, kažu iz izdavačke kuće Klett. Završnu reč daju urednik izdanja i glavni urednik, a uzima se u obzir i mišljenje čitavog tima – evaluatora, recenzenata, stručnih konsultanata – koji su uključeni u izradu rukopisa.

Foto: Telegraf

Prema rečima autorke udžbenika dr Vesne Lompar, kao ilustrativni primer pisanja polusloženica najčešće se navode primeri crveno-beli i crno-beli. Tako je, navodi ona, i u Pravopisu srpskog jezika u izdanju Matice srpske: "crveno-b(ij)eli i crno-b(ij)eli dresovi". U školskom izdanju Pravopisa srpskog jezika M. Dešića, navodi se samo jedan primer: "crveno-b(ij)eli dres".

DA LI AUTORKA UDŽBENIKA NAVIJA ZA REAL?

- U Gramatici 8, na istoj strani, našla su se oba ova primera - kaže autorka Vesna Lompar. - U pitanju nije odabir jednog primera, jer se navode oba. "Sporno" je to što je na ilustraciji crveno-beli dres, a ne crno-beli. Ono što je meni bilo presudno u odabiru crvene boje nije lično navijačko opredeljenje, već upadljivost crvene boje, kojom se mnogo lakše nego crnom, skreće pažnja učenika.

Autorka se na kraju našalila jer smo je "prozvali" da navija za Crvenu zvezdu. Ona navodi da se u Gramatici 5, koju je takođe ona pisala, na ilustraciji, uz lekciju o brojevima, navodi rezultat utakmice: Real Madrid - Barselona 3:0, iako Real Madrid 17 godina nije tako ubedljivo pobedio.

- Da li je to dokaz da autor navija za Real? - pita na kraju dr Lompar.

Možda i nije dokaz, ali je siguran pokazatelj da autorka prati sport.

Daljinac

(J. Vučić)

Video: Đole prognoza

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Volim svoju zemlju 🇷🇸

    27. septembar 2017 | 21:59

    Nek znaju deca za koga treba da navijaju 👍🇷🇸

  • DARKO 100%

    27. septembar 2017 | 19:55

    Svet je odavno kroz istoriju video sopstveno zlo Srba a to su podele toliko su velike da je receno nedaj Boze da se Srbi sloze ,jer ta podela da nestane mi bi bili gvozdena pesnica!!!👊

  • Taba.

    27. septembar 2017 | 23:43

    Opet dele ove jadne ljude..Za ovo je iskljucivo kriva vlast.Kako nas vodi dozivicemo za koju godinu sudbinu Koreje..

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA