Ako vas šef pita o trudnoći i braku, platiće 1,5 milion dinara: Nov zakon brani poslodavcima intimna pitanja
Prema Nacrtu zakona o rodnoj ravnopravnosti, poslodavci ubuduće neće moći prilikom zapošljavanja da pitaju kandidate o bračnom stanju, o tome da li su trudne, da li imaju decu i planiraju li da rađaju... Sva kršenja ove vrste biće strogo kažnjavana, pa je za poslodavce i organe javne vlasti predviđena kazna od pola miliona do milion i po dinara, dok će političke stranke i sindikati kršenje zakona plaćati između 300.000 i milion dinara, saznaju "Novosti".
Ako vaša firma sama zaposli nekoga, dobićete i do 200.000 od države!
SKANDALOZNO: Otpustili trudnicu u sedmom mesecu!
Nacrt zakona bi za 10-15 dana trebalo da se nađe pred vladom, a zatim i pred poslanicima.
- Zakon će doneti mnogo novina, a jedna od najvećih je uvođenje kvota od minimum 40 odsto za učešće manje zastupljenog pola (najčešće žene) u političkom i javnom životu, u upravnim i nadzornim odborima. Kada je reč o zastupljenosti žena u parlamentu, Srbija je na petom mestu u Evropi, jer su 34 odsto poslanika žene. Međutm, nisko smo rangirani kada su u pitanju novac i moć - kaže potpredsednica Vlade i šef Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović.
Inspekcija Ministarstva rada kontrolisaće, kako po prijavama, tako će i sama vršiti nadzor nad tim da li zaposleni uživaju sva prava usled odsutnosti zbog trudnoće i roditeljstva, da li je žena zbog trudnoće otpuštena ili prebačena na slabije plaćeno radno mesto, da li su muškarci i žene plaćeni isto za iste poslove i stručnu spremu...
- Velika novina je i uvođenje nacionalnog SOS telefona za slučajeve rodno zasnovanog nasilja, koji će raditi 24 sata, sedam dana nedeljno. Srbija je jedina zemlja koja ga nema - rekla je Mihajlović.
Država i lokalne samouprave ulagaće u sigurne kuće i prihvatilišta, organizovaće besplatnu pravnu pomoć i psihološko savetovalište, pomož žrtvama seksualnog nasilja u kriznim centrima, rad sa počiniocima. Od najranijeg uzrasta, u školama i vrtićima radiće se na prevenciji nasilja.
Razgovori sa Ministarstvom o Nacrtu zakona na koji su saglasnost dala 24 nadležna zainteresovana tela, privode se kraju, ali je Ministarstvo rada i zapošljavanja sugerisalo da se zakon vrati na početak i da se ponovo formira radna grupa za njegovu izradu.
(Telegraf.rs / Novosti)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
jovana
Nema od ovoga nista
Podelite komentar
Goca
Trebalo bi pretspitati zakon o zapošljavanju osoba sa invaliditetom,na 20 radnika jedna osoba.To niko ne postuje i radije plaćaju penale, to im se verovatno isplati.Možda bi bilo rešenje kad bi te penale udvostručili?
Podelite komentar
Ministar
To sve lepo već piše u zakonu, a postavljanje takvih pitanja, kada se neko zapošljava, zove se DISKRIMINACIJA, i sve je objašnjeno. Samo treba zakon sprovoditi.
Podelite komentar