Kazna za bus plus zaustavlja na granici! Ako ne platite penale na vreme, može da vam presedne letovanje

 ≫ 
  • 19

Naplata prekršajnih kazni smanjena je za osam miliona dinara dnevno od kada je Ustavni sud ocenio neustavnim član 336. Zakona o prekršajima. Po toj odredbi, građani koji nisu izmirili novčane kazne nisu mogli da dobiju vozačku i saobraćajnu dozvolu niti potvrdu o registraciji vozila, piše Politika.

Ako napravite ove prekršaje, od 1. juna idete u zatvor!

Da li policajci mogu da budu kažnjeni za iste prekršaje za koje vas kažnjavaju?

Portparol Prekršajnog apelacionog suda Aleksandar Ilić kaže da građani na dnevnom nivou, u celoj Srbiji, izbegavaju da plate prekršajne kazne za osam miliona dinara manje u odnosu na period pre odluke Ustavnog suda, koja je doneta početkom novembra prošle godine.

Pre toga šalteri prekršajnih sudova i policijskih uparava bili su svakodnevno prebukirani, kao i agencije za registraciju vozila. 

Server registra neplaćenih novčanih kazni bio je prebukiran, pa su mnogi građani imali problema zato što je danima posle uplate registar i dalje pokazivao da kazna nije plaćaena. Samo u Beogradu je bilo od 5.000 do 7.000 uplata dnevno. Čak 72 odsto građana tada je plaćalo mandatne kazne u roku od osam dana, a 90 odsto građana redovno se odazivalo na pozive prekršajnog suda.

Foto: Tanjug/Dimitrije Goll

Ako se građani ne odazovu na dva sudska poziva, sud daje nalog policiji da ga privedu, a ako ga policija ne pronađe, sud izdaje poternicu. U takvoj situaciji građanin može biti zadržan na graničnom prelazu, pa umesto da stigne na letovanje, biće doveden u sud.

Granična policija, naime, prilikom unosa podataka iz pasoša u kompjuter može samo da vidi da postoji neko upozorenje, kao što je naredba suda o privođenju, ali nema informaciju koji je razlog. Granična policija je obavezna da postupi po naredbi suda.

Foto: Telegraf

U Prekršajnom sudu navode da je reč o slučajevima kada su sudovi izdali opštu naredbu za dovođenje, narodski rečeno poternicu za okrivljene koji nisu dostupni pravosudnim organima.

Zato je preporuka da građani pre polaska na odmor provere sajt Ministarstva pravde, otvore registar neplaćenih kazni, ukucaju ime, prezime i matični broj. Tako će saznati imaju li neke "zaboravljene" novčane obaveze koje im mogu pokvariti odlazak na odmor.

(Telegraf.rs / Politika)

Video: Zbog jakog mraza poledica gotovo paralisala saobraćaj u prestonici: Beograd okovan ledom

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA