Branko (34) je svojim umećem oduvao Amerikance, a pod njihovim bombama je odrastao: Danas je cenjen u celom svetu (FOTO)
Branko Milutinović (34) otišao je iz bombardovane Srbije, ali ne zadugo, vratio se i kreirao fudbalsku igricu, koja je daunloudovana više od 170 miliona puta. Ovako o Branku, osnivaču i predsedniku IT kompanije "Nordeus" iz Beograda, piše njujorška agencija Blumberg.
Murinjo na Marakani! Slavni Portugalac reklamirao najuspešniju srpsku igricu! (VIDEO)
Dok je Branko Milutinović odrastao u Beogradu sirene za vazdušnu opasnost su malo-malo prekidale fudbal koji je igrao sa drugarima.
- Kad čuješ sirenu, imao si oko 5 do 10 minuta da dođeš do skloništa - kaže Milutinović, sada 34-godišnjak. - Gledaš s prozora i vidiš rakete kako idu dole i gore, pa onda čuješ eksploziju. Bilo je kao u filmovima.
Bombardovanje se završilo 1999. godine, a vodilo je padu s vlasti bivšeg srpskog predsednika Slobodana Miloševića, ali je produženi konflikt ostavio doveo ekonomiju zemlje do sunovrata.
Milutinović, koji je uživao u svemu što ima veze sa kompjuterima, bio je dobar u školi i stigao do master diplome iz programiranja. Onda, kao mnogi drugi ambiciozni mladi Srbi, napustio je zemlju kada mu se ukazala prva prilika.
Branko je u Kopenhagenu radio u korporaciji Majkrosoft. Posao je bio dobar, ali mu nije pričinjavao zadovoljstvo i jedva je čekao da se vrati kući da bi bio uz bolešljivog oca.
Branko i njegovi prijatelji s fakulteta, Ivan Stojisavljević i Milan Jovović, odlučili su 2009. godine da napuste Majkrosoft i vrate se u Srbiju.
Udružili su ušteđevinu i osnovali kompaniju za video-igre Nordeus. Verovali su da će im novac trajati godinu dana i da potom mogu da nađu posao kao programeri.
- Nismo to uradili da bismo se obogatili. Želeli smo da živimo od programiranja igrica - kaže Branko.
S prijateljima je napravio fudbalsku igricu Top eleven koja je skinuta sa interneta više od 170 miliona puta i postala kultna širom sveta. Učesnici formiraju timove i biraju i razmenjuju igrače, poput menadžera prvoligaškog kluba.
Već posle godinu dana igrica je postala najpopularnija na Fejsbuku. Mnoge druge kompanije za aplikacije ostvarile su veliki uspeh i nestale, ali Top eleven se širi.
Spada među 10 najuspešnijih aplikacija u sedam zemalja, a naročito je omiljena u Evropi, jugoistočnoj Aziji i Latinskoj Americi.
- Njegov uspeh je neverovatan, a dolazi sa prostora na kojima to ne biste očekivali - iskren je Kristijan Ernandes, koji je bio izvršni direktor u kompanijama Gugl i Fejsbuk.
Kompanija je mala i uspešna, pa osnivači mogu da rade šta god žele: da odu na kolektivni godišnji odmor na grčkom ostrvu ili da godinama rade na ambicioznoj igrici koja treba da se pojavi ove godine, pa čak i da postanu jedan od najvećih dobrotvora Srbije.
Branko se ove godine udružio s prijateljima iz Majkrosofta i kompanijom za mapiranje genoma Seven Bridges Geonomics oko inicijative Digital Serbia kako bi podstakao razvoj IT sektora.
Branko je oženjen i ima dvoje dece, a živi u stanu iznad majčinog.
Pogledajte kako izgleda raditi u "Nordeusu":
Kompanija Nordeus zauzima nekoliko spratova moderne poslovne zgrade u centru Beograda, gde rade srpski stručnjaci i više od 30 ljudi iz SAD, Velike Britanije, Francuske i Nemačke... Oni imaju sve pogodnosti kao i zaposleni u Silicijumskoj dolini. Ketering, sladoled i supe svima su na usluzi.
Lokalni restoran priprema 40 tegli ajvara mesečno za Nordeus. Pored sale za konferencije je zombi u prirodnoj veličini, a u posebnoj prostoriji su simulatori automobila i naočare za virtuelnu stvarnost.
(Telegraf.rs / Izvor: bloomberg.com)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Aja Vasil
bravo, ništa drugo ne treba reći
Podelite komentar
Amburator
Srbijo poštuj ovakve ljudine!
Podelite komentar