Ako ste dobili rešenja o rušenju vaših objekata - NE BRINITE: Evo šta to znači

 ≫ 
  • 0

Građani koji su u postupku ozakonjenja svojih objekata dobili rešenje građevinskih inspektora o rušenju ne treba da brinu, jer to ne znači da će njihov objekat biti srušen nego da je objekat ušao u postupak ozakonjenja i da se to rešenje neće sporovoditi do pravnosnažno okončanog postupka ozakonjenja.

U Beogradu za godinu i po dana legalizovano 15.500 objekata

Srbija ima 7 miliona stanovnika i više od 2 miliona nezakonito izgrađenih objekata

To je danas izjavila je danas pomoćnica ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastruktre Darinka Ðuran.

Ðuran je za Tanjug objasnila da u drugoj fazi postupka ozakonjenja građevinski inspektori po sili zakona donose takozvana rešenja o rušenju, a da takvo rešenje pre svega znači da je njihov objekat vidljiv na satelitskom snimku.

- Poruka svim građanima jeste kada dobiju rešenja o rušenju na osnovu Zakona o ozakonjenju ne znači da će njihov objekat biti srušen - kaže Ðuran.

Objasnila je da je u tim rešenjima o rušenju taksativno navedeno šta treba građanin dalje da preduze da bi konačno svoj porodični i stambeni objekat ozakonio.

Foto: Telegraf

- U njemu je navedeno da je objekat pre svega vidljiv na satelitskom snimku, potom je navedeno šta od tehničke dokumentacije treba da dostavi, kako da dokaže svoje imovinsko pravne odnose i koju taksu treba da plati - kaže Ðuran.

Zakon je, navodi Ðuran, prvi put predvideo minimalnu taksu za ozakonjenje, koja je za porodične i stambene objekate do 100 metara kvadratnih svega 5.000 dinara, od 100 do 200 metara kvaratnih 15.000 dinara, i za veće od toga 20.000 dinara, dok je samo za komercijalne objekte određene površine predviđena najveća taksa od pola miliona dinara. Ministartsvo je, kaže, svojim uputstvima dalo određene mogućnosti da se za i za pomoćne i ekonomske objekte, kada su na istoj katastraskoj parceli, plati samo jedna taksa od 5.000 dinara.

Foto: pixabay.com

- Na teritoriji Srbije do ovog trenutka doneto je oko 90.000 rešenja građevinskih inspektora, i više od 80.000 rešenja o ozakonjenju. Ne mogu da kažem da smo zadovoljni, ali možemo da kažemo da imamo velike pomake - navela je Ðuran.

Kako je rekla, u januaru 2017. bilo je svega 30.000 donetih rešenja o ozakonjenju, a polako se približavamo broju od 100.000 donetih rešnenja o ozakonjenju.

- Što se tiče rešenja građevinskih inspektora, do ovog trenutka je doneto oko 800.000 rešenja, ministarstvo je svim jedinicama lokalnih samouprava dalo rok da do kraja avgusta 2017. donesu rešnjenja za svih 1,6 miliona popisanih objekata -  kaže Ðuran.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Pepeo i garež je sve što je ostalo od dva spaljena automobila na Novom Beogradu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA