CIA prikuplja podatke o Srbiji: Evo šta sve Amerikanci znaju o nama. Jedna stvar će vas šokirati
CIA ima izvor podataka o zemljama koji se svake godine objavljuje u stilu almanaha - "The World Factbook". Među mnogobrojnim podacima su i oni o Srbiji.
U uvodnom delu predstavljanja Srbije, kao prva informacija navodi se da je Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca osnovana 1918. godine, a da je 1929. preimenovana u Jugoslaviju. Podataka o pređašnjoj istoriji nema, a dalje u tekstu navodi se je Tito "uspeo da usmeri put zemlje između naroda Varšavskog pakta i Zapada naredne četiri i po decenije".
Potom se navodi da je Slobodan Milošević postao predsednik Republike Srbije 1989. godine i da su njegovi "ultranacionalistički pozivi za srpsku dominaciju doveli do nasilnog raspada Jugoslavije duž etničkih linija".
- Godine 1991, Hrvatska, Slovenija i Makedonija proglasile su nezavisnost, a zatim Bosna 1992. Preostale republike, Srbija i Crna Gora, proglasile su novu Saveznu Republiku Jugoslaviju (SRJ) u aprilu 1992. godine i pod vođstvom Miloševića, Srbija je vodila nekoliko različitih vojnih kampanja da ujedini Srbe u susednim republikama u 'Velikoj Srbiji'. Ove akcije su kraju propale što je, nakon međunarodne intervencije, dovelo do potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma 1995. godine. Milošević je zadržao kontrolu nad Srbijom i na kraju postao predsednik SRJ 1997. - navodi se na sajtu.
Godine 1998, albanska pobuna u nekada autonomnoj pokrajini Kosovo izazvala je srpsku antipobunjeničku kampanju koja je rezultirala masakrima i masovnim proterivanjem Albanaca koji žive na Kosovu. Odbacivanjem međunarodnog sporazuma od strane Miloševićeve vlade dovelo je do NATO bombardovanja Srbije u proleće 1999 - stoji na sajtu CIA.
Naglašava se i da su izbori u SRJ krajem 2000. godine doveli do pada Miloševića i instalacije demokratske vlasti. Navodi se da je nakon dve godine "neubedljivih pregovora" Kosovo proglasilo nezavisnost, podseća da je Srbija tražila mišljenje Međunarodnog suda pravde u Hagu i da su neki dogovori postignuti u okviru pregovra u Briselu.
Za kraj ovog dela navodi se da je Aleksandar Vučić, promovisao ambiciozan cilj - Srbija u EU do 2020. godine.
Uz odeljku "geografija" nalaze se detaljni podaci gde se Srbija nalazi, sa kim se graniči, pa i koliko je u kolimetrima dugačka ganica sa određenim zeljama. Kao bliže pojašnjenje navodi se da je Srbija "malo manja od Južne Karoline" što je, kako je navedno, čini 117. zemljom na svetu po veličini.
Detaljno je pojašnjeno kakvu klimu imamo, ali i kakav tip zemlje postoji u Srbiji, od severa do juga, koja se prema CIA koristi na sledeći način: 57,7 odsto za potrebe poljoprivrede, 31,6 čine šume, deset odsto za ostale namene.
Uz napomenu da su zemljotresi prirodne katastrofe koje prete Srbiji, stoji i da je spisak ruda i menerala kojima je zemlja bogata - nafta, gas, ugalj, gvožđe, bakar, cink, antimon, hromit, zlato, srebro, magnezijum, pirit, krečnjak, mermer i so.
Detaljno su analizirane etničke grupe, religiozne, starosna struktura stanovništva, mortalitet i natalitet, uhranjenost, pismenost, koliko dugo traje školovanje, kolika je nezaposlenost mladih, koliki procenat Srba ima mokri čvor i pristup pijaćoj vodi, pa čak i broj obolelih od HIV-a.
Kada je reč o posednjoj kategoriji, prema sajtu CIA, 2.700 ljudi u Srbiji živi sa virusom HIV-a, što na stavlja na 115. mesto na svetu na toj listi.
U delu koji je nazvan "vlada", pored pojašnjenja kakav je politički sistem Srbije, može se pronaći spisak svih opština i gradova, sa zvezdicom obeleženim onima koji se nalaze na teritoriji Vojvodine i pojašnjenje kakav je pravni sistem države.
Da se podaci redovno ažuriraju govore i datumi promene vlasti, pa se tako navodi da je Aleksandar Vučić predsednika od 31. maja, a Ana Brnabić premijerka od 29. juna ove godine.
Takođe, na istom odeljku nalazi se kompletan spisak političkih partija u Srbiji i njihovih lidera.
Kada je reč o ekomoniji, uz napomenu da je DOS sproveo reforme nakon pada Miloševića, CIA piše da u Srbiji ima 3.141 milliona radno sposobnih, od kojih 17,8 odsto radi u poljoprivredi, 25,6 odsto u industriji i 56,6 odsto uslugama.
Moguće je pronaći i statisičke podatke o javnom dugu Srbije, visini budžeta, uvozu i izvozu, kamatama i još mnogo toga.
One koje zanima kakav je energetski sektor Srbije, koliko kilovata smo u mogućnosti da proizvedemo, koliko gasa, pa i koliko zagađujemo atmosferu, te podatke može proneći u odeljeku "energija".
Kada je reč o saobraćaju, CIA navodi da Srbija ima tačno 3,809 km pruga, 44,248 km drumskih puteva i 587 km vodnih puteva (naglašava se da je uglavnom reč o Savi i Dunavu).
Na kraju, nakon podataka o izbeglicama, njihovom broju i poreklu, izdavajanju za vojsku i vojnom roku, navodi se da je "privreda ranjiva na pranje novca" i da je balkanska ruta tačka za pretovar heroina koji se iz jugoistočne Azije kreće ka Zapadnoj Evropi.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Раднаскела
А зашто су градови у Војводини обележени звездицом, баш се питам. Је ли то чувена "фуснота"? Када ћемо да се опаметимо и укинемо покрајине из устава? Земља треба да се децентрализује, а не да имамо два парламента, два избора, различите документе и законе. Запад ионако само чека сваку прилику да Војводину прогласи новом државом. Не морамо још и да им помажемо.
Podelite komentar
UnitedstatesofSerbia
Јефтини секс до 2020 !!!
Podelite komentar
ATIMUS
Dali su dosli do podatka koi je glavni grad sa koliko drzava se granici..... Tesko ce doci do tih podataka jer kontra spijunska mreza je jaka
Podelite komentar